2011 Spalio 05

Lenkija grasina “Gazpromui” teismu

veidas.lt

Scanpix
Iš Maskvos naujienų agentūros praneša kad Europa toliau daro spaudimą Rusijos dujų monopolijai “Gazprom”. Sekdama Italijos, Vokietijos, Lietuvos, Turkijos pavyzdžiu savo reikalavimus sumažinti dujų kainą pareiškė Lenkija.
Varšuva mėgina susitarti su Maskva dėl kainos formulės susiejimo su esamomis rinkos kainomis. Tuo atveju, jeigu derybos pasibaigtų be rezultatų, lenkai grasina apskųsti “Gazprom” arbitražo teismui.

Lenkijos valstybinė naftos ir dujų kompanija “Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) pradėjo derybas su “Gazprom”, rašo “RBK daily”. Dabar kompanija siekia ne gauti vienkartinę dujų kainos nuolaidą, o iš esmės pakeisti dujų kainos skaičiavimo formulę, kad ji nepriklausytų nuo naftos kainų svyravimų.

Taigi PGNiG dabar reikalaus, kad būtų grąžinta pagrindinė formulė, galiojusi iki 2006 m. lapkričio.

Po 2006 metų formulė buvo pakeista, nes Lenkijai reikėjo papildomo dujų tiekimo. Galiausiai kaina už dujas šoktelėjo 11 proc. Lenkijos analitikų skaičiavimais, jeigu būtų sugrįžta prie senosios formulės, PGNiG išlaidos dujų pirkimams sumažėtų 10 proc. ir kompanija galėtų sutaupyti apie 300 mln. JAV dolerių.

Jeigu derybos bus nesėkmingos, Varšuva neatmeta galimybės kreiptis į tarptautinį arbitražą. “Gazprom”, kaip ir “PGNiG”, komentuoti situaciją atsisakė.

2010 metais Lenkija importavo iš Rusijos 9,9 mlrd. kubinių metrų dujų, dar apie 900 mln. kubinių metrų ji pirko Europoje. Kasmet šalyje suvartojama apie 13,7 mlrd. kubinių metrų dujų, 30 proc. šio kiekio šalis išgauna pati.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...