2014 Kovo 25

Audrius Bačiulis

Lietuva NATO: dešimt metų Amerikos užantyje

veidas.lt


Netikėta Rusijos agresija prieš Ukrainą parodė, kaip pakeitė visą Lietuvos gyvenimą prieš du dešimtmečius priimtas sprendimas siekti narystės NATO, kurio išsipildymo dešimtmetį minėsime šią savaitę.

Įsivaizduojate, su kokia baime trečią savaitę gyvena ne tik Rusijos puolamos Ukrainos, bet ir Gruzijos, kurios šiaurinėse užgrobtose provincijose penkti metai stovi didžiulė Rusijos karinė grupuotė, ar Moldovos, į kurios maištingąją Padniestrės sritį vienu metu su operacija Kryme Rusija permetė specialiosios paskirties brigadą, gyventojai? Kas vakarą eidami miegoti jie spėlioja: ar ryte atsikėlę per langą neišvys „žalių žmogeliukų“, riedančių nerangiais šarvuotais visureigiais? Kuri buvusi sovietinė respublika ar jos dalis taps kitu Rusijos agresijos taikiniu? Atsakymo į šiuos klausimus nėra, užtat žinoma, kad vien Kryme fašistinis Vladimiro Putino režimas nesustos – apetitas atsiranda bevalgant, o revanšistinės euforijos apimta Rusijos visuomenė reikalauja: dar!
Lietuva, kaip ir kitos Baltijos šalys, yra tikriausiai vienintelės Rusijos kaimynės, apie kurių pakartotinį užgrobimą sovietų revanšistai atvirai svajoja du dešimtmečius, bet kurių gyventojai gali miegoti daugmaž ramiai – mus jau dešimtmetį saugo NATO skydas. Žinoma, nėra ramu matyti kaimynystėje siautėjantį lokį, tegu ir už grotų, nes nežinia, kiek tvirti prieš penkis dešimtmečius suvirinti jų virbai. Tačiau skubiai į Vilnių atvykęs JAV viceprezidentas Joe Bidenas patikino: grotos tvirtos, o jei kas, atsiras ir didelis vėzdas lokiui per letenas užtvoti. Kalbėdamas Vilniuje antrasis asmuo Amerikos valdžios hierarchijoje pasakė aiškiai: „Mes duosime atkirtį“, o baigdamas pridūrė: „Te Dievas saugo jūsų tautas ir mūsų kariuomenes.“ Išskyriau šį žodį, kad geriau suvoktume jo reikšmę – Lietuvą saugo ne tik tegu narsi, bet nedidelė sava kariuomenė, bet ir Jungtinių Valstijų kariuomenė, kuri, nepaisant visų mažinimų, tebėra galingiausia pasaulyje. Ir Jungtinės Valstijos pasirengusios ją panaudoti, kad apgintų savo sąjungininkus NATO.
Ką tai iš tikrųjų reiškia? Pirmiausia tai, kad trečią savaitę nuo Rusijos agresijos pradžios mūsų gyvenime, o svarbiausia – šalies ekonomikoje iš esmės niekas nepasikeitė: verslas ima paskolas bankuose už tokias pat palūkanas kaip ir iki karo, tiekėjai tariasi su užsienio partneriais dėl ilgalaikio prekių tiekimo kreditan, mūsų eksportuotojai pasirašinėja ilgalaikius prekių tiekimo kontraktus, verslininkai derasi su užsienio partneriais dėl investicijų į bendrą verslą Lietuvoje.
Dabar įsivaizduokime, kad Lietuva – ne NATO narė, o, kaip isteriškame interviu putojosi Londone ekstradicijos į Lietuvą laukiantis finansinis aferistas Vladimiras Antonovas, „mažytė Rusijos pafrontės valstybė“. Kas tokiai duotų ilgalaikių kreditų, kas tiektų prekes be išankstinio apmokėjimo, kas rizikuotų investuoti čia savo pinigus, jei bet kada viską galėtų užgrobti Rusija? „Šį rytą, prieš pat pasirašant įsigijimo sutartį, užsienio investuotojas pasakė: „Niekuomet neinvestuotume į Baltijos šalis, jeigu jos nebūtų NATO dalimi“, – kovo 14-ąją savo feisbuko paskyroje užrašė Mykolas Majauskas, finansų patarėjas ir Pasaulio ekonomikos forumo Vilniaus branduolio kuratorius.
