2012 Vasario 10

Langų plovimo skysčiuose – sveikatai pavojingos medžiagos

veidas.lt


Žiemą automobilių vairuotojams be neužšąlančio langų plovimo skysčio sunku išsiversti, tačiau chemikai ir gydytojai perspėja, kad kai kurios jo rūšys gali būti pavojingos sveikatai ir net gyvybei.

Mat langų plovimo skysčio sudėtyje yra metanolio ir izopropanolio – toksinių medžiagų, priklausančių cheminei alkoholių grupei. Beje, jų gali būti ir kitose buityje naudojamose medžiagose.
„Pavojingiausia, jeigu metanolis ir izopropanolis yra geriamas. Pusė stiklinės – mirtina dozė. Vis dėlto ir įkvėpus šių medžiagų garų galima apsinuodyti. Pavyzdžiui, kai žmogus daug kartų ant lango užpurškia plovimo skysčio, o paskui dar ilgai valo, gali skaudėti galvą, pykinti, prasidėti traukuliai. Jeigu pažeidžiama rega, gresia laikinas apakimas, o laiku nesuteikus pagalbos galima ir visiškai apakti“, – aiškina Vilniaus greitosios pagalbos universitetinės ligoninės gydytoja klinikinė toksikologė Gabija Dragelytė.
Pasak Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto prodekano Lino Mikniaus, metanolis kur kas pavojingesnis nei izopropanolis. „Jeigu buityje naudojamų priemonių sudėtyje yra keli procentai izopropanolio, jis nepakenks. Daugelyje alkoholinių gėrimų, pavyzdžiui, brendyje, viskyje, šios cheminės medžiagos taip pat yra. Tačiau metanolio reikėtų vengti“, – perspėja L.Miknius.
G.Dragelytė pataria nenumoti ranka, jeigu panaudojus langų valymo priemonę pradėjo svaigti galva ar pykinti. „Dažnai žmonės nesusieja šių simptomų su valymo priemonėmis, todėl į gydytojus net nesikreipia. Vis dėlto su mediku reikėtų pasikonsultuoti bent telefonu“, – pabrėžia gydytoja.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...