2012 Gruodžio 30

Lietuvos elektrinė patikimai veikia jau 50 metų

veidas.lt

Gruodžio pabaigoje sukanka 50 metų nuo tos dienos, kai Elektrėnuose pradėjo veikti pirmasis Lietuvos elektrinės blokas.

Šiandien elektrinė visu pajėgumu jau nedirba, tačiau išlieka neatsiejama šalies energetinės sistemos dalimi: gamina bazinę elektros energiją, užtikrina energetinį saugumą ir tarnauja kaip rezervas. Bendrovei „Lietuvos energija“ priklausanti elektrinė nuolat atnaujinama ir modernizuojama.

 

Pirmasis elektrinės energetinis blokas paleistas 1962 m. gruodžio 30 d., nuo statybų pradžios praėjus kiek daugiau nei dvejiems metams. Pirmąjį bloką sudarė 500 t/h našumo garo katilas, 150 MW galios turbina, 150 MW galios generatorius ir transformatorius. Tuomet šis blokas buvo pirmasis Lietuvoje, galintis veikti itin aukštais garo parametrais. Įrenginys, kaip ir kiti septyni iki 1972 m. iškilę elektrinės blokai, buvo pritaikytas kūrenti mazutą arba dujas. Bendra visų aštuonių blokų instaliuota galia siekė 1800 MW.

 

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, pagrindiniu elektros energijos tiekėju tapo Ignalinos atominė elektrinė (Ignalinos AE), kurios gaminamos elektros energijos savikaina buvo mažesnė. Tačiau paskutinę 2009 m. dieną sustabdžius Ignalinos AE, Elektrėnuose įsikūrusi elektrinė vėl tapo didžiausia elektros gamintoja visoje Lietuvoje. Jai teko svarbi užduotis – padengti po Ignalinos AE uždarymo atsiradusį elektros energijos trūkumą, taip pat užtikrinti elektros tiekimą regione sutrikus energetinei sistemai.

 

Besikeičianti ekonominė situacija pokyčių atnešė ir į Elektrėnus. Kaip alternatyva brangstančiam mazutui ir dujoms Lietuvos elektrinėje, prieš tai įdiegus specialią įrangą, kurį laiką buvo kūrenama orimulsija – iš bitumo pagamintas skystas kuras. 1995 m. antrajame elektrinės bloke buvo pastatytas elektrostatinis filtras. Tai buvo elektrinės atnaujinimo pradžia. 1997 m. užbaigta 330 kV skirstyklos rekonstrukcija, o septintajame ir aštuntajame blokuose, vykdant griežtėjančius aplinkosaugos reikalavimus, įdiegti dūmų valymo įrenginiai ir žemos oksidų išeigos degikliai.

 

2009 m. elektrinė pradėjo plėstis. Teritorijoje greta senųjų blokų buvo pradėtas statyti devintasis – kombinuoto ciklo – blokas. Modernus 455 MW galios objektas oficialiai atidarytas 2012-ųjų rudenį.

 

Sparčiai atliekama modernizacija ir nauji projektai iki šiol padeda elektrinei sėkmingai tarnauti šalies bei visuomenės interesams. Geriausias modernizacijos pavyzdys – naujasis kombinuoto ciklo blokas. Jis veikia kur kas lanksčiau, patikimiau, švariau ir, svarbiausia, efektyviau. Privalome ir toliau plėtoti ekonomiškai pagrįstus ir visuomenei naudingus projektus“, – sako Lietuvos elektrinę valdančios „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Dalius Misiūnas.

 

Pradėjus veikti kombinuoto ciklo blokui ir atsižvelgiant į tarptautinius reikalavimus, imtasi dalies senųjų elektrinės blokų demontavimo ir konservavimo. Neekonomiškų ir pasenusių blokų eksploatacijos nutraukimas bendrovei leis sutaupyti ir investuoti į naujus projektus.

 

Lietuvos energija, AB yra strateginės svarbos bendrovė, vykdanti elektros energijos ir šilumos gamybos, tiekimo, elektros energijos importo bei eksporto ir prekybos elektra veiklą. Bendrovei tenka didžiausia atsakomybė stiprinant šalies elektros ūkio efektyvumą, konkurencingumą ir skaidrumą bei saugant vartotojų interesus. Lietuvos energija, AB sudaro elektros gamybos bloko pagrindą, kurio pajėgumai užtikrina šalies energetinį saugumą: bendrovei priklauso Lietuvos elektrinė, Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė ir Kauno hidroelektrinė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (4)

 1. info Lietuvos žemė info Lietuvos žemė rašo:

  Visiems visiems visiems

  Vengrijos įstatymų leidėjai gruodžio 17 dieną didele persvara nubalsavo už konstitucijos pataisą, uždrausiančią užsieniečiams pirkti žemės ūkio sklypus.

  Burkimės ir organizuokim referendumą. Nes …
  Lietuvos žemių išpardavinėjimas užsieniečiams yra sukčių sumanytas Lietuvos naikinimas.

  Registracija:
  tel. 8 698 02118
  pranciskus.sliuzas@kaisiadorys.lt

 2. Irklas Irklas rašo:

  Vadinasi, patikimai veikia tie objektai, kurie parduoti Rusijai. Ar taip suprasti?

 3. Irklas Irklas rašo:

  Šliužas- žinomas šliužas.Tokiems pokyčių nereikia.

 4. irklas irklas rašo:

  kuo toliau to blogiau


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...