2014 Kovo 04

Audrius Bačiulis

Lietuvai gali tekti kariauti už Ukrainą

veidas.lt


Jeigu NATO teks ginklu patvirtinti Ukrainai duotas teritorinio vientisumo garantijas, Lietuvai, kaip Aljanso narei ir kaip artimai Kijevo draugei, gali tekti vienu ar kitu būdu kariauti dėl Krymo.

Maidano revoliucija nugalėjo, Ukrainos jėgos struktūros perėjo į tautos pusę, tad pilietinio karo tikimybė didžiausioje Europos valstybėje sparčiai artėja prie nulio. Užtai visiškai ne nulinė tampa karinio konflikto su Rusija tikimybė Kryme, kuriame gyvenantys rusakalbiai (daugiausia sovietinės ir rusiškos kariuomenių veteranai bei jų šeimų nariai) rodo atvirą priešiškumą naujajai revoliucinei Kijevo valdžiai. Praėjusį ketvirtadienį Krymo autonominės respublikos valdžios pastatus užėmė ginkluoti žmonės, labai panašūs į Rusijos specialiosios paskirties dalinių karius, buvo nuleistos Ukrainos ir vietoje jų iškeltos Rusijos vėliavos. Stiprios savos kariuomenės neturinčios Ukrainos vyriausybė kreipėsi į NATO, prašydama apginti nuo Rusijos ir užtikrinti jos teritorinį vientisumą.
Dar prieš pusmetį toks tekstas būtų skambėjęs kaip išgalvotas kokių nors NATO taikos įvedimo pratybų scenarijus. Tačiau praėjusią savaitę jis tapo tikrove: atvykęs į NATO gynybos ministrų pasitarimą Briuselyje Ukrainos pirmasis gynybos viceministras Oleksandras Olijnykas tiesiai paprašė Aljanso paramos, užtikrinant šalies teritorinį vientisumą Kryme.
NATO atsakė teigiamai: „Suvereni, nepriklausoma ir stabili Ukraina, tvirtai įsipareigojusi demokratijai ir įstatymo valdžiai, yra esminis euroatlantinio saugumo veiksnys. Atsižvelgdamos į Chartiją dėl ypatingos NATO ir Ukrainos partnerystės, NATO narės nuosekliai rems Ukrainos suverenumą ir nepriklausomybę, teritorinį vientisumą, demokratinę raidą ir sienų neliečiamumo principą, kaip esminius saugumą ir stabilumą užtikrinančius veiksnius tiek Vidurio ir Rytų Europoje, tiek visame Europos žemyne.“
Įsiskaitykit – Aljansas pareiškia, kad nuo Ukrainos nepriklausomybės ir teritorijos neliečiamumo priklauso ir viso Europos žemyno, ir transatlantinis saugumas. Žiūrint ne formaliai, bet iš esmės, ketvirtadienio popietę NATO įsipareigojo apginti Ukrainą. Nepamenu, kada prieš tai NATO yra dariusi panašaus rūstumo pareiškimą, liečiantį Europos reikalus. Dėl Gruzijos 2008-aisiais tikrai nieko bent panašiai griežto nebuvo, kalbėta apie ugnies nutraukimą, humanitarinę pagalbą, pasekmes regioniniam saugumui, pagalbą Gruzijos atsikūrimui. Bet jau ~post factum~, kai Rusijos okupacinės pajėgos stovėjo Abchazijoje ir Pietų Osetijoje.
Panašių išankstinių NATO perspėjimų girdėjome nebent prieš pusantro dešimtmečio, dėl karo grėsmės buvusioje Jugoslavijoje. Kai serbai, tikėdamiesi, kad Rusija juos apgins, NATO perspėjimų neišgirdo, atskrido sparnuotosios raketos ir bombonešiai.
Priežastys, kodėl NATO prabilo taip griežtai, yra kelios. Pirmiausia po 2008 m. Rusijos agresijos Gruzijoje tiek Europos, tiek Amerikos požiūris į Kremlių smarkiai pasikeitė, imta suvokti, kad agresyvi Vladimiro Putino retorika nėra vien retorika, – naftos ir dujų pinigų pertekęs caras prarado tikrovės jausmą. Per nuo to karo prabėgusį penkmetį Vakarų priklausomybė nuo Rusijos naftos ir dujų gerokai sumenko, atitinkamai sumenko ir Rusijos pajamos iš bene vienintelio stabilaus eksporto produkto.
