2015 Rugpjūčio 02

Andžejus PUKŠTO

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda – kas jis?

veidas.lt

Rugpjūčio 6-ąją Varšuvoje vyks gegužę išrinkto prezidento 42 metų Andrzejaus Dudos inauguracija. Aiškėja jo patarėjų pavardės ir pirmųjų užsienio vizitų maršrutai. Ko galima tikėtis iš naujo Lenkijos vadovo? Ar keisis politika?

Andžejus PUKŠTO

Prieš atsakant į šiuos klausimus, pravartu prisiminti žinomo lenkų bardo Grzegorzo Turnau populiarią dainą, kurios priedainis skamba: „Neperkelkit mums sostinės į Krokuvą…“

Lenkai gali būti ramūs, kad sostinė nebus perkelta, bet nėra tikri, ar metų pabaigoje šalies nevaldys du krokuviečiai – ne tik prezidentas Duda, bet ir konservatorė premjerės kėdėje Beata Szydło. Liepos mėnesio apklausos nieko gero valdančiajai Piliečių platformai nežadėjo, liberalų populiarumas siekė vos 30 procentų. Viskas rodo, kad Lenkijos politinės scenos laukia didelės permainos.

Viskas prasidėjo Krokuvoje

Grįžtant prie Krokuvos temos ir seniausio Vidurio Europoje Jogailaičių universiteto, būtent čia savo karjerą pradėjo išrinktasis prezidentas teisininkas A.Duda. Jo tėvai – Krokuvos kalnakasybos akademijos profesoriai – įskiepijo jam pagarbą Katalikų Bažnyčiai ir tradicinėms vertybėms. Krokuvietiška Alma Mater suteikė A.Dudai iš pradžių teisės magistro, o vėliau ir daktaro laipsnį.

Buvusioje Karūnos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje jaunasis Duda įsitraukė į politinę veiklą, susipažino su būsima žmona Kinga Kornhauser (iki šių metų liepos viename iš Krokuvos licėjų dirbo vokiečių kalbos mokytoja).  Ji taip pat augo akademinėje aplinkoje, jos tėvas – garsus Lenkijoje literatūros istorikas ir poetas Julianas Kornhauseris.

A.Duda kilo ir politinės karjeros laiptais. Būdams 34-erių tapo teisingumo viceministru, paskui Valstybės tribunolo nariu, o netrukus ir a.a. prezidento Lecho Kaczynskio ministru patarėju. 2011 metais laimėjo Seimo nario, vėliau ir europarlamentaro rinkimus. Net kairysis savaitraštis „Polityka“ prieš keletą metų išrinko jį į populiariausių Seimo narių dešimtuką.

Duda ilgai dėstė Jogailaičių universiteto Teisės fakultete. Būtent seniausio Lenkijos universiteto aplinkoje sukurtas planas, gal net strategija, kaip atsinaujinti Kaczynskių „Teisei ir teisingumui“ (PiS) ir nustumti nuo valdžios pjedestalo aštuonerius metus valdančius liberalus.

PiS smarkiai rizikavo rinkdamasi kandidatą į prezidentus, nes dar prieš metus A.Duda daug kam buvo nežinomas. Didelių įmonių darbininkai labiau pažinojo jo bendrapavardį Piotrą Dudą, charizmatišką ir aktyvų „Solidarumo“ lyderį.

PiS metė daug pajėgų į rinkimų kampaniją. Tik mažai kas tikėjo, kad ir pats kandidatas turės milžiniškų ambicijų ir taip atsiduos nelengvam rinkimų maratonui. Drauge su žmona ir dukra europarlamentaras atidavė daug energijos ir laiko. Greitai neliko abejonių, kad susiskaldžiusi lenkų politinė dešinė mato tik vieną stiprų kandidatą prezidento rinkimuose. Maža to,  didelė dalis jaunųjų rinkėjų  palaikė būtent jį, o ne politikos senbuvį prezidentą Bronisławą Komorowskį.

Minkštas, bet nuoseklus

B.Komorowskis yra pavargęs, o Duda yra per minkštas, toks nuolat besišypsantis mamos sūnelis, o juk Lenkijos politika tai džiunglės! – pasibaigus pirmajam turui dėl PiS kandidato pergalės abejojo garsi sociologė prof. Jadwiga Staniszkis, o jos politinės simpatijos dažniausiai skirtos dešiniesiems.

