2010 Lapkričio 23

Sveikatos apsauga

Lietuviai ir toliau ignoruoja skiepus

veidas.lt

Valstybinės ligonių kasos (VLK) šiemet jau įsigijo 100 tūkst. sezoninio gripo vakcinos dozių (40 tūkst. mažiau negu pernai). Sumažėjusį kiekį VLK aiškina sumažėjusiu poreikiu: “2009 m. rudens-žiemos ir 2010 m. pavasario laikotarpiu susiformavo negatyvus požiūris į vakcinaciją, todėl šį kartą įsigijome mažiau dozių”, – paaiškino VLK Sveikatos priežiūros organizavimo skyriaus vyr. specialistė Jolita Blaževičiūtė.

Čia svarbu pažymėti, kad net finansiškai nepasiteisinus skiepų nuo vadinamojo kiaulių gripo akcijai, kuomet sunaikinus nepanaudotas vakcinas prarasta daugiau nei 1 mln. Lt, Sveikatos apsaugos ministerija minėtas vakcinas laiko sėkmingu sprendimu. “Pagrindinis ministerijos tikslas – užtikrinti, kad esant reikalui būtų galima suteikti reikiamą pagalbą. Taigi buvusio kiaulių gripo atveju mes buvome pasirengę kritinei situacijai, tačiau džiaugiamės, kad ji nesusiklostė”, – teigia sveikatos ministro patarėjas Martynas Marcinkevičius.

Jo žiniomis, Lietuvos patirti nuostoliai ne itin dideli: “Pagal tuometines pandemijos prognozes ir mūsų nusipirktų vakcinų skaičių Lietuva, galima sakyti, buvo atsargi. Kitos Europos šalys, netikėtai greitai atslūgus epidemijai, prarado ne vieną, o po kelioliką ar net po keliasdešimt milijonų litų”.

Pasak M.Marcinkevičiaus, veikiausiai šį sezoną visų rūšių vakcinų Lietuvą pasieks mažiau. Taip yra todėl, kad diduma lietuvių labai skeptiškai žiūri į skiepus ir skiepijimąsi. Priminsime, kad prieš metus pradėjus siausti kiaulių gripui, iš Vyriausybės nupirktų 27 tūkst. pandeminio gripo vakcinų panaudota vos 5 tūkst. Likusi dalis šį mėnesį buvo sunaikintos.

Statistika liudija, kad kasmet Lietuvoje nuo sezoninio gripo pasiskiepija mažiau nei 5 proc. šalies gyventojų: 2007 m. – per 138 tūkst. (4,1 proc.), 2008 m. – apie 154 tūkst. (4,6 proc.), 2009 m. – per 158 tūkst (4,7 proc.) žmonių. Vakarų Europoje besiskiepijančiųjų dalis kelis kartus didesnė. Užkrečiamų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėjos Daivos Razmuvienės nuomone, neigiamą visuomenės nuomonę dėl skiepų lemia antivakcininiai judėjimai, medicinos įstaigų darbuotojų ir žiniasklaidos skeptiškumas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...