Antra, po falsifikuotų Rusijos Dūmos ir prezidento rinkimų, kai už V.Putino kišeninę partiją buvo paduota iki 146 proc. rinkėjų balsų, Kremliaus režimas Vakarų akyse prarado savo legitimumą. Dabar tai tiesiog faktinis teritorijos administratorius, o ne teisėtai išrinktas Rusijos tautos atstovas. Menkstant legitimumui, stiprėjantis režimo agresyvumas kelia suprantamą nerimą NATO, kaip pagrindiniam saugumo garantui Europoje. Pastarojoje Miuncheno saugumo konferencijoje visas NATO generalinio sekretoriaus Anderso Fogho Rasmusseno pranešimas buvo skirtas vien Rusijai.
Trečia, galimas dalykas, svarbiausia griežtos NATO reakcijos priežastis – net trys itin svarbios Aljanso narės turi tiesioginių įsipareigojimų ar gyvybinių interesų Kryme. Jungtinės Valstijos ir Didžioji Britanija kartu su Rusija yra Ukrainos saugumo ir teritorinio vientisumo garantės mainais į branduolinio ginklo atsisakymą 1994 m. Budapešto sutartimi. Ir nors Rusija neretai leidžia sau pamiršti savo pačios tarptautinius įsipareigojimus, amerikiečiai ir britai sau to leisti negali, nes didžios valstybės tik tol yra didžios, kol laikosi savo duoto žodžio. Britanijai ir Prancūzijai 1939-aisiais, žlugus Lenkijai, būtų buvę itin paprasta ir naudinga pamiršti jai duotas saugumo garantijas ir sudaryti taiką su hitlerine Vokietija. Bet jos pasirinko kariauti toliau, nes kitaip niekas niekada nebebūtų sudarinėję su jomis sąjungų bei sutarčių.
Žinoma, kariauti su Rusija niekas nenori, NATO pajėgų Europoje vadas generolas Philipas M.Breedlove sako, kad Aljansas šiuo metu neturi plano, kaip reikėtų karine jėga reaguoti į įvykius Ukrainoje. Todėl visi siekia, kad konfliktas Kryme būtų išspręstas taikiai. Tačiau reakcija gali būti ne vien tik karinė ir ne vien tik Ukrainoje. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry nurodė, jog Kremlius „neturi turėti jokių abejonių, kad bet koks karinis įsikišimas, pažeidžiantis Ukrainos suverenumą ir teritorinį vientisumą, taps milžiniška, pražūtinga klaida ir kainuos Rusijai itin brangiai“.
Infliacijai graužiant Rusijos ir kitų jos sąjunginių Muitų sąjungos šalių valiutas, ekonominės sankcijos Kremliui gali smogti smarkiau už bombas. Juoba kad Kryme pagal Viktoro Janukovyčiaus ir V.Putino susitarimą bazuojamas Rusijos Juodosios jūros laivynas irgi nori valgyti. Ir gerti. O pagrindinis gėlo vandens šaltinis Kryme yra per Ukrainą tekanti Dniepro upė, vanduo iš kurios paduodamas į Krymą specialiu kanalu, o šį bet kada galima atjungti.
Tai, kad NATO, kaip visuma, neturi karinių veiksmų Kryme plano, nereiškia, jog tokio plano neturi kuri nors atskira narė, pavyzdžiui, Turkija, turinti didžiausias po JAV karines pajėgas Aljanse ir savo laivynu dominuojanti Juodojoje jūroje. Krymas – kadaise Rusijos imperijos jėga nuo Turkijos atplėšta teritorija, Krymo totoriai, sudarantys apie 40 proc. pusiasalio gyventojų, turkams yra saviškiai ne vien pagal tikėjimą. Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu paskelbė, kad Krymas yra sudėtinė Ukrainos teritorijos dalis, svarbi Turkijai kaip durys į Ukrainą, taip pat – dėl Turkijos istorinių ryšių bei ten gyvenančių Krymo totorių.
Patys Krymo totoriai yra labai sutelkta politinė (ir ne tik politinė) jėga, nuo seno tvirtai remianti demokratinę Ukrainos valdžią ir turinti kruvinų istorinių sąskaitų su rusais bei sovietų valdžia.
Galbūt todėl Rusija, nors atvirai žvangina ginklais, kol kas nedrįsta atvirai oficialiu lygmeniu paremti Krymo separatizmo, nors akivaizdu, kad V.Putinas labai norėtų, pralaimėdamas Ukrainą, atsiplėšti sau nors gabaliuką.

