2011 Balandžio 10

Lėktuvo katastrofa

Lenkijai minint prezidento lėktuvo katastrofos metines Varšuvoje vyksta demonstracijos

veidas.lt

Lenkijos prezidento lėktuvo katastrofos prie Smolensko pirmųjų metinių išvakarėse Varšuvoje įvyko antivyriausybinė, antirusiška demonstracija, kurią surengė jėgos, susijusios su dienraščiu “Gazeta Polska”.

Maždaug du tūkstančiai žmonių žygiavo pro Belvederį, kur gyvena Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis), pro Lenkijos vyriausybės rūmus, o vėlai vakare žygį baigė prie Rusijos ambasados Lenkijoje pastato, kur sudegino Rusijos premjero Vladimiro Putino iškamšą.

Demonstrantai nešė transparantus su užrašais “Katynės žudynės 1940, Smolensko žudynės 2010″, “Putinas – žudikas, Tuskas – išdavikas”, “Migla nepaslėps Lenkijos išdavikų”, “Smolenskas 2010. Tylėjimas yra melas”.

Dienraščio “Gazeta Polska” vyriausiasis redaktorius Tomaszas Sakiewiczius (Tomašas Sakevičius) Lenkijos spaudos agentūrai PAP sakė, jog “lenkai nori sužinoti, kodėl žuvo jų prezidentas, kuris vyko ne į karą, o pasimelsti prie lenkų didvyrių kapų”.

“Kodėl žuvo mūsų prezidentas, kuris niekam nenorėjo padaryti skriaudos, nes vyko su taikos misija. Jeigu rusai nori tikro susitaikymo, turi kada nors į šiuos klausimus atstakyti”, – rodydamas į Rusijos ambasadą kalbėjo redaktorius.

Pasak jo, demonstrantai reikalauja, kad Lenkijai būtų perduoti visi su Smolensko katastrofa susiję dokumentai, “juodosios dėžės”, lėktuvo nuolaužos.

Sekmadienį, minint Lenkijos prezidento lėktuvo katastrofos pirmąsias metines, Varšuvoje įvyks dar keturios demonstracijos.

Smolensko srities valdžia nusprendė pakeisti atminimo lentą, įrengtą Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) lėktuvo Tu-154 katastrofos vietoje, nes užrašas joje nebuvo suderintas su srities administracija ir miesto savivaldybės institucijomis.

Tai sekmadienį pareiškė Smolensko srities gubernatoriaus sekretorius spaudai Andrejus Jevsejenkovas.

“Kai prie atminimo akmens buvo pritvirtinta lentelė lenkų kalba, Smolensko svečiai, gyventojai ir visuomenės atstovai ne kartą pareiškė dėl to nusistebėjimą ir Smolensko srities gubernatoriui Sergejui Antufjevui, ir Smolensko miesto vadovams”, – sakė A.Jevsejenkovas.

“Atsižvelgdama į tai Smolensko administracija priėmė sprendimą pakeisti atminimo akmens lentelę, kad tekstas, parašytas joje, būtų suprantamas ir Rusijos gyventojams”, – pareiškė jis.

Gubernatoriaus sekretorius spaudai pabrėžė, kad “ir atminimo akmuo, ir teritorija, kurioje jis pastatytas – Smolensko miesto nuosavybė”.

Tuo tarpu radijo stotis “Echo Moskvy”, remdamasi Lenkijos žiniasklaida, praneša, kad dėl atminimo lentelės pakeitimo Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis) galbūt nepadės gėlių prie memorialo lėktuvo katastrofos netoli Smolensko aukoms.

Atminimo lentą lenkų kalba įrengė lėktuvo katastrofos netoli Smolensko aukų giminaičiai.

Vietoj lentelės lenkų kalba dabar yra kita, dviem kalbomis – lenkų ir rusų, bet tai kitoks variantas. Lenkijos spaudos duomenimis, nėra paminėjimo, kad žuvusieji lėktuvo katastrofoje vyko į atminimo renginius, “skirtus sovietinio genocido Katynės miške, įvykdyto prieš belaisvius Lenkijos karininkus, 70-osioms metinėms”.

Kaip nurodė A.Jevsejenkovas, atminimo akmenį, pastatytą netoli Smolensko, per praėjusius metus aplankė tūkstančiai Rusijos gyventojų.

Smolenske negali būti “objektų, nesuprantamų jo gyventojams”, – pareiškė sekretorius spaudai.

Jokių pasikeitimų Lenkijos prezidento Bronislawo Komorowskio (Bronislavo Komorovskio) apsilankymo Smolenske programoje nebus, sekmadienį agentūrai “Interfax” pranešė Lenkijos URM darbuotojas.

“Kaip ir numatyta programoje, abu prezidentai – Bronislawas Komorowskis ir Dmitrijus Medvedevas – aplankys lėktuvo Tu-154 sudužimo vietą”, – sakė agentūros pašnekovas.

Anksčiau radijo stotis “Echo Moskvy”, remdamasis Lenkijos žiniasklaida, pranešė, kad dėl atminimo lentos pakeitimo pernai įvykusios lėktuvo su Lenkijos delegacija katastrofos vietoje Lenkijos prezidentas B.Komorowskis galbūt nepadės gėlių prie įrengto ten memorialo.

Smolensko srities gubernatoriaus sekretorius spaudai Andrejus Jevsejenkovas sakė, kad srities valdžia nusprendė pakeisti atminimo lentą, kurią įrengė lenkai Lenkijos prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) lėktuvo Tu-154 katastrofos vietoje, nes užrašas joje nebuvo suderintas su srities administracija ir miesto savivaldybės institucijomis.

“Kai prie atminimo akmens buvo pritvirtinta lentelė lenkų kalba, Smolensko svečiai, gyventojai ir visuomenės atstovai ne kartą pareiškė dėl to nusistebėjimą ir Smolensko srities gubernatoriui Sergejui Antufjevui, ir Smolensko miesto vadovams”, – sakė A.Jevsejenkovas.

“Atsižvelgdama į tai Smolensko administracija priėmė sprendimą pakeisti atminimo akmens lentelę, kad tekstas, parašytas joje, būtų suprantamas ir Rusijos gyventojams”, – pareiškė jis.

Atminimo lentą lenkų kalba įrengė lėktuvo katastrofos netoli Smolensko aukų giminaičiai

Dabar vietoj lentelės lenkų kalba yra kita, dviem kalbomis – lenkų ir rusų, bet tai kitoks variantas. Lenkijos spaudos duomenimis, joje nėra paminėjimo, kad žuvusieji lėktuvo katastrofoje vyko į atminimo renginius, “skirtus sovietinio genocido Katynės miške, įvykdyto prieš belaisvius Lenkijos karininkus, 70-osioms metinėms”.

Lėktuvas su oficialia Lenkijos delegacija sudužo netoli Smolensko 2010 metų balandžio 10 dieną. Jame buvo 96 žmonės, tarp jų L.Kaczynskis su žmona, daug žinomų politikų, religijos ir visuomenės veikėjų, kurie vyko į Katynę dalyvauti atminimo renginiuose. Visi jame buvę žmonės žuvo.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Stanislovas Stanislovas rašo:

    Rusijos kaimynystė yra nelaimė beveik visoms aplinkinėms tautoms ir valstybėms. Praktiškai nėra nenukentėjusių nuo Rusijos ekspansijos. Ir neatrodo, kad visa tai greitai baigsis.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...