2011 Birželio 03

Latvijos prezidentas – A. Berzinis

veidas.lt

BFL

Vakar kaimyninėje Latvijoje vyko prezidento rinkimai. Po dviejų balsavimų šalies prezidentu buvo išrinktas bankininkas A. Berzinis.

„Kauno diena“ skelbia – „Vakar Latvijos parlamentas sprendė prezidento Valdžio Zatlero likimą. Tačiau Saeimą paleidęs prezidentas savo posto neišsaugojo. Parlamentarai nusprendė, kad Latvijai vadovaus multimilijonierius Andris Berzinis.“

„Prireikė dviejų balsavimų“, – praneša „Vilniaus diena“. Dienraštis konstatuoja, kad Už buvusį bankininką A. Berzinį pakartotinai balsavo 53 Seimo deputatai, prieš jį buvo 44, o už dabartinį prezidentą V. Zatlerą – 41, prieš – 56 deputatai. Trys deputatai balsavo prieš abu kandidatus, du balsalapiai pripažinti negaliojančiais. Kadangi prezidentui išrinkti reikia 51 parlamentaro balso, o pirmuoju balsavimu nei V. Zatleras, nei A. Berzinis reikiamo balsų skaičiaus nesurinko, šalies vadovas buvo renkamas antrame ture. Per jį naujuoju prezidentu buvo išrinktas 66 metų A. Berzinis.“

„Respublika“ primena, kad „Likus dviem dienoms iki rinkimų, įtakingiausia TV politinė laida „Kas vyksta Latvijoje?“ nustatė, kad V. Zatlero populiarumas auga kaip ant mielių: savo konkurentą bankininką Andrį Berzinį jis pranoko tūkstančius kartų: beveik 5000 žiūrovų balsų prieš mažiau nei 100.

Sociologinės apklausos liudijo, kad tą savaitę per 70 proc. rinkėjų pasisakė už V. Zatlerą, o kartu ir už konstitucinę teisę rinkti prezidentą. Parlamento paleidimo procedūrą inicijavęs prezidentas tikrai laiku trenkė durimis: žmonės laukė permainų. Nauja politika beldėsi į Saeimos duris ir regėjosi, kad valdančiųjų laikas baigėsi.“

„Nuo ankstyvo ryto prie Latvijos parlamento rinkosi V. Zatlerą plojimais ir šūkiais palaikančių rėmėjų minia. Tačiau Saeimos rūmuose prezidento laukė visai kitokia atmosfera”, – teigia „Lietuvos rytas“.

Dienraštis pabrėžia, kad „toks parlamentarų sprendimas, regis, gerokai sukrėtė Latvijos visuomenę.

Kadenciją baigusi Latvijos prezidentė Vaira Vykė-Freiberga pareiškė, kad A. Bėrzinio išrinkimas į šalies vadovo postą reiškia, jog žengti keli žingsniai atgal siekiant politinės nepriklausomybės nuo oligarchų.

„Dabartinis prezidentas Valdis Zatleras savo sprendimu siūlyti paleisti Saeimą norėjo pradėti naują erą ir nutraukti 20 metų oligarchų įtaką politikai, o dabar Latvija atsitraukė keliais žingsniais atgal”, – kalbėjo V. Vykė-Freiberga.

Tiesa, paprašyta patikslinti, ar, jos manymu, A. Bėrzinis yra oligarchų statytinis, buvusi šalies vadovė atsakė: „Aš taip nekalbėjau, tegu apie tai kalba žurnalistai.”

Tačiau atvirai prabilo ne vien žurnalistai ir politologai. Kultūros ministrė Sarmitė Elertė tiesiai pareiškė, kad „A. Bėrzinio išrinkimas – oligarchų pergalė”.

„Lietuvos žinios“ primena, kad „Visuotinis referendumas bus surengtas liepos mėnesį, o liepos 7-ąją baigsis V. Zatlero kadencija ir valstybės vairą perims gana nevienareikšmiškai vertinamas A. Berzinis.”

Nepaisant V. Zatlero pralaimėjimo „Tikimasi, kad po šalies vadovo rinkimų padėtis šalyje stabilizuosis. Mat sprendimas paleisti parlamentą sukėlė tikrą politinę sumaištį Latvijoje, kuri mėgina atsigauti po sunkios ekonominės krizės ir įgyvendinti 7,5 mlrd. eurų paskolą suteikusių Tarptautinio valiutos fondo ir ES reikalavimus“, – teigia „Vilniaus diena .

 

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...