Aljansas pareiškė, kad nuo Ukrainos nepriklausomybės ir teritorijos neliečiamumo priklauso viso Europos žemyno ir transatlantinis saugumas. Taigi NATO įsipareigojo apginti Ukrainą.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (6)

  1. Marta Marta rašo:

    Šianakt radio Soboda pranešė, kad Švedija karinius laivus dislokavo Gotlando saloj.

    O štai ką rašo už sienos: Путин отдал приказ: учения завершены. Украина: Россия готовит военное вторжение
    Завершены внеплановые армейские учения Центрального и Западного военных округов России. Соответствующий приказ издал президент РФ Владимир Путин. Военнослужащим предписано вернутся в места дислокаций. За финальным этапом учений Путин наблюдал лично вместе с министром обороны Сергеем Шойгу.

    Напомним, что Владимир Путин отдал приказ о проведении внеплановых учений на западных границах России 26 февраля. Министр обороны Сергей Шойгу заявил, что цель учений является комплексная проверка боеготовности войск Центрального, а также граничащего с Украиной, Западного военных округов. Вместе с тем, он подчеркнул, что действия армии никак не связаны с ситуацией на Украине.

    В учениях были задействованы 150 тысяч военнослужащих, 120 вертолетов, 880 танков, 80 военных кораблей и 1200 единиц военной техники.

  2. Marta, ir dar... Marta, ir dar... rašo:

    Štai dar vieno str. citata: Россия готовит ответные санкции против США и Европы
    Российские СМИ сообщают о том, что в Совете Федерации начата подготовка закона, в рамках которого президент и правительство будут наделены правом принимать решения о конфискации недвижимости, активов и счетов иностранных компаний на территории РФ.

    По словам автора инициатора сенатора Андрея Клишаса этот закон станет адекватным ответом на действия США и ЕС, если они выполнят свои угрозы о применении санкций против России в связи с действиями РФ в Крыму и на Украине.

    Ранее МИД РФ сделал заявление, в котором подчеркнул, что Москва незамедлительно ответит на любые санкции против страны, причем было заявлено, что реакция не обязательно будет симметричной.

    Напомним, что страны, входящие в состав «большой восьмерки» (G8) объявили о прекращении подготовки к саммиту, который должен был пройти в Сочи. В свою очередь США США объявили о приостановке военного сотрудничества с Россией и подготовке совместных учений. Кроме того, заморожены переговоры об инвестициях торговых соглашениях между странами. Сегодня премьер-министр Канады объявил о приостановлении сотрудничества с Россией в военной сфере, включая учения и ранее запланированные встречи.

  3. Marta, ir dar... Marta, ir dar... rašo:

    Kažkas Putiną pristatė Nobelio taikos premijai. Skamba kaip pasityčiojimas.

