2011 Vasario 22

Artimieji Rytai

Libijos lyderis neigia pabėgęs iš sukilimo apimtos šalies

veidas.lt

Libijos lyderis Muamaras Kadhafi (Muamaras Kadafis) neigia pabėgęs iš savo šalies, kai protestuotojai perėmė kontrolę keliuose miestuose, taip pat atsistatydino kai kurie jau 41 metus gyvuojančio režimo šalinininkai.

68 metų lyderis, kalbėdamas pirmadienio vakarą, siekė paneigti “piktybinius gandus”, jog jis esą pabėgęs į Venesuelą. Tai buvo pirmasis jo pasisakymas nuo protestų pradžios praeitą antradienį, kurie pirmiausiai apėmė šios naftos turtingos Šiaurės Afrikos šalies rytinę dalį.

“Ketinu susitikti su jaunimu Žaliojoje aikštėje Tripolio centre”, M.Kadhafi sakė per reportažą, kuris, pasak valstybinės televizijos, buvo tiesiogiai transliuojamas iš lyderio namų.

“Aš tik noriu įrodyti, jog esu Tripolyje, o ne Venesueloje, ir paneigti televizijos, tų šunų, pranešimus”, – pabrėžė lyderis, stovėdamas po skėčiu ir ruošdamasis lipti į automobilį.

Pirmadienio vakarą Tripolyje smarkiai lijo.

Šis pasirodymas tetruko 22 sekundes, o M.Kadhafi valdžia Libijoje, vis labiau kliba: ištikimi režimo šalininkai vienas po kito atsistatydiną, o naikintuvų pilotai dezertyravo, kai jiems buvo įsakyta šaudyti į demonstrantus.

Sukilimui persimetus į sostinę, Tripolyje aidėjo šūviai, o protestuotojai šturmavo policijos skyrius ir M.Kadhafi ruporu laikomo valstybinio transliuotojo pastatą. Taip pat buvo padegti kai kurie vyriausybiniai pastatai.

Žmogaus teisių organizacijos nurodė, kad Libijai malšinant šiuos neramumus žuvo 200-400 žmonių. Dviejų Tripolio rajonų gyventojai telefonu pranešė, kad sostinėje vyksta “žudynės” ir kad Tadžuros rajone ginkluoti žmonės “šaudo nesirinkdami”.

Vienas gyventojas pasakojo, kad Tripolio Fašlumo rajone nutūpė sraigtasparnis, atskraidinęs afrikiečius samdinius, kurie nesirinkdami šaudė į žmones gatvėse ir daug jų nužudė.

“Tai neabejotinai režimo galas. To Libijoje dar nebuvo. Meldžiamės, kad viskas greitai baigtųsi”, – sakė kitas gyventojas, paskambinęs iš Tripolio rytinio rajono į naujienų agentūros AFP biurą Kaire.

Vienos Lotynų Amerikos šalies pilietis, gyvenantis prabangiame Tripolio priemiestyje Gargareše, pasakojo, jog pirmadienį trumpam išėjęs į gatvę matė padegtas padangas, sunkvežimį ir lengvąjį automobilį.

“Praėjome pro barikadą, prie kurios budėjo Kalašnikovo automatais ginkluoti vyrai, – pasakojo liudininkas. – Labai bijojau – jie suėmė porą afrikiečių”.

Lotynų amerikietis pridūrė, kad išsigandę imigrantai ir jų šeimos laukia, kada bus evakuoti iš Libijos. Jis sakė, kad Gargareše buvo plėšomi M.Kadhafi portretai, nors šiame rajone “anksčiau buvo apstu jo šalininkų”.

Libijos diplomatai prie Jungtinių Tautų (JT) paragino M.Kadhafi atsisakyti valdžios, o ambasadoriaus pavaduotojas Ibrahimas Dabbashi (Ibrahimas Dabašis) pareiškė, jog veteranas lyderis “paskelbė karą” prieš Libijos žmones ir vykdo “genocidą.”

“Manau, jog tai yra pulkininko Kadhafi galas – tik dienų klausimas, kada jis atsistatydins arba kada jo atsikratys Libijos žmonės”, – I.Dabbashi sakė duodamas interviu televizijai “BBC World”.

Du Libijos oro pilotai, abu turintys pulkininko laipsnį, savo vienviečiais naikintuvais “Mirage F1″ nuskrido į Maltą ir pareiškė dezertyravę, kai jiems buvo įsakyta atakuoti protestuotojus Bengazyje, Maltos kariškiai sakė naujienų agentūrai AFP.

Pranešama, kad Libijos teisingumo ministras Mustapha Abdeljalilas (Mustafa Abdeldžalilas) atsistatydino, protestuodamas dėl “per didelės jėgos naudojimo” prieš demonstrantus.

Kaire Libijos pasiuntinys prie Arabų Lygos sakė taip pat atsistatydinantis ir “prisidedantis prie revoliucijos”. Be to, iš postų pasitraukė Tripolio ambasadoriai Delyje ir Pekine, nurodė televizija “al Jazeera”.

Libijos rytuose esantis antrasis didžiausias šalies miestas Bengazis perėjo į demonstrantų rankas, kai dezertyravo jame dislokuoti kariuomenės daliniai, pranešė Paryžiuje įsikūrusi Tarptautinė žmogaus teisių federacija (IFHR).

Ši organizacija nurodė, kad protestuotojai taip pat kontroliuoja rytinius miestus Sirtą ir Tobruką, taip pat arčiau sostinės esančius Misratą, Chumsą, Tarhūną, Zenteno, az Zaviją ir Zuvarą.

Libijos valstybinė televizija paskelbė, kad saugumo pajėgos per reidus “teroristų irštvose” nukovė neįvardytą skaičių žmonių, tačiau tiksliai nenurodė, kur vyko šie susirėmimai ir kas buvo jų aukos.

Televizija taip pat citavo M.Kadhafi sūnų Saif al Islamą Kadhafi (Saif Islamą Kadafį), kuris sakė, kad ginkluotosios pajėgos atakavo armijos saugyklas, esančias toli nuo gyvenviečių.

Tačiau lyderio sūnus neigė “pranešimus, kad ginkluotosios pajėgos bombardavo Tripolio ir Bengazio miestus”, kai apie aviacijos smūgius sostinėje pranešė “al Jazeera”.

Saif al Islamas Kadhafi pirmadienį griežtame kreipimesi per televiziją perspėjo apie galintį kilti pilietinį karą. Pasak jo, “per Libiją tekės kraujo upės”, jeigu protestuotojai nesutiks su režimo pasiūlytomis reformomis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...