Tokia tiesa: nuo kovo 1-osios, kai pasaulis išvydo Rusijos „žalius žmogeliukus“ Kryme, už kiekvieną užsienio investicijų litą, už kiekvieną litą, kurį Lietuvoje paliks užsienio turistai ar kurį Lietuvos įmonės gaus pagal ilgalaikį eksporto kontraktą, turėsime būti dėkingi NATO ir tiems, kurie Lietuvą į Aljansą kone stumte įstūmė.
Taip išėjo, kad prieš du dešimtmečius buvau tarp pirmųjų, sužinojusių, jog Lietuva ketina siekti narystės NATO. Tuomet dirbau Lietuvos radijo studijos Seime redaktoriumi, buvo antradienis, 1994-ųjų sausio 4-oji, tylus pirmos ponaujametinės savaitės antradienis, kai dauguma įstatymų leidėjų, jų padėjėjų ir visų kitų gausių tuomet viename pastate įsikūrusių Prezidentūros ir Seimo rūmų gyventojų tebegyveno šventinėmis nuotaikomis. Praradęs viltį rasti nors kokią naujieną popietės žinių laidai, užsukau išgerti arbatos pas tuometį prezidento Algirdo Brazausko referentą užsienio politikos klausimais (dabar – Lietuvos ambasadorių Ukrainoje) Petrą Vaitiekūną. Pasiguodžiau, kad veikti nėra ką, teks eiti namo. „Palauk, neskubėk, – paslaptingai pasakė šis. – Šiandieną bus naujiena, tik luktelėk kokią valandą.“
Daugiau tuokart išpešti nepavyko, bet džiaugsmingai žibančios akys ir akivaizdi įtampa šiaip visuomet ramaus P.Vaitiekūno balse liudijo, kad palaukti verta. Tiesa, ne valandą, o kokias tris, bet žinia buvo verta laukimo: Lietuvos prezidentas Algirdas Brazauskas nusiuntė laišką NATO generaliniam sekretoriui Manfredui Wörneriui su oficialiu prašymu priimti Lietuvą į Aljansą. Po trijų savaičių jau NATO būstinėje Monse stebėjau, kaip Lietuva viena pirmųjų iš pokomunistinės Vidurio ir Rytų Eropos šalių pasirašo Partnerystės vardan taikos sutartį su NATO.
Šiandien pakanka Kremliaus propagandos papūgų, aiškinančių, kad Lietuvos įstojimas į NATO esą buvęs „nulemtas geopolitikos“, esą mus ten „amerikiečiai įtraukė“ kone prieš Lietuvos žmonių valią. Suprask – narystė Aljanse Lietuvai teko lengvai ir kone už dyką. Kaip savo akimis matęs (ir pagal išgales prisidėjęs), kaip sunkiai Lietuvai teko skintis kelią į narystę didžiausią saugumą šiame pasaulyje užtikrinančioje karinėje organizacijoje, galiu pasakyti, kad buvo priešingai: nepaisant visų mūsų, mūsų draugų, partnerių ir sąjungininkų pastangų, kiekvienas žingsnis į NATO pavykdavo itin sunkiai.
Toli gražu ne vien dėl tuomečio Lietuvos skurdumo ar menko karinio pajėgumo. Visomis išgalėmis trukdė Rusija, jos draugai Vakaruose ir jos įtakos agentai Lietuvoje. Baltijos šalims buvo siūlomas neutralitetas, buvo siūlomos „kryžminės saugumo garantijos“ iš Rusijos ir NATO pusės (kaip ir tos, kuriomis naiviai 1994-aisiais pasitikėjo Ukraina ir atsisakė branduolinio ginklo), buvo gąsdinama, esą įstojusios į NATO Baltijos šalys sugadins gerus santykius tarp Europos ir Rusijos, buvo grasinama branduoliniu karu, bandoma surengti referendumą dėl narystės (Rusijos krizės tuo metu nukamuotoje Lietuvoje rezultatas būtų buvęs žinia koks), galiausiai bandyta per Konstitucinį Teismą uždrausti Lietuvoje dislokuoti NATO sąjungininkų pajėgas. Tas pačias, kurios jau dešimt metų kildamos į orą iš Zoknių oro uosto saugo taikią Lietuvos padangę.
Lietuvos priešams neišdegė: mūsų šalis 2004 m. balandžio 29-ąją įstojo į NATO, nors dar 2002-ųjų pavasarį niekas nebuvo aišku. Tačiau tikrąją narystės Aljanse vertę pajutome tik dabar, nors gal dar ne visi įsisąmoninome.

