2011 Kovo 17

Politika

Lietuva reikalaus griežtos Baltarusijos atominės elektrinės tarptautinės kontrolės – prezidentė

veidas.lt

Lietuva reikalaus griežtos Baltarusijoje planuojamos atominės elektrinės tarptautinės kontrolės, trečiadienį pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

“Lietuvai liks vienintelis kelias – tai labai aiškių ir griežtų Espoo konvencijos reikalavimų kontrolė. Reikalavimas toks. (…) Jeigu tokia elektrinė atsirastų, 24 valandų monitoringas tarptautinių saugos organizacijų bus būtinas, ir šito Lietuva tikrai reikalaus”, – žurnalistams sakė prezidentė.

Pasak jos, po įvykių Japonijoje, kai žemės drebėjimo pažeista atominė elektrinė ėmė skleisti radiaciją, saugumo reikalavimai sugriežtės turbūt visai atominei energetikai visame pasaulyje.

Ji sakė klausimą dėl elektrinės, kuri planuojama vos 50 kilometrų nuo Vilniaus, iškėlusi 2009 metų rugsėjį, kai Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka lankėsi Lietuvoje.

“Ir dvišaliame formate, ir liudininkų akivaizdoje esu labai griežtai pasakiusi, kad aikštelė, kai 50 kilometrų nuo kitos sostinės kitoje šalyje statoma elektrinė, labai nemaloni žinia Lietuvai, ir kad tai mums, ko gero, gali apsunkinti ateityje bet kokį bendradarbiavimą su šita šalimi. Atsakymą gavau maždaug tokį: “O jūs Ignaliną nuo mūsų sienos patraukit”", – pasakojo D.Grybauskaitė.

Tačiau kartu ji pabrėžė, kad Vilnius “dar nėra nesaugiausia sostinė ir tokia nebus”.

Jėgainę Baltarusija planuoja statyti maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Teigiama, kad 2,4 tūkst. megavatų galios dviejų reaktorių atominę elektrinę Baltarusijoje iki 2018 metų turėtų statyti Rusijos įmonė “Atomstrojeksport”.

Prezidentė siūlė neskubėti daryti išvadų, kaip atominės elektrinės Japonijoje avarija atsilieps Lietuvos planams statyti savo branduolinę jėgainę. Ji pažymėjo, kad Lietuva turėtų likti atvira įvairiai energetikos struktūrai, tačiau artimiausiu metu susitelkti į alternatyviąją energetiką, priklausomybės nuo vieno dujų tiekėjo panaikinimą.

“Aš manau, skubėti iš viso nereikėtų, turėtume pasižiūrėti TATENOS išvadas. Iš principo tai jau, ko gero, bus pasaulinė problema, ar atominę turime vystyti, kokia ji buvo, ar vis dėlto su daug griežtesniais saugos reikalavimais visai kitos pakopos ir kitos kokybės atomine energetika”, – teigė D.Grybauskaitė.

Praeitą savaitę Japonijos pakrantėje įvykęs galingas žemės drebėjimas ir cunamis smarkiai apgadino vieną atominę elektrinę, iš kurios pasklido radiacija, o jos inžinieriai stengiasi suvaldyti blokuose kylančius gaisrus.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Arvydas Damijonaitis Arvydas Damijonaitis rašo:

    Arvydas Damijonaitis
    2011 03 19 14:38
    INFORMACIJA: Tarptautinė teisė įpareigoja ,statant pasienyje pavojingus objektus, gauti kaimyninės valstybės leidimą ,
    sutikimą. Priešingas elgesys yra noras ateityje pažeisti gretimos valstybės infrastruktūrą arba veikimas iš jėgos pozicijų ,
    t.y. iš esmės karo paskelbimas. Paranojinės Rusijos ir Baltarusijos tandemas branduolinėmis” replėmis” apjuosia mažytę
    Lietuvą, toks elgesys parodo šių šalių bendradarbiavimą paminant GYVYBIŠKAI SVARBIUS Lietuvai dalykus .Būtina
    rengti prie ambasadų protestus, nutraukti diplomatinius santykius, vertinti atomines statybas kaip KARO PASKELBIMĄ
    LIETUVAI..Matomai Prezidentė nesuvokia, kad į istoriją įeis kaip branduolinio siaubo prezidentė, “batkos” bendrininkė
    ,laiku nesugebėjusi išsakyti griežtą Lietuvos VETO.

    Arvydas Damijonaitis, medicinos inžinierius

  2. Arvydas Damijonaitis Arvydas Damijonaitis rašo:

    Ukrainoje, Černobilio zonoje” , t.y. Pripetėje, žmogus negalės gyventi apie 500metų, nes toks yra radioaktyvaus cezio skilimo pusperiodis.Pripetė yra padengta tomis cezio dulkėmis.Ačiū rusams..Pripetės teritorija yra didesnė nei Lietuvos..Viena dulkelė užmušą žmogų per vienerius metus.Černobilio aukų jau yra apie 300 tūkstančių.Protingi palaiko V.Landsbergį, kremliaus chalujai, penktoji kolona, prieš Lietuvą, prieš Sąjūdį.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...