2011 Gegužės 19

Lenkai protestavo prieš naująjį Švietimo įstatymą

veidas.lt

BFL

Per 500 žmonių nuo mokyklinio iki pensinio amžiaus ketvirtadienį susirinko į protesto akciją, kurioje reikštas nepasitenkinimas naujuoju Švietimo įstatymu.

Lietuvos lenkų mokyklų tėvų forumo prie Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) surengtame mitinge žmonės reikalavo didesnių galimybių savo vaikams Lietuvos mokyklose mokytis lenkų kalba. Jie laikė plakatus lietuvių kalba “Diskriminavimo ir nutautinimo politikai – stop!”, “Palikite ramybėje mūsų mokyklas”, “Ne – priverstinei asimiliacijai”, taip pat turėjo transparantų lenkų ir rusų kalbomis.

Į susirinkusiuosius lenkiškai kreipėsi naujai įsteigto Lietuvos lenkų mokyklų tėvų forumo koordinatorius Miroslavas Šeibakas, lietuvių ir lenkų kalbomis pasisakė pedagogai.

“Prieštaraujame tam įstatymui, kuris, galime pasakyti, jėga buvo priimtas, kadangi nė vienas iš mūsų pasiūlymų, abejonių nebuvo išklausytas. Teikėme savo pasiūlymus per savo atstovus Seime, bet visi mūsų pataisymai ar pasiūlymai buvo atmetami, nė vienas nebuvo priimtas. Tada mes, tėvai, pamatėme, kad einama blogu keliu, pradėjome reikšti savo nuomonę”, – BNS sakė jis.

Anot koordinatoriaus, pernai buvo surinkta 60 tūkst. Lietuvos piliečių parašų, kurie prieštaravo šio įstatymo priėmimui, parašai esą įteikti Lietuvos prezidentei, premjerui, švietimo ministrui.

“Vėl nė vienas iš mūsų pasiūlymų nebuvo išgirstas ir įstatymas buvo priimtas toks, koks jis yra. Jis turi įsigalioti liepos 1 dieną, bet mes vis dar tikimės, kad sveikas protas nugalės ir žmonės atsižvelgs į mūsų prašymus”, – teigė M. Šeibakas.

Lenkai kritikuoja neseniai priimto Švietimo įstatymo nuostatas, kuriomis plečiamas dėstymas lietuvių kalba tautinių mažumų mokyklose ir nuo 2013 metų lietuvių bei tautinių mažumų mokyklų abiturientams suvienodinamos lietuvių kalbos egzamino užduotys. Įstatymu artėjant prie Europos standartų atsisakoma nuostatos, kai 90 proc. pamokų lenkiškose mokyklose vyksta lenkų, o ne valstybine lietuvių kalba.

Mitingo metu dalintu rezoliucijos projektu iš ŠMM reikalaujama iki 2011 metų rugsėjo inicijuoti Švietimo įstatymo pataisas, tarp jų – Lietuvos istorijos bei geografijos kursus dėstyti atskirai nuo visuotinės istorijos bei geografijos, atšaukti lietuvių kalbos brandos egzamino suvienodinimą lietuviams ir lenkams.

“Mūsų vaikai iš tautinių mokyklų puikiai moka lietuvių kalbą, per 92 proc. vaikų, pagal statistinius duomenis, išlaiko puikiai lietuvių kaip valstybinės kalbos egzaminą. Čia problemos tikrai nėra. Dabar neįmanoma per dvejus metus suvienodinti egzaminą vaikams, kurie mokosi lietuvių kalbos mokyklose 12 metų, ir mūsų vaikams, kurie per dvejus metus dabar turės pasiruošti lygiai taip pat, kaip kiti per 12 metų. Mes tikrai matome, kad tai nedemokratiška”, dėstė M. Šeibakas.

Tuo metu švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius sako, kad reakcijos į jau priimtą įstatymą – politikuotos.

“Sprendimai priimti, o įgyvendinimo prasme sutelktos pastangos, kad pasiruošimas vyktų kuo sklandžiau. Pasiruošimas vyksta ne mitinguose, o darbinėse grupėse su tų pačių tautinių mažumų atstovais, su kitais švietimiečiais tiek ruošiant metodinę medžiagą, tiek apmokant mokytojus, ir galiu patikinti, kad judame į priekį dalykiškai, o čia aš vis dar girdžiu politikuotus atgarsius”, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė jis.