Už kiekvieną užsienio investicijų litą, kiekvieną litą, kurį Lietuvoje paliks užsienio turistai ar kurį Lietuvos įmonės gaus pagal ilgalaikį eksporto kontraktą, nuo šiol turėsime būti dėkingi NATO.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (16)

 1. arvydas damijonaitis arvydas damijonaitis rašo:

  LIETUVOS RESPUBLIKOS GENERALINEI PROKURATŪRAI

  Kopija LR Konstituciniam teismui

  PAREIŠKIMAS dėl grėsmės Lietuvos nepriklausomybei, teritoriniam vientisumui
  2014-03-21,Vilnius

  Priesaiką Lietuvai pamynusių tomaševskių valdoma kultūros ministerija parengė “Tautinių mažumų” įstatymą (turi būti Tautinių bendrijų įstatymas) – iš esmės dalies Lietuvos teritorijos praradimo įstatymą, nes pagal tarptautinę teisę Lietuvos lenkai turi išorinę valstybę Lenkiją,40 milijonų, todėl negali turėti „tautinės mažumos” statusą.
  Kolaborantas A.Brazauskas 1994 balandžio 26 d. abejingai pasirašė Sutartį su Lenkija, kurioje neatsakingai įvardinta nesanti Lietuvoje „lenkų tautinė mažuma” . Sutartis prieštarauja 1995 vasario 1 d. Europos Tarybos tautinių mažumų apsaugos pagrindų Konvencijai, kurios 21 straipsnis apibrėžia, patikslina „tautinės mažumos” sąvoką: ,,Jokia šios pagrindų Konvencijos nuostata neturi būti aiškinama kaip suteikianti teisę dalyvauti veikloje ar atlikti veiksmus, kurie prieštarautų pagrindiniams tarptautinės teisės principams ir ypač valstybių suvereniteto lygybės ,teritorinio vientisumo ir politinės nepriklausomybės principams”. Matome, Lietuvos lenkų tautinė grupė (bendrija ,bendruomenė) negali turėti „tautinės mažumos” statusą, nes tai grėstų Lietuvos nepriklausomybei, teritoriniam vientisumui ir politinei nepriklausomybei. Priesaikos laužytojai tomaševskiai dirba išorinėms valstybėms – būtina rengti protestų akcijas, nes prarasime Pietryčių Lietuvą. Tautinių bendrijų įstatymą negali rengti priesaiką Lietuvai pamynusi, išorinės valstybės įtakojama,LLRA.