Jau pirmadienio rytą, vos pasibaigus pirmajam rinkimų turui, Duda dalijo kavą varšuviečiams metro stotyje ir klausinėjo apie jų problemas. Kitomis dienomis važiavo po 300 ar 400 kilometrų į Lenkijos pietus ar vakarus, ne tik į didelius miestus, bet ir į kaimus.

Laukia vidaus politikos reformos

Nors Lenkija sėkmingai išvengė ekonominės krizės, o šalies ekonomika stabiliai auga, nemaža dalis piliečių nepasitiki valdančiosios Piliečių platformos politikais. Pretenzijų sąrašas ilgas, o Duda deklaravo, kad jis stengsis sugrąžinti buvusį išėjimo į pensiją amžių. Negalėjo tai nepatikti vyresnio ir vidutinio amžiaus rinkėjams. Į jaunimo širdis beldėsi su pažadais kovoti su trumpalaikėmis darbo sutartimis, kurios pastaruoju metu paplito.

Daug kam prie širdies buvo Dudos nuostatos dėl būtinybės didinti neapmokestinamą minimalų pajamų dydį ir priemokas šeimoms, turinčioms vaikų. Rinkimų kampanijos metu neapseita be šūkių stipriau apmokestinti užsienio bankų ir stambių prekybos tinklų pelną.

Panašius pažadus, tik dar radikalesnius, dalija PiS politikai. Seimo rinkimai vyks spalio 25-ąją, o partijos populiarumas auga kas mėnesį. Konservatoriai turi vilčių, kad būsimajame parlamente jie turės daugumą ir galės formuoti vyriausybę be jokio koalicijos partnerio.

Keis ir užsienio politiką

42 metų politologas Krzysztofas Szczerskis, Jogailaičių universiteto profesorius, o šiuo metu ir Seimo narys, taps Dudos patarėju užsienio politikai. Naujasis prezidentas žadėjo keisti dabartinės Lenkijos tarptautinio aktyvumo prioritetus. Rinkimų kampanijos metu pabrėžtas yapč artimas bendradarbiavimas su JAV, griežtesnis tonas su Rusija ir didesnis Lenkijos vaidmuo stiprinant Ukrainos saugumą.

Duda pabrėžė būtinumą atsisakyti B.Komorowskio provokiškumo. Dauguma konservatorių mano, kad kadenciją baigiantis prezidentas pernelyg nuolaidžiavo Angelai Merkel, o per mažai dėmesio skyrė regioniniam bendradarbiavimui su pokomunistinėmis ES valstybėmis.

Tačiau analitikai tvirtina, kad numatyti dideli užsienio politikos pakeitimai tebuvo rinkimų utopija, kuri išgaruos, kai Duda įžengs į Prezidento rūmus. Plačios ir antirusiškos koalicijos sukūrimas Vidurio ir Rytų Europoje, apie ką svajoja PiS, yra sunkiai įgyvendinamas planas, žinant, pavyzdžiui, kokia yra Vengrijos premjero Orbano politika.

Szczerskis jau prasitarė, kad su pirmuoju užsienio vizitu Duda vyks į Berlyną. Vėliau JT sesijos metu Niujorke susitiks su Baracku Obama.

Kartų kaita – akivaizdi

Kodėl Lenkijos politinės scenos švytuoklė pasisuko nuo liberalų į dešinę? Viena priežasčių – Jarosławo Kaczyńskio pasitraukimas į antrą planą. „Teisės ir teisingumo“ lyderis turi daugiausia jo nemėgstančių rinkėjų. Todėl J.Kaczynskis nusprendė nesiekti ir premjero posto. „J.Kaczyńskis pavargo, kol sutaikė susiskaldžiusią dešinę ir paliko sau tik Lenkijos vizionieriaus vaidmenį“, – aiškino prof. Staniszkis.

Kaczyńskio net nebuvo Dudos štabe rinkimų naktį – jis meldėsi iki ryto prie Čenstakavos Dievos Motinos paveikslo už šalies sėkmę. Tai ironiškai komentavo liberalų ir kairiųjų spauda.

Lenkijoje dabar sutariama tik dėl vieno: politikoje atėjo laikas kartų kaitai. Prie valdžios ateina keturiasdešimtmečių karta. Kuo ji skirsis nuo nueinančių „Solidurumo“ veikėjų ir buvusių Liaudies Lenkijos aktyvistų, kurie išvedė šalį iš socializmo ir integravo į Europą, netrukus pamatysime.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-30-2015-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Andžejus PUKŠTO:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...