    O Janukovičių senai reikėjo paskelbti nelegatimiu. Tai, kad neva šaudom`aa buvo iš abejų pusių, paneigia naudoti ginklai, kurių turi tik Rusija ir ai, kad nei vienas šaudytojas nebuvo suimtas. O tą Janukovičiaus policijai butų buvę visai nesunku padaryti… Tokiu būdu prezidentas Janukovičius savo legatimumąpats panaikino žudydamas savo liaudį ir netgi pasitelkęs svetimą kariuomenę, davęs leidimą jai eiti prieš savo šalį.

  4. internauts internauts rašo:

    Na, NATO operatyviai atsiuntė mums 6 lėktuvus. Lenkijai tik 12.
    Bet tai HARD POWER. Rusija labiau bijo Obamos SoftPower.
    RadijasSvoboda kalbėjo, kad Rytų Ukrainos rusakalbių dauguma yra ukrainietiškos kilmės o ir Krymo rusakalbiai nesudarys didžiosios daugumos Rusijos invaziją palaikančų, todėl pagrindinis bus informacinis karas… todėl ir referendūmais pasitikėti negalima…

    Lietuvoje informacinis karas jau senai vyksta. Bet kol kas kariauja tik viena pusė. Ir kariauja per tokius laikrsčius: Uspaskicho regioninius Balsas.lt grupes, paksistų “Laisvą (nuo tiesos) laikraštį ir Klivečkos “Sąmokslo teoriją”, Puteikio sekretorės “tiesos lt”, Vito Tomkaus, sunaikinusio Desovietizacijos įstatymą “Respublika”, Vaišvilos, R.Paulausko ruporą, vaišvilinių pankistų Alkas lt, sorošistų Alfa.lt ir jų pritupėtų bernardinai.lt, Šliužo “žemės vardu ir dar keli, Žaliūjų laikrasčiai,neikinę Lietuvos projektus …… Pervisus šiuos laikrasčius nuo pat mafijinio Snoro žlugimo varoma arši antilietuviška propaganda. Tiesa, pamiršau paminėti ir kelis Tomaševskio laikrasčius, leidžiamus rusų, lietuvių ir lenkų kalbomis…

    Tiesą pasakius, negalėjau atsistebėt ligšioliniu konservatorių abejingumu tokiam info karui. Netingėjo rašyt tik neotrockistinio Harvardo auklėtinis K.Girnius iš lopatologijos universiteto, kuriame politologiją dėsto ir toks a la vaikų psichiatras, homoteisių gynėjas Dainius Pūras, sugebėjęs grata saves į į savo paties įsisteigtą Homoteisių institutą pasisodinti Žurnalistų Sąjungos pirmininką Radzevičių, o į Žurnalistų ETIKOS pirmininko krėslą savo draugą, buvusį pavaldinį, irgi abejotino lygio vaikų psichiatrą – Liną Slušnį. Tai apie kokį info karui atsaką mes galime kalbėti, kuomet žiniasklaidos viršūnėj susodinti profanai? Ką valstybė turi? LTV ir Roiters žinias per delfį. Radzevičius yra įtikėjęs propaganda, kad valstybinis laikraštis – tai didžiausia nuodėmė. Kova prieš Valstybinę žiniasklaidos monopoliją pasibaigė kitu kraštutinumu, kad valstybei nebeliko nei vieno laikrasčio ar portalo visuomenei supažindinti su savo atliekamais darbais, projektais. Ir tokioje terpėje imama šūkalioti ape ‘liaudies valdyma” referendumais? Kokią info ta liaudis gaus, už tą ir nubalsuos. Jei VRK imtų tikrinti ne tik parašų tikrumą, bet ir ar žmonės yra gavę pakankamą info už ką pasirašo ir viso to galimas pasekmes valstybei, gal padėtis pasikeistų ir privačiuose laikrasčiuose? Putinas uždraudė gėjų propagandą, tai gal mes galėtume uždrausti dezinformaciją aplamai. Rods JAV dezinformacinąę propagandą yra uždraudusi.

  5. cha cha rašo:

    Tokie kaip šis skaičiuose nesigaudantis autorius tegul ir kariauja . Aš tikrai nekariausiu.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...