2014 Balandžio 07

Lietuvai reikia “ilgos rankos”

veidas.lt

 

Scanpix nuotr.
Visuomenės nuotaikos liudija – Lietuva moraliai pasirengusi gintis nuo Rusijos agresijos, telieka atsakyti į klausimus: nuo kokio puolimo, kuo ir kam gintis?

Sekmadienio pavakarė, vasaros sezonas dar neprasidėjęs, Kuršių nerija tokiu laiku tuščia. Prie Nidos pasienio kontrolės posto pririeda reisinis autobusas iš Kaliningrado, pasieniečiai nemato jame nieko keista, gal tik kiek daugiau darbingo amžiaus vyrų, bet tai suprantama – ryt pirmadienis, kas važiuoja į Klaipėdą su reikalais, kas į Vilnių ar Minską.
Nuriedėjęs kelis kilometrus autobusas sustoja netoli Smiltynės plente įsikūrusios pasienio užkardos. Vyrai išlipa, čia jų jau laukia pasitinkanti grupė, atvykusi iš Klaipėdoje įsikūrusio Rusijos konsulato, kuriame šiuo metu darbuojasi apie 250 žmonių. Iš diplomatiniais numeriais pažymėtų, tad policijos netikrinamų mikroautobusų iškraunami ginklai: automatai, granatsvaidžiai, prieštankinės raketos – toks pat komplektas, kokį “žalieji žmogeliukai” atsinešė į Krymo Aukščiausiosios Rados rūmus Simferopolyje. Gal net ir “žmogeliukai” tie patys – vadinamieji “podsolnuchai” iš Rusijos specialiosios paskirties centro Solnečnogorske.
Po kelių minučių jie įsiveržia į pasienio užkardą, tuo pat metu iš Kaliningrado pusės prie pasienio punkto privažiavę kiti “žalieji žmogeliukai” nuginkluoja pamainos pareigūnus.
Viskas – kelias į Klaipėdą atviras, ir trys dešimtys lengvų šarvuočių “Tigr” nurieda perkėlos link. Kolonoje važiuoja keletas visureigių su keistais strypais ir grotelėmis ant stogų – tai radijo ir mobiliojo ryšio blokavimo įranga, pakeliui slopinanti bet kokį susisiekimą su uostamiesčiu. Optinio kabelio per Kuršių marias perkirtimu pasirūpino diversantai su diplomatiniais pasais. Jei kas iš neringiškių atkreipia dėmesį į koloną ir sugeba atpažinti, kad tai ne Lietuvos kariuomenės “hamviai”, o Rusijos “tigrai”, pakelti aliarmo jis nesugebės. O karių pačioje Neringoje nėra.
Po valandos kolona jau ties perkėla, čia ją sutinka Klaipėdos išlaisvinimo komiteto, sudaryto iš tų pačių konsulato ir jo atrinktų vietos rusakalbių, atstovai, visi juda į aikštę prie savivaldybės, ant kurios skubiai iškeliama Rusijos vėliava, o kartu su kolona atvažiavę televizijos operatoriai per palydovinį ryšį transliuoja vaizdą pasauliui: “Neapsikentę pribaltų fašistų siautėjimo, Klaipėdos rusai sukilo ir paėmė į savo rankas uostamiestį, Antrojo pasaulinio karo metais aplaistytą jų protėvių krauju.”
Maždaug taip dabar, po Krymo užgrobimo ir aneksijos, dažnas įsivaizduoja Rusijos agresijos prieš Lietuvą scenarijų. Panašiai mano ir krašto apsaugos vadovybė. Tad jau kuris laikas Kuršių nerijoje patruliuoja ne tik pasienio policininkai, iš arsenalų išsitraukę automatus, bet ir Pamario dragūnų motorizuotojo bataliono kariai.
Tiesa, į akis krinta, kad nė vienas jų neturi granatsvaidžių, kuriais būtų galima deginti lengvai šarvuotą “žaliųjų žmogeliukų” transportą. Lengvi prieštankiniai granatsvaidžiai AT-4 Lietuvos kariuomenėje – didelis deficitas, o galingi “Carl Gustav”, trumpais nuotoliais galintys ne tik tankus naikinti, bet ir artilerijos pabūklus atstoti, – sunkūs. Be to, šaudmenų jiems irgi galėtų būti daugiau.
Ties Pagėgiais ir Vilkyškiais manevrus surengę, o iš esmės – Karalienės Luizos tiltą į Sovetską blokuojantys DLK Kęstučio mechanizuotojo bataliono karių šarvuočiai M113 – tik su lengvais kulkosvaidžiais bokšteliuose. Sunkiųjų .50 kalibro “M2HB Browning”, kurių kulkos kiaurai muša rusiškus šarvuočius, jie arba neturi, arba dėl keliolikos litų vertės movų trūkumo negali pritvirtinti bokšteliuose.
Apie tai, kad kiekviename šarvuotyje būtų po lengvąją prieštankinę raketą ir po nuo peties paleidžiamą priešlėktuvinę raketą, kol kas galima tik svajoti, nors pastarųjų, lenkų gamybos GROM, Krašto apsaugos ministerija jau pažadėjo nupirkti. Kad tik ne per vėlai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (9)

 1. qua qua rašo:

  labiausiai stebina tai musu kariskiu oligofreniskas karpimas ausimis, jie ka nesupranta, kad f 15 tokiame kare, nulines vertes? Kodel neskelbiams pavojus ir nesaukiams karo komitetas (tegul susikuria), esame karineje busenoje. Ko jie laukia? Aprasyto scenarijaus? kad galetu pasakyti, patys kalti nuo GDP neskyrete 2%, tai neturejome su kuo valstybe apginti, plus neveike telefonai, negalejome i Zoknius paskambinti. Jie mat ramus, laukia 2020, kai jau bus pinigu.

