2011 Sausio 01

Verslas

Lietuviška bendrovė – pasaulio verslo elito dalis

veidas.lt

Lietuvių mokslininkų išauginta biotechnologijų bendrovė “Fermentas” šiemet parduota JAV mokslinių technologijų milžinei “Thermo Fisher Scientific”. Tai vienas didžiausių sandorių Lietuvoje per 20 metų.

Ekonomistai šį sandorį vadina unikaliu ir vienu sėkmingiausių per  Lietuvos nepriklausomybės istoriją. Juk Lietuvos mokslininkai sugebėjo sukurti visame pasaulyje vertinamus gyvybės mokslų tyrimams ir diagnostikai skirtus produktus ir išauginti įmonę iki tokio lygio, kad ji būtų įdomi tarptautinei korporacijai.
Labiausiai visus džiugina faktas, kad lietuviai išaugino pasaulinėje rinkoje konkuruoti gebančią įmonę dėka savo protų – kurdami aukštųjų technologijų produktus. Koks gali būti geresnis to įvertinimas negu tai, kad JAV mokslinių technologijų kompanija “Thermo Fisher Scientific” sunkmečiu paklojo 260 mln. JAV dolerių už Kanadoje registruotą “Fermentas International” grupę, kurios didžiausia ir svarbiausia įmonė “Fermentas” veikia Lietuvoje. Iki tol įmonės akcijos priklausė lietuvių akcininkams ir privataus kapitalo fondui “Summit Partners”. Beje, šiam fondui dalį akcijų 2007 m. pardavę akcininkai taip pat pasielgė įžvalgiai, nes šis sandoris leido įmonei plėstis toliau.
“Būtent tokius planus ir buvome užsibrėžę prieš daugelį metų. Nesenai perverčiau seną spaudą, kur radau savo interviu, duotą 2003 m. po “Fermento” grupės įmonių sujungimo į tarptautinį holdingą “Fermentas International”. Net nustebau, kaip sutapo tada išsakyti planai ir strategijos su tuo, kas ir kaip buvo įgyvendinta”, – “Veidui” tvirtino buvęs įmonės strategas ir valdybos pirmininkas Viktoras Butkus, “Fermentui” vadovavęs nuo 1995 metų.
Šiemet akcininkai bendrovę nusprendė parduoti žvelgdami į jos ateitį ir norėdami užtikrinti galimybę “Fermentui” plėtotis toliau. O kodėl pasirinktas būtent šis metas? V.Butkus aiškina, kad verslai dabar konsoliduojasi ir mažos bendrovės neišvengiamai tampa didelių korporacijų įsigijimo taikiniu.
“Didelės bendrovės turi daug didesnį potencialą ir galimybių, todėl vis sunkiau konkuruoti. Buvo svarbu pasirinkti partnerį, kuris labiausiai atitiktų “Fermento” strategiją ir lūkesčius. Visada geriau, kai gali rinktis, o ne kai kas nors renkasi tave. “Fermentas” labai sėkmingai išnaudojo šitą momentą. Taip pat labai sėkmingai buvo pasirinktas finansinis “langas” – sandorį aukščiausiu balu įvertino viso pasaulio analitikai”, – teisingu sprendimu džiaugėsi V.Butkus.
Per įmonės gyvavimo istoriją “Fermento” savininkai buvo sulaukę įvairių pasiūlymų parduoti bendrovę, tačiau nenorėjo to padaryti per anksti. “Pats kurioziškiausias pasiūlymas buvo parduoti bendrovę už 3 mln. JAV dolerių, mokant grynaisiais. Nė vieno iš jų nesvarstėme rimtai, nes strateginis tikslas buvo sukurti įmonės vertę patiems”, – pabrėžė V.Butkus.

Mokslininkų kolektyvą pavertė bendrove

Priminsime, kad “Fermento” ištakos siekia 1975 metus, kai Vilniaus taikomosios enzimologijos mokslinių tyrimų institute buvo įkurta genetikos tyrimų laboratorija. Po 20 metų, 1995-aisiais,  “Fermentas” tapo nepriklausoma akcine bendrove.
“Sunkiausia buvo pradžia, kai mokslininkų kolektyvą reikėjo paversti efektyviai dirbančia verslo bendrove”, – sudėtingus “Fermento” istorijos momentus prisimena V.Butkus, kuris iš jauno ir nepatyrusio vadovo kartu su įmone išaugo iki įžvalgaus aukšto lygio stratego.
Įmonė plėtėsi, steigė bendroves kitose šalyse, o 2003 m. jos laukė dar vienas iššūkis – V.Butkus prie sunkiausių momentų priskiria verslo konsolidavimą 2003 m., kai reikėjo sujungti Lietuvos, Vokietijos ir Šiaurės Amerikos įmones. “Kultūrų ir interesų skirtumas buvo toks didelis, kad kai kurių problemų nebuvome išsprendę iki pat paskutinio sandorio”, – atskleidžia ilgametis “Fermento” valdybos pirmininkas.
Tuo tarpu Lietuvai skaudžiai kirtusi krizė “Fermento” nepalietė – 99 proc. produkcijos į 70 pasaulio šalių eksportuojančios įmonės pajamos didėjo ir sunkmečiu. 2008 m. “Fermentas International” Kinijoje įsteigė antrinę bendrovę, o 2009 m. koncerno metinės pajamos siekė apie 151,2 mln. Lt.
V.Butkus mano, kad bet kuri Lietuvos kompanija galėtų pretenduoti į pasaulinio lygio įmonės vardą, jei atliktų namų darbus. Ilgamečio buvusio “Fermento” vadovo nuomone, būtent šie atlikti darbai ir padėjo įžengti įmonei į aukštąją pasaulio verslo lygą. “Vadovų ambicijos, kolektyvo profesionalumas, atkaklus ir kryptingas darbas, nebijojimas mokytis, tinkamų partnerių pasirinkimas. Padėjo ir noras siekti aukščiausių pasaulinių standartų tiek savarankiškai, tiek geriausių konsultantų pagalba”, – receptus, būtinus siekiant įsitvirtinti pasaulinėje rinkoje, vardijo V.Butkus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. MM MM rašo:

    V. Butkus ir kiti artimieji privatizave uz cekius anais laikais instituta ir gamykla, dabar pardave uzdirbo solidziai. Ne vieni akcininkai, o visi darbuotojai sukure ir isvyste Fermenta. Idomu butu suzinoti kokia nauda is sio sandorio gavo sio turto kurejai – darbuotojai, kurie nera akcininkai ir Lietuvos valstybe? Apie tai straipsnyje nutyleta.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...