Kitą savaitę protesto akciją dėl tautinių mažumų švietimo planuojama rengti prie Europos Sąjungai pirmininkaujančios Vengrijos ambasados.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (6)

 1. Lietuve Lietuve rašo:

  Tie lenkai kazkokie laukiniai. Vokieciai Klaipedoj sugebejo adaptuotis, lietuviai Anglijoj irgi, o lenkai, tai ka as zinau.. Is kur tokiu nesveiku atsiranda, tai neisivaizduoju.. Lietuvoj nori igyti lenkiska issilavinima.. :D DD Tegu dziaugiasi, kad apskritai cia yra lenku mokyklu!!! Nebesupranta, kad ne Lenkijoj, o Lietuvoj randasi..

 2. Arvydas Damijonaitis Arvydas Damijonaitis rašo:

  Arvydas Damijonaitis,INFORMACIJA:“Tikrų lenkų”,tomaševskių antilietuviška provokacinė “politika” yra
  aplaistyta lietuvių krauju:
  Širvintų rajono Draučių kaime 1998m
  vasario 15 d “tikras lenkas” L.ZAVISTONOVIČ dviem medžiokliniais
  šautuvais sušaudė kaimynus,dešimt lietuvių ūkininkų su
  vaikais;
  Neapykantą,primityvų antilietuvišką fanatizmą skatina Lietuvos įstatymų
  nepaisymas kai kuriuose Rytų Lietuvos miesteliuose ir kaimuose
  (pavyzdžiui,užrašai okupacine lenkų kalba).
  Lietuvos teritorijoje būtina užtikrinti Lietuvos įstatymų veikimą.

 3. kirvis kirvis rašo:

  Nesoprantu. Cia lenkai sako, kad ju vaikai puikiai moka Lituviu kalba, o cia sako, kad bijo vienodu egzaminu. Tai ko jie bijo tu egzaminu, jei puikiai moka?

 4. arvydas damijonaitis arvydas damijonaitis rašo:

  Gerai pažinojau tuteišų, “vietinių lenkų“ šeimą, kurios sūnus nužudė signataro Ozolo sūnų.Tai bjauri fanatikų šeimyna, kuri pirma pasitaikiusia proga siųsdavo lietuvius „do Kowno“.Neapykanta lietuviams yra šio nužudymo motyvas.Deja, neteko šių svarbių aplinkybių išdėstyti žudiko teismo proceso metu.

 5. arvydas damijonaitis arvydas damijonaitis rašo:

  INFORMACIJA: LIETUVOJE NĖRA LENKŲ TAUTINĖS MAŽUMOS,YRA LIETUVOS
  LENKŲ BENDRUOMENĖ IR LENKIJA.
  Teisiškai Lietuvoje
  negali būti įvardinta “lenkų tautinė mažuma”.Yra Lietuvos lenkų
  bendruomenė.. Lenkija yra lenkų valstybė,todėl Lietuvoje negali būti
  tokios tautinės mažumos,kaip ir Lenkijoje negali būti lietuvių
  tautinės mažumos..Tomaševskiai drąsiai manipuliuoja
  antilietuviškais stereotipais,sušaudė lietuvišką Draučių kaimelį.Yra
  įrodymų,kad signataro R.Ozolo sūnų prie Vilniaus žiauriai nužudė
  pritvinkęs neapykanta lietuviams fanatikas pasiutlenkis
  tuteišas…Lietuviai ,lyg medžiojami tetervinai,nereaguoja į
  pasiutlenkių siautėjimą Rytų Lietuvoje..20 Vilniaus lenkiškos
  okupacijos ir 50 rusiškos okupacijos metų gerokai išplovė lietuviams
  smegenis,jie tapo tetervinais,abejingais savo likimui…Arvydas
  Damijonaitis

 6. tadas tadas rašo:

  Jie nebijo, bet nori mokytis ir lietuvių istorijos, geografijos bet gimtąją kalbą, nes visi puikiai supranta, kad tai viskas daroma ne dėl tuo, kad lenkai geriau mokėtu lietuviškai, o kad lenkus išnaikinti, kiekvienas lenkas ar lietuvis tai supranta, tik ne kiekvienas nori su to sutikti, atsiprašau už klaidas.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...