 2. ... ... rašo:

  Visuomenės nuotaikos liudija – Lietuva moraliai pasirengusi gintis nuo Rusijos agresijos, telieka atsakyti į klausimus: nuo kokio puolimo, kuo ir kam gintis?

  Pirmas ir svarbiausias klausimas – visuomenės nuotaikos įtakojamos ar ne? Manyčiau, jog žmonės buvo sukurstyti prieš Rusiją. Tai rodo žiniasklaidoje jau kelintą mėnesį varomos propagandos kiekiai. Jie ir pasistengė žmones įbauginti. Ir kokia to prasmė? Argi kas nors norėtų imti ginklą į rankas ir eiti pjauti žmonių kitoj sienos pusėj? Ką reiškia karas, matyt nelabai kas ir supranta. Rašo tam, jog nukreipti visuomenės dėmesį nuo svarbesnių dalykų. O ir kokia prasmė turėti 1 tūkst. karių ar 10 tūkst. karių, kai už sienos laukia 1 mln? Jokio. Koks skirtumas, jei finansavimas būtų ne 1 mlrd., o 2-3 mlrd, kai už sienos rusai skiria 350 mlrd.? Kokie nevispročiai iš is gali apie tai kalbėti? Tik visiški analfabetai. Gintis reikia, tačiau su tokiu priešu tu nepasišakosi. Prieškario laikais irgi Lietuva turėjo armiją ir kur kas didesnę. Apie 100 tūkst. ir ką? Nė vienas šūvis nebuvo iššautas komunistams ateinant. Ir dar dbr aiškina, jog pati Lietuva sutiko būti okupuota. Tam nė nesipriešino. Faktas. Taip kad ne mlrd. reikia skirti, o turėti bent savanorius, kurie esant reikalui bent simboliškai iššautų porą kartų ir visas pasaulis žinotų, jog jie buvo okupuoti ne savo valia. Visa tai tėra dideli politikų žaidimai. Masinė psichozė prie gero neprives. Elementaru kaip 2×2. Eilinį kartą politikai ruošia ‘bombą’ pasaulio gyventojams, nori to jie ar nenori, o va eiliniai kai visada pasiduoda isterijai.

 3. to raso.... to raso.... rašo:

  ponuli, jums “pervyi baltiskyi” atjunge)? Ar tai encifalito pasekmes? Ar tiesiog tarnyba tokia?

 4. ... ... rašo:

  1. Nežiūriu nei rusiškų, nei lietuviškų, nei amerikoniškų ir t.t. kanalų. Žiūriu tik holivudinius filmus.
  2. Nuo erkių nesiskiepiju.

  Lietuvai nereikia nei į rytus, nei į vakarus. Reikia gyventi čia ir dabar. Kol tokie lengvatikiai seilėsis, tol nebus ramybės. Ir nesvarbu, iš kur tas žmogus, ar iš rusijos, ar iš lietuvos, ar iš anglijos. Visi neramumai, karai kyla būtent tokių idiotų dėka.

 5. to raso.... to raso.... rašo:

  o, na tai galim buvo nuspeti! Jus tiesiog “neprikausomas” ekspertas megejas)) Bandykite maziau ziureti rusiska youtub’e ir gydykites elektrosoku) cia ir dabar! asap.

 6. to raso.... to raso.... rašo:

  …dar, del vieno teiginio prtariu, Lietuva nera nei rytuose nei vakaruose, tai Siaures Europos valstybe. Del to turi ginkluotis ir ziureti i savo gynyba realistiskai, kaip Suomiai, kurie “neutralus”, bet is Amerikos perka moderniausias raketas.

 7. ... ... rašo:

  ne ekspertas. Aš proto turintis išsilavinęs 27 metų vyrukas pasiekęs gyvenime daug daugiau nei galėjau tikėtis ir besidomintis ne vien rusiškais youtubeis, bet ir amerikoniškais, lietuviškais, kiniškais ir kokiais tik norit. Tokiem apkiautusiems rusofobams patarti nieko negaliu. Kai jūs išmirsit, tikiuosi žmonės pamirš visas negandas ir į pasaulį ims žiūrėti blaiviai, o ne per istorinę prizmę. Lietuviai putojasi ant rusų, kinai ant japonų, vokiečiai putojo ant prancūzų, žydai ant vokiečių ir t.t. pasaka be galo ir tik tokie bukapročiai ir palaiko šią sistemą, o politikams to ir tereikia savo tikslams pasiekti.

 8. to raso.... to raso.... rašo:

  juk tu meluoji)? tokia buka kremliaus demagogija gali skleisti tik gerokai virs 60 vyrukas? hmm?

 9. ... ... rašo:

  tu gi bukas. Tau net tiesiai į akis sakant nieko nesuprastum, nes tavo smegeninės veikla blokuojama emocijų.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...