2010 Gruodžio 08

Holokausto paminėjimas

Lietuva kitąmet pagerbs holokausto aukomis tapusius šalies gyventojus

veidas.lt

Vyriausybė trečiadienį patvirtino priemones, skirtas holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metų minėjimui 2011-aisiais.

Kitąmet bus pagerbtos holokausto aukos, žydų gelbėtojai bei Lietuvos gyventojai, kovoję prieš nacizmą, siekiama atkurti ir įamžinti Lietuvos žydų istorijos ir kultūros paveldą, teigiama Ministro pirmininko tarnybos pranešime.

Ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis BNS sakė, kad parengta “pakankamai solidi programa”, kurioje – “daugybė renginių”. Planuojama tvarkyti paminklus, rengti parodas ir konferencijas.

Numatoma, kad holokausto istorijai didesnis dėmesys bus skiriamas šalies kraštotyros muziejuose, kur turėtų būti surengtos specialios ekspozicijos.

Pasak D.Matulionio, ypač į tai dėmesį turėtų atkreipti IX fortas Kaune, Genocido aukų muziejus Vilniuje, taip pat Panevėžio, Telšių, Kelmės ir kitų miestų, kuriuose iki holokausto gyveno didelės žydų bendruomenės, muziejai.

Planuojamose tarptautinėse konferencijose, anot kanclerio, būtų nagrinėjamas ne tik Lietuvos vaidmuo žydų istorijoje, bet ir globalesni klausimai – būtų kalbama apie antisemitizmą, istorijos pamokas.

Universitetuose ir mokyklose numatoma rengti švietimo projektus.

Holokaustą išgyvenusių Lietuvos žydų ir juos gelbėjusių žmonių pagerbimą numatoma organizuoti kartu su Prezidentūra ir Užsienio reikalų ministerija. D.Matulionio teigimu, numatomas “didesnis ir dvasingesnis” renginys, nei Žūvančiųjų gelbėjimo kryžių įteikimas žydų gelbėtojams Prezidentūroje.

Programai įgyvendinti prie esamų asignavimų iš biudžeto institucijoms prireiks kelių šimtų tūkstančių litų.

Lėšos, numatytos atminimo metų programai, anot Vyriausybės, skiriamos pagal šalies finansines galimybes iš valstybės biudžete patvirtintų asignavimų, savivaldybių biudžetų ir kitų teisėtai gautų lėšų.

Siūloma holokausto aukomis tapusių Lietuvos gyventojų atminimo metų minėjimo priemonių vykdytojams bendradarbiauti su užsienio valstybių partneriais.

Savivaldybėms rekomenduojama 2011 metais ypatingą dėmesį skirti holokausto aukų atminimo vietų ir žydų kapinių tvarkymui bei jų inventorizacijai ir įregistravimui Nekilnojamojo turto registre.

Prie atminimo metų minėjimo siūloma prisidėti Prezidento ir Seimo kanceliarijoms, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatui, Lietuvos istorijos institutui, Vilniaus universitetui, Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos tyrimų centrui, Žydų kultūros ir informacijos centrui, Lietuvos radijui ir televizijai, Lietuvos žydų bendruomenei ir kitoms organizacijoms.

Seimas rugsėjį 2011-uosius paskelbė Holokausto aukų atminties Lietuvoje metais.

Vykdant genocido politiką 1941-1944 metais nacių okupacijos metais buvo išžudyta apie 200 tūkst. Lietuvos žydų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. Plotel. Plotel. rašo:

  Valstybinis Rusijos karinis archyvas(Российский Государственный военный архив) nurodo šaltinį (Ф.38650. Оп.1. Д.160. Л.91.) kuris teigia,kad:
  “В результате усиления оперативно-боевой деятельности войск, дислоцированных в Литве (около 50 тыс. чел.), за декабрь 1944 — январь 1945 гг. ими была проведена 841 чекистско-войсковая операция, в ходе которых были убиты 27 923 повстанца, захвачено в плен — 4177 чел., сдались Красной Армии — 161 чел., были задержаны войсковыми нарядами — 777 чел”…
  —————–
  Kol nėra pateikta kito šaltinio nuoroda, tai reikia orentuotis į tai kas yra parašyta. Tuo tarpu teigti ,kad 1941-1944 metais nacių okupacijos metais buvo išžudyta apie 200 tūkst. reiktu kažkuo pagrįsti.
  Tarkime žiūrėdamas YuuTube “The Holocaust that changed the world” pastebėjau žemėlapyje tokius skaičius: Lietuva – 136,421; Latvija-35,238; Baltarusija-41,828 ir tt.,tai “Veidas” palieka “žirkles”63,579?Taip tik skaičiais teoriškai galima operuoti , bet ne žmonių aukomis. Kas atsakys į klausimą ,kiek iš tiesų buvo nužudyta Lietuvos žydų Lietuvoje per paminėta laikotarpi.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...