2011 Birželio 28

Lietuvos laukia brangiausias šildymo sezonas

veidas.lt

Scanpix

Lietuvos laukia brangiausias šildymo sezonas. Ekspertai jau beveik neabejoja, kad dujos iki naujo šildymo sezono pradžios brangs mažiausiai 30 procentų.

Bliūkšta premjero Andriaus Kubiliaus ir energetikos ministro Arvydo Sekmoko pažadai dar šiemet išsiderėti iš Rusijos dujų milžinės “Gazprom” bent 15 proc. mažesnes dujų kainas. Iš antraeilių pareigūnų sudaryta derybų grupė bei jai premjero suformuluota “kieta” derybų pozicija nedavė apčiuopiamų rezultatų, rašo “Lietuvos žinios”.

Buvęs Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkas prof. Vidmantas Jankauskas mano, kad, iš anksto užėmusi kategorišką poziciją, Lietuva neturėjo jokių galimybių išsiderėti mažesnę gamtinių dujų kainą.

“Matau, kaip kitos šalys sunkiai derasi dėl dujų kainos formulės peržiūrėjimo, aukščiausiu lygiu kalbasi su premjeru Vladimiru Putinu, bet Rusija nelabai leidžiasi į derybas. Todėl nelabai tikiu, kad Lietuva ką nors gali pasiekti. Dujų kaina auga ir rudenį dar augs”, – teigė V.Jankauskas.

Energetikos ekonomistas mano, kad griežti energetikos ministro A.Sekmoko pareiškimai bei ultimatumai Rusijos monopolininkui ir vieninteliam dujų tiekėjui į Lietuvą buvo labiau skirti vidaus vartojimui.

“Ministras pareikalavo per du mėnesius sumažinti kainą. Nuo to laiko praėjo jau daugiau kaip trys mėnesiai. Tokios kategoriškos nuostatos nieko neduoda. Galima griežčiau kalbėtis, kai turime alternatyvą, tačiau jos nėra”, – sakė skeptiškai V.Jankauskas.

Dienraštis rašo, jog su “Gazprom”, didžiausia ir galingiausia Europos ir pasaulio energetikos bendrove, dėl dujų kainų derasi ne premjeras Andrius Kubilius ir net ne energetikos ministras A.Sekmokas, o gerokai žemesnio rango pareigūnai Premjero potvarkiu šiai darbo grupei pavesta derėtis su “Gazprom” siekiant ištaisyti 2004 metų sausio 23 dienos AB “Lietuvos dujos” privatizavimo sutarties, sudarytos tarp Valstybės turto fondo ir OAO “Gazprom”, pažeidimus.

Banko “DnB Nord” vyriausiasis ekonomistas prof. Rimantas Rudzkis mano, kad jokios derybos su “Gazprom” iš esmės nevyksta.

“Norint ką nors susiderėti, reikia derėtis, o ne per spaudą aiškintis. Užimta derybų pozicija – nekonstruktyvi”, – komentavo jis.

R.Rudzkis abejojo, ar Lietuva turi rimtų argumentų, kurie įtikintų vienintelį tiekėją pakeisti nustatytą dujų kainos nustatymo formulę. “Visoje Europoje dujų kaina siejama su alternatyviais energijos šaltiniais. Kadangi mes neturime suskystintų dujų terminalo, kainos numušti negalime”, – sakė R.Rudzkis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...