2011 Kovo 04

Libija

Libijos lyderis remia Chavezo taikos iniciatyvą

veidas.lt

Libijos lyderis Muamaras Kadhafi (Muamaras Kadafis) remia Venesuelos vadovo Hugo Chavezo (Hugo Čaveso) pasiūlytą planą dėl tarpininkavimo ieškant taikaus Šiaurės Afrikos šalį apėmusios krizės sprendimo, ketvirtadienį sakė Venesuelos pareigūnas.

Venesuelos informacijos ir komunikacijų ministras Andresas Izarra (Andresas Isara) socialiniame tinkle “Twitter” nurodė, kad šalies užsienio reikalų ministras Nicolas Maduro (Nikolas Maduras) telefonu kalbėjosi su kolega iš Libijos, kuris M.Kadhafio vardu patvirtino, kad šalies vyriausybė remia H.Chavezo taikos iniciatyvą.

“Oficialus Libijos sutikimas su Chavezo taikos pasiūlymu yra naujiena, kuri, mūsų nuomone, kursto viltis, esama galimybės per derybas rasti taikų konflikto sprendimą”, – nurodė A.Izarra, atsakydamas į naujienų agentūros AP elektroniniu paštu atsiųstus klausimus.

Tačiau kitos šalys, pradedant Jungtinėmis Valstijomis ir baigiant Italija, atmetė Venesuelos prezidento iniciatyvą, pavadinusios ją klaidinga prieiga. M.Kadhafi oponentai taip pat leido suprasti nelinkę derėtis, kol jis tebėra valdžioje.

“Nereikia tarptautinės komisijos, kad pulkininkui Kadhafi būtų pasakyta, ką jis turi padaryti savo šalies ir savo žmonių labui, – sakė Valstybės departamento atstovas Philipas Crowley (Filipas Kraulis). – Jis turėtų pasitraukti ir dėl savo žmonių turėtų liautis juos puolęs”.

H.Chavezas pavadino M.Kadhafi draugu, be to, juos vienija tam tikros bendros socialistinės idėjos ir nusistatymas prieš Vašingtoną.

Venesuelos vadovas apkaltinos Jungtines Valstijas sutirštinant spalvas dėl įvykių Libijoje, kad būtų galima “pateisinti invaziją”. H.Chavezas taip pat sakė, jog mato paralelių tarp tos padėties, kurioje dabar atsidūrė Libijos lyderis, ir 2002 metų perversmo Venesueloje, per kurį nesėkmingai mėginta jį nuversti.

Ketvirtadienio vakarą pasirodęs per televiziją H.Chavezas sakė, jog kalbėjosi su M.Kadhafi, ir šis jį patikino, jog nesvarsto galimybės išvykti iš šalies, nors tokių gandų būta.

“Netikėkite, kad Gadhafi išvyks į Venesuelą ir Nikaragvą. Jokiu būdu. Jei jankiai ir jų sąjungininkai įsiverš į Libiją, esu tikras, kad M.Kadhafi mirtų priešindamasis”, – sakė Venesuelos lyderis.

“Tačiau aš įspėju pasaulį dėl karo pasekmių”, – pridūrė jis.

Pasak jo, naftos kaina už barelį gali pasiekti 200 JAV dolerių, jei “Jungtinės Valstijos pavers Libiją tarptautinio karo arena”.

Venesuelos informacijos ir komunikacijų ministras A.Izarra sakė, kad H.Chavezo ir Libijos vadovo pokalbis įvyko anksčiau šią savaitę. Jie aptarė galimybę suburti bloką šalių, kurios tarpininkautų sprendžiant krizę.

Kelių Lotynų Amerikos ir Karibų jūros regiono šalių, kurios yra Venesuelos sąjungininkės, užsienio reikalų ministrai aptars H.Chavezo iniciatyvą penktadienį įvyksiančiame Bolivaro aljanso Amerikoms” (Alianza Bolivariana para las Americas – ALBA) susitikime Karakase, pranešė Ekvadoro diplomatijos vadovas Ricardo Patino (Rikardas Patinas).

“Pakalbėkime apie taiką Libijai, per derybas randamus sprendinius”, – rašė Venesuelos informacijos ir komunikacijų ministras A.Izarra socialiniame tinkle “Twitter”.

JAV valstybės departamento atstovas Ph.Crowley sakė, kad pastangos išspręsti krizę Libijoje taikiomis priemonėmis vertos aptarimo. Tačiau jei M.Kadhafi “nereaguoja į daugybę tarptautinės bendrijos raginimų atsistatydinti, nesuprantu, ką nuveiktų tarptautinė komisija”, pridūrė jis.

Italijos užsienio reikalų ministras Franco Frattini (Frankas Fratinis) sakė, jog H.Chavezo pasiūlymas, kaip jis supranta, numato, kad M.Kadhafi liks poste, o toks rezultatas, pasak jo, yra nepriimtinas.

Tuo tarpu prie Libijos ambasados Karakase susirinkusi grupė demonstrantų pasmerkė Tripolio režimo atakas prieš civilius protestuotojus ir skandavo prieš M.Kadhafi nukreiptus šūkius, tarp jų: “Dink diktatoriau, savo žmonių žudike!”

H.Chavezas per dvylika buvimo valdžioje metų užmezgė glaudžius ryšius su M.Kadhafi.

2009 metais H.Chavezas dalyvavo Libijoje vykusiose M.Kadhafi valdžios 40-mečio iškilmėse. Vėliau tais pačiais metais Libijos lyderis atvyko į Venesuelai priklausančią Margaritos salą. Tai buvo pirmasis M.Kadhafi vizitas Lotynų Amerikoje, per kurį jis, kaip įprasta, buvo apsistojęs savo beduiniškoje palapinėje.

H.Chavezas pasiūlė nusiųsti į Libiją “geros valios komisiją”, kuri pamėgintų sušvelninti konfliktą. Tačiau neaišku, kuo galėtų užsiimti tokia delegacija, kol tarp M.Kadhafi ir jo oponentų nevyksta dialogas.

Libijos opozicijos atstovas Mustafa Gheriani (Mustafa Gerianis) atmetė bet kokią derybų su M.Kadhafi galimybę, pareiškęs, kad “jo rankos suteptos krauju”.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...