  Pagarbiai Arvydas Damijonaitis

 2. wilford granth wilford granth rašo:

  Hello every body,
  Kaip teisėtas paskolų visada buvo pagrindinis rūpestis klientais, kurie
  buvo problemiška paskolų ir garantijų finansinius poreikius yra kažkas, kad
  klientai visada jaudina, kai ieškau nuo teisėtų paskolą
  skolintojas paskolos Vilfordas Granth, kad skirtumas gali kredituoti pramonė mes
  teikti paskolas, svyruoja nuo $ 2,000 iki $ 100,000,00000 E-MAIL US VIA
  granth.w@hotmail.co.uk
  Mūsų paslaugos apima:
  * Investuotojai Paskolos
  * Skolos konsolidavimas
  * Antra hipoteka
  * Verslo paskolos
  * Asmeniniai Paskolos
  Tarptautiniai paskolos
  Nė vienas iš jų, ir ne kredito patikrinimas, 100% garantija, viskas, ką jums reikia padaryti, tai
  Leiskite mums žinoti, ką norite, ir mes tikrai jūsų svajonė, Erikas
  paskolos bendrovė sako “Taip”, kai bankai pasakyti “ne”, mes pagaliau Finance Limited
  skolinimo įmonė, tarpininkai, mažos finansinės institucijos, nes mes turime
  Neribotas kapitalas Daugiau informacijos rasite gauti paskolą iš: Prašom
  nedelsiant reaguoti į šį postą: granth.w@hotmail.co.uk
  Asmeninės paskolos paraiška

 3. Bėdų turgaus TV Bėdų turgaus TV rašo:

  Ar galim ramiai džiaugtis narystės 10-mečiu? Juk Lietuvoje nėra nė vienos kuopos NATO šalių karių, nors ekspertai sutaria, kad galėtų ir turėtų būti, kad tai padidintų mūsų saugumo garantijas, prieš visai tikėtiną Rusijos invaziją. Klausimas, ar bus ateityje, neatsakytas, net nesijaučia, kad yra rimtai diskutuojamas. O gal nuo galimos agresijos prieš Baltijos šalis mūsų partneriai ruošiasi gintis Paryžiuje, Londone, Berlyne ar Vašingtone? Minima 2002 m. referendumo iniciatyva prieš narystę NATO. Tarp iniciatorių buvo ir šių dienų aktyvistai dabartinių referendumų dideli šalininkai ir šiaip viešai matomi ir išeksponuoti personažai: E.Klumbys, Ramūnas Karbauskis, Kovo 11-sios akto signatarai Rolandas Paulauskas, Kęstutis Grinius (nepainioti su Girnium). Ar nenusipelno jie paminėjimo. Juk, tarkim, R. Paulauskas norėjo tapti kandidatu į prezidentus, o parašus už jį rinko tie patys žmonės, kurie dirbo ir žemės nepardavimo referendumui. Atsipalaiduoti lietuviams per anksti.

 4. J.K.P> to Bėdų turgaus TV J.K.P> to Bėdų turgaus TV rašo:

  Nemeluok, kremline lerva, Šiauliuose jau 10 metų dislokuojami kitų NATO valstybių kariai ir jų karo aviacija, tai daug daugiau už “kuopą”.

 5. Lusis Lusis rašo:

  Juokaujat Ponai kokia armija,koks Nato? gal sita kur Amerikos kalinius Prie Vilniaus saugojo? ir buvo uzdrausta visoj Europoj kanors panasaus tureti…Kuopa ta per pirmas 5 min karo metu pabegs,kaip tai padare Amerikos pilieciai is Afganistano,jie sugeba zudyti tik civilius o i tikra musi jiems eiti dar toli (daug mokomosios koses reiketu pavalgyt)

 6. qua vadis qua vadis rašo:

  musu buvimas nato, nieko daugiau nei susitarimas: “jei ka, pasikalbeti”.
  NATO buvimas cia yra nulinis, apart Zonkiu oro taksi. Tai stebetojo funkcija atliekantis ekspedicinis korpusas (korpusiukas), jis net negali naudoti jegos. Olandija, esanti gerokai toliau nei mes, nuo rusijos, turi virs 60 F 16 su modifikacijomis ir USA bazes salia. Pagalvokite kaip sustrateguota musu partneriu! tiesiog Aleksandro M. verta strategija, avantpostus palikti nuogus! Tiesiog klausimas, – kodel nekertamos proskynos, kad tankai galetu lengviau ivaziuoti? Vaziuos autostrada? A, aisku. Miekokite “ramiai”, dar metus, gal.

