2010 Rugsėjo 08

Įstatymas

LiCS rengia Vaikų prievolės išlaikyti savo tėvus įstatymą

veidas.lt

Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) frakcija artimiausiu metu visuomenei pristatys parengtą Vaikų prievolės išlaikyti savo tėvus įstatymo koncepciją.

Pagal šios koncepcijos nuostatas, įteisinus vaikų prievolę išlaikyti tėvus, gerėtų tėvų socialinė padėtis, būtų skatinamas solidarumas šeimoje, didėtų gimstamumas ir skatinamas įsivaikinimas, sumažėtų teisminių ginčų dėl vaikų pareigos išlaikyti savo tėvus, mažėtų bedarbystė, šešėlinė ekonomika, nusikalstamumas. Šis įstatymas būtų siūlomas ir kaip alternatyva pensinio amžiaus ilginimui, praneša LiCS.

“Neabejoju, kad dalis visuomenės šią naujovę priims priešiškai. Vieni tikins, kad išlaikymas turi būti pagrįstas laisva valia. Bus abejojančių, ar vaikas privalo išlaikyti tėvus, jie šie prie jo ugdymo ir materialinės gerovės visai neprisidėjo arba ar iš šeimos išėjęs ir mokėti alimentus vengęs tėvas gali pretenduoti į išlaikymą. Tačiau noriu patikinti, kad rengiant šią koncepciją, buvo apsvarstyti visi įmanomi variantai, nes žinant, kiek Lietuvoje yra skyrybų, neabejotinai daugumoje šeimų bus komplikuoti santykiai. Esu įsitikinęs, kad toks įstatymas reikalingas, ir esame pasirengę diskusijai”, – sakė LiCS frakcijos narys Valdemaras Valkiūnas.

Pasak politiko, parengti tokią koncepciją paskatino tai, kad šiandien išlaikymo reikalingas žmogus, esant prastiems santykiams su vaikais, išlaikymą gali prisiteisti tik per teismą. Lietuvos Respublikos Civiliniame kodekse yra įtvirtinta tėvų ir vaikų tarpusavio išlaikymo pareiga, tačiau remiantis teismų praktika pastebima tendencija, kad ši pareiga labiau siejama su tėvų pareiga išlaikyti vaikus. Be to, Civiliniame kodekse nėra detalizuojama, kaip vaikų pareiga išlaikyti savo tėvus turėtų būti realizuojama.

Ateityje būtų siekiama nustatyti tokį teisinį reguliavimą, kai iš pilnamečių dirbančių vaikų apmokestinamų pajamų (atskaičius mokesčius) kiekvienam iš tėvų būtų nuskaitoma po 5 proc. Išmoka būtų skaičiuojama nuo visų vaiko gaunamų apmokestinamų pajamų, išskyrus ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės pašalpas.

Pagal Lietuvos Respublikos Civilinį kodeksą įvaikinę vaiką globėjai laikomi vaiko tėvais ir jiems būtų taikomos visos įstatyme numatytos tėvų teisės ir pareigos.

Jei tėvai gyvena skyrium arba yra išsiskyrę ir vienas iš tėvų, kuriam teismo sprendimu yra priteisti alimentai ir jis šią pareigą vykdo, tokiam tėvui ar motinai taip pat priklauso išlaikymas iš vaikų. Kai tėvai gyvena skyrium arba yra išsiskyrę ir vienas iš tėvų, kuriam teismo sprendimu yra priteisti alimentai ir jis šios pareigos nevykdo daugiau nei 1/3 apimtimi, tokiam tėvui ar motinai vaiko išlaikymas nepriklauso.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...