2011 Balandžio 10

Lenkija

Lenkai mini prezidento gyvybės pareikalavusios lėktuvo katastrofos metines

veidas.lt

Visoje Lenkijoje sekmadienį tą pačią minutę, kai lygiai prieš metus prie Smolensko Rusijoje per lėktuvo katastrofą žuvo prezidentas Lechas Kaczynskis (Lechas Kačynskis) ir dar 95 žmonės, skambėjo bažnyčių varpai.

Minios lenkų sekmadienį rinkosi bažnyčiose ir kapinėse, taip pat – priešais prezidentūrą, kur iki savo žūties 2010-ųjų balandžio 10-ąją gyveno L.Kaczynskis ir jo žmona Maria (Marija).

Prie prezidentūros žmonės 8 val. 41 min. vietos laiku žuvusiuosius pagerbė tylos minute, Varšuvos centre aidėjo sirenos, o kitur – bažnyčių varpai.

Anksčiau sekmadienį daugelio aukų artimieji susirinko į uždaras mišias Varšuvos oro uoste, kur pernai po tragedijos Rusijoje buvo parskraidinti 96 vėliavomis uždengti karstai.

Tada visa šalis išgyveno trumpą nacionalinės vienybės periodą ir drauge gedėjo savo prezidento, pirmosios ponios ir daugelio aukšto rango karininkų bei politikų.

Tačiau netrukus ši katastrofa tik padidino Lenkijos politinį ir socialinį susiskaldymą. Jį demonstruoja ir tai, kad šį sekmadienį buvo surengti alternatyvūs atminimo renginiai.

Premjeras Donaldas Tuskas, prezidentas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis) ir kiti politikai padėjo žvakutes prie paminklinės lentos aukoms vienoje Varšuvos kariškių bažnyčioje.

Tačiau L.Kaczynskio brolis dvynys Jaroslawas (Jaroslavas) metines paminėjo atskirai, padėdamas didelį vainiką priešais prezidentūros rūmus.

L.Kaczynskis ir daugelis kitų minimos katastrofos aukų priklausė konservatorių nacionalistų partijai “Įstatymas ir teisingumas”, kuriai vadovauja J.Kaczynskis.

Toji stovykla dabar kaltina D.Tusko vyriausybę išdavus Lenkijos interesus, mat ji leido Rusijai vadovauti pagrindiniam katastrofos aplinkybių tyrimui. Anksčiau šiais metais Rusijos tyrėjai priėjo prie išvados, kad visa atsakomybė už katastrofą tenka lenkams, o tai Lenkijoje sukėlė pasipiktinimo bangą.

Prezidento lėktuvas sudužo bandydamas tūpti per tirštą rūką, ir D.Tusko vyriausybė pripažįsta, kad daugumą klaidų tada padarė lėktuvo pilotai ir kiti lenkai. Tačiau vyriausybė taip pat nori, kad Rusija pripažintų galimą Rusijos skrydžių kontrolierių ir Rusijos oro uosto būklės vaidmenį. Rusijos ataskaitoje šie klausimai neminimi.

Pojūtis, kad Rusija vengia atsakomybės, pakurstė pasipiktinimą ir sąmokslo teorijas tarp L.Kaczynskio šalininkų.

Šeštadienį vakare šimtai žmonių žygiavo pro prezidentūrą Varšuvos centre, nešdamiesi vėliavas ir skanduodami Kaczynskio vardą. Viename dideliame transparante buvo užrašyta “(Rusijos premjeras Vladimiras) Putinas – žudikas, Tuskas – išdavikas”.

Demonstrantai taip pat reikalavo, kad Rusija perduotų svarbius įrodymus ir lėktuvo nuolaužas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Stanislovas Stanislovas rašo:

    Prezidentas Kačinskis buvo nuoširdus, tikras Lietuvos draugas. Jo žūtis – didelė netektis ir lietuviams. Tebūna lengva Jam Tėvynės žemė.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...