2012 Spalio 27

Lietuvos ekonomika šiemet augs 2,4 proc., prognozuoja „Ernst & Young”

veidas.lt

Pirmąjį pusmetį Lietuvos BVP padidėjus 3 proc., audito ir verslo konsultacijų bendrovė „Ernst & Young“ kartu su „Oxford Economics“ atliktoje ketvirtinėje 2012 m. rudens euro zonos ir jai nepriklausančių ES narių prognozėje nežymiai pagerino šalies metinio BVP augimo prognozes – nuo 2 iki 2,4 procento. Tačiau šįkart skeptiškiau įvertino Lietuvos ekonomikos augimo perspektyvas 2013 metams – 3,4 proc., kai ankščiau buvo planuojami 5 procentai.

Užsitęsę pertvarkymai euro zonoje ir slūgstanti eksporto paklausa yra ne tik pagrindinės priežastys, sulėtinusios Lietuvos ekonomikos augimą šiemet, bet ir keliančios grėsmę spartesniam šalies ūkio stiebimuisi 2013 metais, teigiama ketvirtinėje prognozėje.

Pasak ją atlikusių ekonomikos ekspertų, šių metų antrąjį pusmetį BVP prieaugį iš esmės sąlygos pamažu stiprėjanti vidaus paklausa, kai ateinančiais metais jai į talką turėtų ateiti vėl iš lėto atsigaunantis eksportas ir aktyvėjančios investicijos, tačiau mažesne dalimi nei buvo prognozuota anksčiau.

Prognozėje nurodoma, kad užsibrėžtas fiskalinio deficito sumažinimas iki 3 proc. šiemet atrodo sunkiai įgyvendinamas dėl lėtesnio nei pernai ekonomikos augimo. Prognozuojama, kad metų pabaigoje jis sieks 4 proc., tačiau deficitas tirpsta greitai ir nuosekliai. Nepaisant to, tikimybė įsivesti eurą 2014 metais mažėja dėl vis sunkiau pažabojamos infliacijos didėjant sezoninėms energijos ir kai kurioms kitoms sąnaudoms. Prognozuojama, kad bendras šių metų infliacijos lygis turėtų siekti apie 3 procentus.

Lietuvos verslas galėtų suteikti rimtesnį postūmį šalies ekonomikos ilgalaikiam augimui, tačiau jis turėtų keisti tradicinį požiūrį į verslo augimo skatinimo priemones ir didesnį dėmesį skirti ne kiekybei, o kokybei”, – teigė Jonas Akelis, „Ernst & Young“ vadovaujantis partneris Baltijos šalyse.

Nors pagal pelningumo normas Lietuvos verslas prilygsta užsienio konkurentams, o kartais net ir juos lenkia, tačiau toks rezultatas pasiekiamas pakankamai drastiškai mažinant veiklos sąnaudas. „Darbo užmokestis Lietuvos įmonėse 3-4 kartus mažesnis, bet atsilieka ir darbo produktyvumas – jis mažesnis 2,4 karto. Lietuvos įmonėse 1,8 karto didesnė darbuotojų kaita ir net keturiskart mažesnė pardavimo apimtis, tenkanti vienam darbuotojui, palyginti su Vakarų Europos įmonėmis“, – komentavo J. Akelis VšĮ „Verlsi Lietuva“ ir „Ernst & Young Baltic“ kartu įgyvendinamo projekto „Konkurencingumo centras“ įžvalgas.

Lietuvos bendrovės gerokai atsilieka nuo užsienio konkurentų pagal sukuriamą pridėtinę vertę – kai kuriose pramonės šakose skirtumas siekia net kartus. Todėl, pasak J. Akelio, paprasčiausias veiklos sąnaudų mažinimas nebepadės pasivyti pirmaujančių Vakarų Europos įmonių – vienas svarbiausių sprendimų verslui turėtų būti sukuriamos pridėtinės vertės, tai yra kokybės, didinimas ir rinkodaros stiprinimas.

Lietuvoje įprasta manyti, kad plėtros siekiančios įmonės turėtų stengtis pagaminti tiek pat su mažesniais ištekliais. Tačiau siekiant didinti konkurencingumą, reikėtų pereiti prie kitokio požiūrio ir su tais pačiais ištekliais pagaminti daugiau bei kokybiškiau. Konkurencingumas – tai ne tik kaina, bet ir kokybė: svarbu, kokia prekė ir paslauga yra siūloma“, – sakė J. Akelis. Jo teigimu, dėl padidėjusio rinkų jautrumo ir sulėtėjusio pasaulinės ekonomikos vystymosi ateinančiais metais verslo augimo galimybės bus gerokai suvaržytos, todėl įmonės turės dar labiau susitelkti, kad rastų kelių plėtrai.

Prognozės Lietuvai 

(metiniai pokyčiai procentais, jei nepažymėta kitaip)

2010 2011 2012 2013 2014 2015
BVP 1.4 5.9 2.4 3.4 6.1 6.2
Infliacijos lygis 1.3 4.1 3.0 2.5 2.2 2.1
Mokėjimų balansas (% nuo BVP) 1.5 -1.6 -2.6 -2.4 -2.6 -3.3
Valstybės biudžetas (% nuo BVP) -7.3 -5.5 -4.0 -2.9 -2.0 -1.5
Trumpalaikių palūkanų norma (%) 0.2 0.8 0.9 1.0 1.1 0.9
Valiutos keitimo norma (vietos valiutos ir JAV dolerio santykis) 2.61 2.48 2.71 2.80 2.95 3.08

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...