 7. Lucy Lucy rašo:

  Sveiki, aš esu ponia Liucija Young privati ​​paskola skolintojas, kuris suteikia RESURSAS galimybių paskolas. Ar jums reikia paskolos skubiai sumokėti savo skolų ar jums reikia paskolą padidinti savo verslą? Jūs buvote atmetė bankų ir kitų finansų institucijų? Ar jums reikia konsolidavimo paskolą arba hipoteką? ieško daugiau, nes mes esame čia, kad visi jūsų finansinių problemų praeityje. Mes skolinti fiziniams asmenims, kuriems reikalinga finansinė pagalba, kad yra bloga kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą, esant 2% norma. Noriu naudoti šią laikmeną Jums pranešti, kad mes teikiame patikimas ir gavėjo pagalbą, ir bus pasirengę pasiūlyti paskolą. Taigi, susisiekite su mumis šiandien elektroniniu paštu: (lucyyoungloan@gmail.com)

 8. Mrs Anita Mrs Anita rašo:

  Sveiki, aš esu ponia Anita Grava, privati ​​paskola skolintojas, kuris suteikia RESURSAS galimybių paskolas. Ar jums reikia paskolos skubiai sumokėti savo skolų ar jums reikia paskolą padidinti savo verslą? Jūs buvote atmetė bankų ir kitų finansų institucijų? Ar jums reikia konsolidavimo paskolą arba hipoteką? ieško daugiau, nes mes esame čia, kad visi jūsų finansinių problemų praeityje. Mes skolinti fiziniams asmenims, kuriems reikalinga finansinė pagalba, kad yra bloga kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą, esant 2% norma. Noriu naudoti šią laikmeną Jums pranešti, kad mes teikiame patikimas ir gavėjo pagalbą, ir bus pasirengę pasiūlyti paskolą. Taigi, susisiekite su mumis šiandien elektroniniu paštu:
  (anitagrava@live.co.uk)

 9. Morris Ray Morris Ray rašo:

  Aš esu p Ray Morris, teisėtas ir Garsi pinigų skolintojas. Mes skolinti lėšas iš fiziniams asmenims, kuriems reikia finansinės paramos, mes suteikiame paskolą žmonių thathave bloga kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą.
  Ar jums buvo ieško paskolą? Jūs neturite jaudintis, nes jūs, reikiamoje vietoje, aš siūlome paskola mažomis palūkanų norma 3%, todėl jei jums reikia paskolos, aš noriu jums tiesiog susisiekite su manimi per šį laišką Adresas: morris_ray123@outlook.com

 10. Morris Ray Morris Ray rašo:

  Aš esu ponas Morris Ray teisėtas ir Garsi pinigų Skolintojas. Mes skolinti lėšas iš fiziniams asmenims, kuriems reikia finansinės pagalbos, mes suteikiame paskolą asmenims, kurie turi bloga kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą.
  Ar jums buvo ieškote paskolos? Jūs neturite jaudintis, nes jūs, reikiamoje vietoje galiu pasiūlyti paskolą žemos palūkanų normos 2%, todėl, jei jums reikia paskolos, aš noriu jums tiesiog susisiekite su manimi per šį elektroninio pašto adresas: morris_ray123@outlook.com

 11. Anonimas rašo:

  Ar jums reikia paskolos, jei taip, maloniai grįžti į mus, kad galėtume padėti išspręsti jūsų problemos gerai.
  paštas; neumanfinance@outlook.com
  Kontaktinis asmuo; James Neuman

 12. peter jerry peter jerry rašo:

