2013 Balandžio 01

Gintaras Sarafinas

Lietuviai pamažu ropoja iš alkoholizmo liūno

veidas.lt


Nors sveikatos apsaugos ministras sulaukė naujos kritikos bangos, iš tiesų jo siūlymas didinti alkoholio ir tabako akcizą – išmintingas.

Po sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio pasisakymų apie privačią mediciną iš jo pradėta atvirai šaipytis ar net tyčiotis. Esą niekus tas socialistas  šneka. Taip, jis prikalbėjo daug nesąmonių, pateikė nemažai nevykusių siūlymų, bet tikrai ne viskas, ką jis sako ir daro, yra kliedesiai.
Štai praėjusią savaitę ministras V.Andriukaitis pasiūlė kasmet didinti alkoholio ir tabako akcizą, kitaip tariant, šias prekes branginti ir kartu mažinti alkoholiu prekiaujančių parduotuvių skaičių. Taip, ministro nuomone, mažėtų alkoholio ir tabako prieinamumas. Nespėjo ministras užbaigti sakinio, tuoj jį užliejo neigiamų vertinimų banga: “Nusišneka”, “Toliau tik orą beliko apmokestinti”, “Andriukaitis kontrabandininkus pavers milijardieriais”, “Andriukaiti, tu gal šauniojo kareivio Šveiko nuotykių neskaitei?”, “Šitam ministrui pačiam gydytojų pagalbos reikia” ir pan.
Tačiau iš tiesų ministras nei nusišneka, nei daro kažką bloga. Priešingai, jis didina prielaidas ir gerina sąlygas lietuviams bristi iš alkoholizmo liūno. Žinoma, vien alkoholio ir tabako akcizų didinimas nėra išganymas, bet jeigu jis planuojamas kartu su alkoholio ir tabako reklamos draudimu, jaunimo švietimu, alkoholio prieinamumo mažinimu, vairuotojų pažymėjimų atėmimu už vairavimą apsvaigus, baudomis už alkoholio vartojimą viešose vietose, alkoholio ir tabako kontrabandininkų pažabojimu, sveikos gyvensenos propagavimu – tuomet rezultatai gali būti išties šaunūs.
Kad ir kaip būtų keista girdėti, lietuviai iš alkoholizmo liūno pamažu ropoja. Prisiminkite, kiek rūkalių ir girtuoklių matydavote prieš penkiolika ar dešimt metų ir kiek regite dabar. Taigi šiuo metu jų yra tikrai mažiau. Bent jau miestuose ir rajonų centruose. Gal tik kaimuose geriama tik vos vos mažiau nei anksčiau.
Galima šnekėti ką nori, bet kai cigarečių pakelis kainuoja 8 Lt, o degtinės butelis – 18 Lt, jų perkama gerokai mažiau nei tada, kai cigaretės kainavo 3 Lt, o degtinės butelis 10 Lt. Alkoholio pramonės atstovai tuoj pradės šaukti, kad Lietuvą užpylė kontrabandinis alkoholis ir cigaretės. Bet jie suinteresuoti taip šūkauti. Iš tiesų vaizdas Lietuvoje šviesėja: ir oficiali statistika liudija, kad rūkančiųjų Lietuvoje per penkiolika metų sumažėjo, o teberūkantieji dabar sutraukia mažiau cigarečių. Lygiai taip pat Statistikos departamento duomenys rodo, kad žmonės ir mažiau geria: mažiau besikreipiančiųjų į gydymo įstaigas dėl alkoholinių psichozių ir apsinuodijimo alkoholiu, mažiau pacientų gydosi nuo alkoholinės abstinencijos, mažiau mirčių nuo kepenų cirozės, mažiau girtų vairuotojų pridaro avarijų.
Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo paplitimo Lietuvoje tyrimas taip pat parodė, kad rūkalių ir vartojančiųjų alkoholį Lietuvoje mažėja. Juk tai puiki žinia. Ir jei sveikatos apsaugos ministras nori dar sveikesnės ir šviesesnės Lietuvos bei ieško būdų, kaip to pasiekti, jį reikėtų paskatinti, o ne eilinį kartą pasityčioti. Juolab kad visus ir viską kritikuojantieji niekada nepasiūlo geresnių alternatyvų, kaip Lietuvoje sumažinti alkoholio ir tabako vartojimą. Nors gal jie mano, kad tai gėris, tuomet kviesčiau juos apsilankyti alkoholinių psichozių skyriuose.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentarai (6)

 1. Cesius su Albinu. Cesius su Albinu. rašo:

  Manote,kad rukariu maziau?Jau vartotoju
  sumazejo.

 2. Makintosas. Makintosas. rašo:

  Ponuli-a jus matos irgi : akinius issiblizgines.

 3. Agne Agne rašo:

  Dieve duok , kad Jusu straipsnio pavadinimo zodziai taptu kunu ! Noretusi daugiau vilciu , bet , kazkodel , nemazeja ir abejoniu .

 4. Aurelijus Veryga Aurelijus Veryga rašo:

  Labai ačiū už straipsnį. dar nė vienas politikų siūlymas gerinti visuomenės sveikatą nepraėjo be didelio pramonės pasipriešinimo ir kritikos. O tos atsvaros nuomonėse taip reikia. Tai dar kartą ačiū už straipsnį.

 5. Valdas Valdas rašo:

  Kuo toliau tuo labiau Andriukaitis man pradeda patikti. Šaunuolis tik bus jam sunku , nes labai dideles babkes užkabino …

 6. Jurgis Bielinis Jurgis Bielinis rašo:

  Ačiu Andriukaiti, senau galėjai pradėti ir savus stlinistus perauklėti. linkiu sėkmės Tau ir panašiai galvojantiems,dirbantiems.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...