2012 Lapkričio 04

Lapkritis kine: kietas Bondas, įsimylėję vampyrai, nerealieji psichopatai ir “Oskarų” medžiotojai

veidas.lt


Lapkritis vilios būtinai pamatyti ne vieną, ne du ir net ne tris įdomius filmus. Sunku net prognozuoti, kaip jie pasidalys repertuaro laiką, – juk beveik 10 dienų sales teks užleisti “Scanoramai”.

Lapkritį Lietuvos kino rinka sulauks tikrai galingų filmų. Įspūdingų finansinių rezultatų tikimasi net iš trijų premjerų, o dar gali išjoti du trys tamsūs arkliukai. Rimtą užduotį po artimiausių kolegų išdavystės narpliojantis Džeimsas Bondas ir lemiamam mūšiui susivieniję Kalenų šeimynėlės vampyrai dosniai krausis į vežimus pabėgančio rudens derlių. Trys animaciniai nuotykiai stipriai konkuruos dėl kine pramogaujančių vaikų, ir šių varžybų nugalėtojas paaiškės tik gruodį.
Gali nutikti ir taip, kad būtent lapkritį pamatysime daugiausiai “Oskarų” susižersiantį filmą, kuris į lietuvišką repertuarą atvyksta su Toronto publikos simpatijų prizu. Dar dviejų Kanados kino festivalyje debiutavusių originalių filmų skaičiai priklausys nuo atsiliepimų po pirmųjų pasimatymų su mūsų žiūrovais. Ir tradiciškai kinomanų dėmesio reikalaus Europos šalių kino forumas “Scanorama”.

Puikus filmas netinkamose rankose
Toronto kino festivalio publikos simpatijų prizas dažnai daro reikšmingą įtaką Amerikos kino meno ir akademijos balsuotojams. Prisiminkime, kokio auksinio likimo sulaukė “Lūšnynų milijonierius” ir “Karaliaus kalba”. Įtakingiausi amerikiečių kritikai negailėjo liaupsių režisieriaus Davido O.Russello ekscentriškai romantinei komedijai “Silver Linings Playbook”, tad šis pavadinimas jau linksniuojamas pretendentus į “Oskaro” ir “Auksinio gaublio” premijas analizuojančiose prognozių lentelėse prie beveik visų pagrindinių nominacijų.
Bradley Cooperis pasinaudojo nuostabiu šansu atskleisti aktoriaus meistriškumą. Taigi filme jis įkūnija istorijos mokytoją, praradusį beveik viską, ką galėjo, – santuoką, darbą, karjerą, namą, santaupas ir netgi laisvę. Aštuonis mėnesius praleidęs psichiatrijos ligoninėje ir nusivylęs vyriškis grįžta pas tėvus kabintis į naują gyvenimą. Netrukus jis užmezga draugiškus santykius su problemiško charakterio ir seksualiai pasileidusia jauna kaimyne, kuri neseniai palaidojo vyrą policininką ir beprotiškai domisi baletu. Ji vilioja moteriškomis gudrybėmis, bet jis nepraranda tikėjimo, kad visas gyvenimas yra tarsi filmas, prodiusuojamas Dievo. Tereikia atlaikyti pagundas, neprarasti budrumo ir kantriai laukti laimingos pabaigos, kai neištikima žmona pagaliau apsispręs grįžti ir paprašys atleisti.
Taip įkaista keista laimės ir meilės terapija, kuri pradžiugins geros nuotaikos, intelektualaus, pramoginio ir šypsotis raginančio kino garbintojus ne tik siužetu, bet ir subalansuota režisūra, komiška dramaturgija bei aktorių benefisais. Veteranas Robertas De Niro jau seniai neturėjo tokio gyvo, ryškaus ir linksmo vaidmens. “Iksmenų” išgarsinta jaunoji Jennifer Lawrence nusipelno pagyrų už temperamentingą, drąsų, gundantį ir ne pagal amžių brandų pasirodymą.
Tik neramu, kad “Silver Linings Playbook” platinimu rūpinasi Latvijos bendrovė “Top Film”, kuri šiemet jau sužlugdė ne vieną solidų filmą ir karštai premjerai siūlo nesuvokiamai idiotišką pavadinimą “Mano vaikinas – psichas”. Tai yra ne kas kita, kaip pažodinis Rusijos rinkai sugalvoto pavadinimo vertimas. Belieka tikėtis, kad mūsų rinkos legionierius su futuristiniu trileriu “Laiko kilpa” aplankiusi sėkmė išmokė svarbiausios taisyklės: jei nereklamuosi filmo, tai niekas apie jį ir nesužinos. Norėtųsi, kad jie dar susiprastų, jog su tokiu lietuvišku pavadinimu toli nenuvažiuosi.

Bondas. Džeimsas Bondas. Vėl intriguoja
Didesnę patirtį turintiems rinkos lyderiams “ACME filmai” taip pat pritrūko išradingumo verčiant 23-iąjį filmą apie specialųjį agentą 007. Na, bet gal net platintojų atsainumas ir blankus žodžių kratinys “007 operacija “Skyfall” nepakenks stilingam veiksmo trileriui, kurio laukiama puoselėjant gausius lūkesčius.
Bondiados filmai visuomet išlikdavo paslaptingi ir iki premjeros per daug neatsiskleisdavo. Režisierius Samas Mendesas mėgina reabilituoti agentą 007 po tiesmukiškumu nuvylusio pastarojo trilerio “007 Paguodos kvantas” ir jau išankstiniais seansais nusipelnė aukščiausių įvertinimų bei rekomendacijų. Atrodo, kad panašaus žanro filmų nekūręs ir pirmu bandymu sužibėjęs autorius išlaikė reikalingus 007 formulės ingredientus (įspūdinga įvadinė scena, kvapą gniaužiančios gaudynės, seksualios merginos, prabangios mašinos, egzotiškos vietos, kaskadiniai triukai, išradingi ginklai, specifinis daiktų arsenalas, aistromis kunkuliuojanti daina, charizmatiškas ir genialus blogiukas), bet sugebėjo sukurti kur kas tikroviškesnį, naujoviškesnį ir dinamiškesnį reginį.
Naujasis Džeimsas Bondas (trečią sykį šio vaidmens imasi Danielis Craigas) nesijaučia lyg neįveikiamas supermenas, turi spręsti sudėtingas psichologines problemas ir gali nustebinti. Jis išvengs garantuotos mirties ir pasitiks pavojingą užduotį – susigrąžinti pamestą diską su slapta informacija apie priedangoje dirbančius NATO pareigūnus. Javiero Bardemo įkūnijamas kenkėjas išlindo iš praeityje padarytų klaidų, bet neketina vykdyti megamaniakiškų tikslų ir netrokšta užvaldyti viso pasaulio. Jam tereikia paprasčiausio ir šaltakraujiško keršto už patirtas skriaudas.
“007 operacija “Skyfall” yra modernus veiksmo trileris, gerbiantis 50-mečio jubiliejų švenčiančios bondiados tradicijas ir garantuojantis stilingą pramogą, bet nevengiantis komplikuotų situacijų, pavojingų intrigų, rimtų dilemų, dramatiškų išgyvenimų.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-44-2 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...