  Esu Mr.Peter Jerry teisėtas ir Garsi pinigų Skolintojas. Mes skolinti lėšas iš fiziniams asmenims, kuriems reikia finansinės pagalbos, mes suteikiame paskola žmonių thathave blogą kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą.
  Ar jums buvo ieškote paskolos? Jūs neturite jaudintis, nes Jūs esate reikiamoje vietoje galiu pasiūlyti paskolą žemos palūkanų normos 3%, todėl, jei jums reikia paskolos Noriu, kad tiesiog susisiekite su manimi per šį elektroninio pašto adresas: peterjerryloanfirm@outlook.com

 13. Morris Ray Morris Ray rašo:

  Aš esu ponas Morris Ray teisėtas ir Garsi pinigų Skolintojas. Mes skolinti lėšas iš fiziniams asmenims, kuriems reikia finansinės pagalbos, mes suteikiame paskolą asmenims, kurie turi bloga kredito ar reikia pinigų apmokėti sąskaitas, investuoti į verslą.
  Ar jums buvo ieškote paskolos? Jūs neturite jaudintis, nes jūs, reikiamoje vietoje galiu pasiūlyti paskolą žemos palūkanų normos 2%, todėl, jei jums reikia paskolos, aš noriu jums tiesiog susisiekite su manimi per šį elektroninio pašto adresas: morris_ray123@outlook.com

 14. REMY.CREDIT REMY.CREDIT rašo:

  Kako atėjo ČIA Mano Želja dydis [remy.credit111@gmail.com]]

  Mano IME gospa JULIEN Garcia. Živim Teksasas U S IR Jaz SEM Danės irklai Moteris? ČIA Savo Jaz Sake, Kad, however posojilodajalec Kuri išsprendžia Savo grupė “Mūsų silpna situacija, BOM kakršen such who iSCENE posojilo Iš njim, dave JI Vaikinas SREC Mojo traukiniu ČIA Pavadinimas Lietuvių Prieš Spauskite posojilo $ 250,000.00 pradžiai življenje -ai Daugiau, KAIP ČIA mati samohranilka SU 3 vergai cia ir suzinoti pošteno Bog kovoti Žmogaus posojilodajalcu Paskolos, Kuri vyras Yra pomagala Su posojilo Į VISINATU $ 250,000.00. Dolarjev, JIS Bog kovoti Žmogaus, if Esate potrebujejo paskolas Pietų Bo moralinių vrniti posojilo paralyžius GA uogienė pasakė, Kad Dievo Motinos Julien García Jie nanašajo Į njega. M. REMY Stik-E-paštas: (remy.credit111@gmail.com]) Hvala.

 15. Zydrunas Jasinskas Zydrunas Jasinskas rašo:

  Ar jums reikia asmeninės ar verslo paskolą be streso ir greito patvirtinimo? Jei taip, susisiekite su mumis šiandien, kaip mes šiuo metu siūlo paskolas puikios palūkanų normą. Mūsų paskolų yra užtikrintos ir saugus, mūsų klientai laimė yra mūsų stiprybė. Daugiau informacijos ir taikymo susisiekite su mumis dabar (zydrunasjasiinskas111@gmail.com). (Http //: eversurecash.evenweb.com)
  +19402416470

 16. John Dyke John Dyke rašo:

  Ieškote paskolos? Ar jums reikia pinigų dėl bet kokios priežasties? Ar jums skolos ir jums reikia paskolą, kad jį išvalyti? nerimauti ne daugiau apie savo finansines problemas, nes mes esame čia, kad padėtų jums jas išspręsti. Mes siūlome paskolas visiems ne tik 2%, paskolos yra siūlomi tiek dirbančių ir nedirbančių, mūsų paslaugos yra labai greitas ir patikimas. Jei susidomėjote, prašome susisiekti su mumis adresu Finance.4all@aol.com ir gauti savo paskolas šiandien.

  Ačiū,
  Finance4all.
  http://www.financeforall.webs.com


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...