2013 Spalio 28

Gintaras Sarafinas

Lėtas ir ilgas apsivalymas

veidas.lt


Debesų mūsų politinėje padangėje daugiau nei pragiedrulių.

Mūsų politika dažnai primena lietuvišką dangų: vieną dieną prašviesėja, išsigiedrija, tada saulute pasidžiaugiame savaitę, bet po to vėl užplaukia debesys su lietumi, ir tada jau jie karaliauja kokias dešimt dienų. Panašiu principu, tik ilgesniais tarpsniais, viskas klojasi ir mūsų politinėje erdvėje: vieną dieną prašviesėja, ir jau ima daugėti vilčių, kad ilgam, kad moralumo ir civilizuotumo mūsų politikoje bus daugiau, bet netrukus ir vėl susitvenkia juodi debesys. Taip viskas vyko ir vyks per nušalinto prezidento Rolando Pakso istoriją, taip viskas rutuliojosi ir rutuliosis ir Viktoro Uspaskicho bei Darbo partijos juodosios buhalterijos bylos atveju.
R.Pakso prezidentavimo metu nemoralumo ir necivilizuotumo buvo daugiau nei pakankamai, vėliau jis sulaukė deramo atpildo, ir tai teikė nemažai vilčių, kad mūsų valstybė sugeba apsivalyti, tačiau dabar R.Paksas vėl kelia galvą. O kiti politikai jam tą daryti leidžia. Taigi ratas apsisuko, ir paaiškėjo, kad politikos kokybės skalėje mes esame tik vos vos aukščiau, nei buvome.
Žinoma, vien iš šio fakto toli siekiančių išvadų daryti negalima, tačiau, deja, tokių faktų ne vienas. Panagrinėkime V.Uspaskicho ir Darbo partijos bylos perspektyvas. Kol pirmos instancijos teismas priėmė sprendimą, praėjo daugiau nei šešeri metai. Ir šį laikotarpį galima vadinti tamsos metu, nes jis nei mūsų politikai, nei mūsų teisėtvarkai, nei apskritai visai mūsų valstybei garbės nepridėjo.
Tiesa, teismo sprendimas ir laisvės atėmimo bausmės pagrindiniams kaltinamiesiems nuteikė pozityviai – štai ir vėl mūsų valstybė kyla iš liūno, bet… Šis didžiavimasis savo valstybe ir jos teismais truko trumpai. O perspektyvos ir vėl niūrios. Apeliacinis teismas Darbo partijos bylą spalio 10 d. kaip ir pradėjo nagrinėti, bet kaip ir nepradėjo, nes pirmas posėdis atidėtas dėl atstovės ligos. Kitas posėdis šioje byloje vyks lapkričio 26 d., o vėlesni – gruodžio 17 ir  sausio 27 d.
Kadangi šio teismo teisėjai nusprendė rinktis ilgesnįjį bylos nagrinėjimo variantą, o Darbo partijos atstovų advokatai garsėja kaip vilkinimo asai, dėliojasi gana liūdnos prognozės: Darbo partijos bylos nagrinėjimas Apeliaciniame teisme gali užsitęsti nuo vienų iki dvejų metų. Nes labai svarbus veiksnys čia yra Europos Parlamento rinkimai. Žinome, kad šie rinkimai Lietuvoje kitąmet vyks gegužės 25 d. Taip pat žinome, kad tiek V.Uspaskichas, tiek Vytautas Gapšys gali iškelti savo kandidatūras į Europos Parlamento narius. Ir vos tik kažkuris iš jų tai padarytų, iš karto įgytų imunitetą. Tada Darbo partijos bylos nagrinėjimą tektų stabdyti. O jei dar V.Uspaskichas ar V.Gapšys būtų išrinktas į Europos Parlamentą, tada bylos nagrinėjimas nusikeltų į dar tolimesnę ateitį (kol Europos Parlamentas balsuotų už europarlamentaro teisinės neliečiamybės atėmimą, o tai tikrai neįvyktų anksčiau nei kitų metų rudenį).
Kad Apeliacinis teismas suspėtų apsisukti iki kitų metų balandžio 25 d. (kai kandidatai į EP gaus imunitetą), vilčių labai mažai. Taigi po šviesos spindulio – pirmos instancijos teismo sprendimo Darbo partijos byloje – dabar vėl laukia ilgokas niūrus ir debesuotas periodas. Liūdna, kad politinės korupcijos, politikos kriminalizacijos bylos Lietuvoje nagrinėjamos dešimtmečiais, o dar liūdniau, kad nuteistuosius galime suskaičiuoti rankų pirštais.
Tiesa, šioks toks saulės spindulėlis gali išlįsti, jei Seimas balsuotų už įstatymo pataisas, kurios kandidatams prieš rinkimus nebesuteiktų neliečiamybės.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...