2015 Gegužės 16

Lietuvai pranašauja didžiausią gyventojų mažėjimą ES

veidas.lt

2060 m. Lietuvoje gyvens mažiau kaip 2 mln. žmonių, teigiama Europos Komisijos (EK) ataskaitoje, kurią Briuselis paskelbė antradienį. Prognozuojamas gyventojų skaičiaus mažėjimas – nuo 2,9 mln. dabar iki mažiau nei 2 mln. 2060 m. yra niūriausia prognozė iš visų ES narių.

Latvijoje ir Estijoje per šį laikotarpį gyventojų turėtų sumažėti atitinkamai nuo 2 mln. iki 1,4 mln. ir nuo 1,3 iki 1,1 mln. Didžiausias gyventojų skaičiaus augimas prognozuojamas Liuksemburgui, Belgijai, Švedijai, Kiprui, Jungtinei karalystei.

Banko „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas patikina, kad tokia prognozė nėra neišvengiamas scenarijus, greičiau – šaltas dušas Lietuvai, parodantis perspektyvą, kas gali nutikti, jei nebus imtasi struktūrinių reformų mokesčių, socialinio draudimo srityse. Juolab, niūri tikimybė apskaičiuojama remiantis ne tik natūraliu gyventojų skaičiaus mažėjimu, bet ir natūralios gyventojų kaitos paveikslą iškreipiančia emigracija.

„Šis scenarijus išsipildytų, jei situacija liks tokia, kokia yra dabar. Kitaip tariant, jei nebus pasitelkiamos priemonės ją pagerinti. Juk gyventojų gimstamumo rodikliai nėra tokie blogi, tarkime, Žemaitijoje šis rodiklis auga, vadinasi, Vakarų Lietuvoje gyventojų skaičius turėtų stabilizuotis. Tačiau problema yra emigracija, o būtent EK projektuojamame scenarijuje, prognozuojama, ji ir toliau tęsis. Juk emigracija priklauso nuo ekonominės padėties, to ekonominio pyrago padalijimo. Jei žmonės jaučiasi socialiai nesaugūs, dalis jų pasirenka palikti šalį“, – komentuoja Ž.Mauricas.

Ekonomisto teigimu, pagrindinės priemonės – talentų pritraukimas ir išlaikymas, mokesčių naštos mažinimas dirbantiesiems, kad įmokos būtų susietos su išmokomis.„Viena iš EK rekomendacijų pernai buvo pokyčiai socialinio draudimo, ypač pensijų srityje, kad sistema nebūtų deficitinė. Bet reikia atsisakyti nominalaus požiūrio didinti pensinį amžių, didinti minimalų atlyginimą ir pan. Net jei pensija bus vėliau, bet tie vyresnio amžiaus žmonės nesimokys visą gyvenimą, nebus konkurencingi rinkoje ir nedirbs, mokesčių daugiau nesurinksime“, – apibendrina jis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...