2012 Sausio 11

Lietuviška įmonė aptarnauja garsiausius automobilių gamintojus

veidas.lt


Kaune įsikūrusio automobilių detalių gamintojo „Accel elektronika“ direktorius Arvydas Stanys tvirtina, kad jų sukurtų gaminių galima rasti kiekviename naujame „Chrysler“ ar „Mercedes“ automobilyje.

A.Stanio vadovaujama lietuvių ir švedų kapitalo bendrovė „Accel elektronika“ savo didžiajam augimui pasirinko itin neįprastą laiką – 2009–2011 metus. Praėjus daugiau nei dešimtmečiui nuo pirmo kontakto užmezgimo, įmonės klientu pagaliau tapo automobilių gamintojas BMW. Maža to, garsių klientų būrį per pastaruosius dvejus metus papildė ir tokie koncernai, kaip „Chrysler“ bei „Daimler“ („Mercedes“).
Nauji klientai ir nauji gaminiai Kaune įsikūrusiai įmonei leido išvengti krizės ir sparčiai plėstis – įmonės apyvarta 2011 m. padidėjo 51 proc., o darbuotojų gretos pagausėjo beveik šimtu žmonių.

Nauji produktai leido augti per krizę

Nuo 1995 m. įmonėje gamybos vadovu, o nuo 2004 m. bendrovės direktoriumi dirbantis Arvydas Stanys pabrėžia, kad gyvavimo pradžioje pagrindinis „Accel elektronikos“ koziris kovojant su konkurentais buvo itin patraukli kaina, tačiau dabar kauniečiai aktyviai dalyvauja visiškai naujų produktų kūrimo procese. Visos įmonės „smegenys“ sutelktos Kaune, tad čia gimsta naujos idėjos ir detalės, o Švedijoje įsikūrę pardavėjai ieško klientų.
Būtent darbas su visiškai naujais automobiliams skirtais elektronikos produktais labai palengvino įmonės gyvenimą per krizę. 2007–2008 m. įmonė intensyviai kūrė naujus produktus, kuriuos pradėjo gaminti 2009 m.
„Nors vieni pirmųjų Lietuvoje, dar 2008 m. rudenį, pajutome artėjančią ekonomikos recesiją staiga ir smarkiai sumažėjus užsakymų, jau 2009 m. antroje pusėje mūsų gamybos ir pardavimo apimtis gana sparčiai ėmė didinti nauji produktai. 2010 m. pardavimas padidėjo 56 proc., 2011 m. – dar maždaug 51 proc. Per ateinančius penkerius metus apyvartą tikimės padvigubinti“, – planais dalijasi A.Stanys.
2011 m. „Accel elektronika“ ėmė gaminti saulės jutiklius „Daimler“ koncernui, ir dabar šie lietuvių sukurti gaminiai montuojami į visus šiuo metu gaminamus „Mercedes“ automobilius. Lietuvių sukurti saulės jutikliai, skirti klimato kontrolės įrangai, ne tik matuoja saulės intensyvumą, bet ir kai kuriuose automobilių modeliuose nustato, iš kurios pusės ir kokiu kampu krinta saulės spinduliai į automobilio saloną, o valdymo kompiuteris atitinkamai skirsto šalto ir karšto oro srautus.
Kitas išskirtinis gaminys – saugos diržo sagties davikliai, kurie siunčia signalą automobilio saugos sistemoms apie tai, ar keleivis prisisegęs diržą. Vadovaudamasi šia informacija, sistema skirtingai reaguoja avarijos atveju. Pernai įmonė laimėjo konkursą ir pradėjo gaminti naujos kartos saugos diržo sagties daviklius. Senesnės kartos davikliai naudojami tik „Volvo“ automobiliuose, o naujos kartos davikliai, be „Volvo“, bus tiekiami ir BMW, „Land Rover“, „Maserati“ bei kitų automobilių gamintojams.

Pirmasis klientas – SAAB

Bendrovės „Accel elektronika“ ištakos siekia bankrutavusią sovietinės elektronikos gamyklą. 1994 m. buvę šios gamyklos darbuotojai sukūrė pirmąjį savo produktą – elektroninį mazgą, skirtą SAAB automobiliui, kuris buvo patikimesnis ir gerokai pigesnis už tuo metu naudojamą analogą.
„Mūsiškiais gaminiais dėl gero kainos ir kokybės santykio netrukus susidomėjo „Volvo“. Vėliau taip pat sėkmingai užmezgėme ryšius su „Opel“ kompanija, o per ją ir su tuo metu didžiausio automobilių gamintojo statusą turėjusiu koncernu „General Motors“. Šiandien lengviau išvardyti tuos mašinų gamintojus, su kuriais nedirbame“, – tvirtina A.Stanys, pridurdamas, kad lietuvių gaminių galima rasti kiekviename „Chrysler“, „Mercedes“, “General Motors” koncernų gaminamame automobilyje. O kadangi kiekvienas automobilių gamintojas turi atskiras gamyklas atskiriems pasaulio regionams, „Accel elektronikos“ gaminiai keliauja ir į tokias tolimas šalis, kaip Indija, Australija ar Brazilija.
Tiesa, konkuruoti pasaulinėje rinkoje lietuviams nelengva. Automobilių detalių gamybos rinkoje konkurencija vis stiprėja, tad, A.Stanio manymu, įeiti į šią gana konservatyvią ir uždarą rinką naujai susikūrusiai įmonei šiandien tikriausiai būtų neįmanoma. „Nuo pat pradžių nebuvo lengva, reikėjo nuolat tobulėti, kad išliktume rinkoje, į kurią per stebuklą pavyko įkišti koją“, – atskleidė A.Stanys.
Jo vadovaujamos įmonės ateities planai – labiau orientuotis į sudėtingesnius, didesnę pridėtinę vertę klientui kuriančius produktus.

„Veido“ dosjė

Arvydas Stanys, UAB „Accel elektronika“ direktorius, 39 m.
Išsilavinimas: Kauno technologijos universitete baigtos elektronikos inžinerijos studijos, ISM universitete įgytas verslo vadybos magistro (MBA) laipsnis.
Pomėgiai: fotografija, žvejyba, ką nors kurti, konstruoti.
Pirmi uždirbti pinigai: dar būdamas moksleivis vasaromis dirbdavo kolūkyje.

Apie įmonę

1994 m. įmonę įkūrė bankrutavusios sovietinės elektronikos gamyklos darbuotojai kartu su švedų partneriais.
Pardavimas, mln. Lt
2010 m. – 30,2
2011 m. – 45,9

Darbuotojų skaičius
2010 m. – 235
2011 m. – 325

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...