2010 Birželio 28

Viduriavimas

Laisvalaikiui ant puoduko – ne!

veidas.lt

"Veido" archyvas

Nors puodukas ir dailus, bet ant jo geriau neužsibūti

Taip gali nutikti ne tik tada, kai vaikutis paslapčia pilvą prikemša neplautų uogų ar įritina ten cepeliną su riebiais spirgučiais. Kur kas blogiau, kai užpuola virusai, tokie kaip rotas ar noras: viduriavimas tampa kur kas gausesnis, o savijauta – prastesnė.

Staiga prasidėjęs viduriavimas – ne kas kita, o dar viena organizmo gynybinė reakcija. Kaip kosėdami bandome pašalinti visokį blogį iš gerklės, taip viduriuodami bandome išlaisvinti žarnyną nuo kenksmingų medžiagų. Viduriuojantis mažylis kelis kartus per dieną tuštinasi skystai, išmatos kartais būna gleivėtos, žalios, rūgštaus kvapo.

Vaikutį neretai dar kamuoja spazminio pobūdžio pilvo skausmas, pykinimas ar net vėmimas. Viduriavimo priežastys gali būti pačios įvairiausios. Tačiau nesvarbu, ar pilvukas supyko dėl netinkamo maisto, ar dėl virusų atakų – mažąjį ligoniuką reikia kažkaip gelbėti. Taigi koks mūsų veiksmų planas?

Girdykite daug skysčių

Nes mažieji viduriuodami jų netenka, o kartu su jais – ir būtinųjų druskų (kalio ir natrio) bei kitų mineralinių medžiagų. Žinokite, kad mažyliai skysčių netenka greičiau nei suaugę, ir jiems tai kur kas pavojingiau. Dehidratacijos požymiai – sumažėjęs šlapimo, seilių, ašarų kiekis, odos elastingumas (suėmus odą į raukšlę, atrodo lyg seno žmogaus oda), organizme atsiranda acetono, galimas ir karščiavimas. Galiausiai ima trikti medžiagų apykaita, organizmo apsivalymas nuo medžiagų apykaitos produktų ir toksinų, trinka širdies, inkstų veikla, vystosi centrinės nervų sistemos pažeidimas: iš pradžių vaikas tampa vangus, mieguistas, o būklei blogėjant gresia ir koma.

Su geriamais skysčiais vaikai turi gauti vandens, elektrolitų ir būtinai gliukozės, nes įrodyta, kad dėl atsiradusio gliukozės trūkumo sutrinka ir elektrolitų pasisavinimas. Prarastiems skysčiams atkurti skiriama specialių oralinės rehidracijos tirpalų (“Basica” arbata, “Rehydron”). Tokio tirpalo galima pasigaminti ir namie – paimkite arbatinį šaukštelį druskos, pusę šaukštelio sodos, valgomąjį šaukštą cukraus ir 1,5 g kalio chlorido (bet galima apsieiti ir be jo).

Viską ištirpinkite litre virinto vandens. Tokiu ar pirktiniu tirpalu (arba negazuotu mineraliniu vandeniu) mažylį girdykite labai dažnai. Dažnai – tai kas 5–10 min. po 15–30 ml. Jei vaikas viduriuodamas skysčių netenka ne itin daug, galite jį pagirdyti paprasčiausiu ryžių ir morkų arba razinų nuoviru, silpna arbata.

Duokite gerųjų mikroorganizmų

Nes infekcinis viduriavimas dažnai reiškia, kad žarnyne įsigalėjo blogųjų mikroorganizmų valdžia. Logiška, kad į kovą reikia paleisti geruosius. Tai padaryti galima girdant preparatų su probiotikais. Jie atkuria normalią žarnyno mikroflorą ir taip ne tik mažina viduriavimo trukmę bei tuštinimosi dažnumą, bet ir apsaugo nuo galimų viduriavimo komplikacijų. Beje, kai viduriuojama dėl to, kad vartojama antibiotikų -  kurie it šluota šluoja lauk visas bakterijas, nesirinkdami, geros jos ar ne – tuomet, suprantama, mažyliui nėra prasmės duoti bakterinių preparatų, kurie mažai arba visai neatsparūs antibiotikams. Antibiotikų visai nebijo preparatai, kuriuose yra nepatogeninių mieliagrybių Saccharomyces boulardii (pvz., vaistas „Enterol“). Jie taip pat tinka ir visų kitų rūšių viduriavimams gydyti – tiek virusinės ar bakterinės kilmės. Gydymo kursas – viena dvi savaitės, o viduriavimui užsitęsus  galima vartoti ir kelis mėnesius.

Sugirdykite absorbentų

Nes jie (pvz., angliukai ir diosmektitas) “suriša” toksines medžiagas, padeda joms pasišalinti iš organizmo ir mažina viduriavimo trukmę. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad jie negydo ligos priežasties.

Neduokite viduriavimą slopinančių vaistų

Nes jie sutrikdo žarnyno apsivalymą ir toksinių medžiagų pašalinimą iš žarnyno. “Mažylis” daug rašė apie tai, kodėl nereikia slopinti kosulio – kad iškosėtume iš savęs visą blogį. Tas pats galioja kalbant ir apie kitą galą… Slopinti reikia tik tuomet, kai su išmatomis netenkama labai daug skysčių. Vaikams duoti cheminių viduriavimą stabdančių vaistų griežtai draudžiama dėl galimos žarnyno parezės (judesių sustabdymo).

Venkite šalto maisto ir gėrimų

Nes šaltis suaktyvina žarnų judesius ir viduriavimas padažnėja.

Duokite tik nesaldaus ir neriebaus maisto

Nes jis lengvai virškinamas. Vaikas gauna reikalingų angliavandenių, kurie padeda neutralizuoti acetoną, taip pat neeikvoja pernelyg daug energijos virškinimui, kurios ir taip stinga. Lengvam maistui virškinti reikia mažiau virškinimo fermentų, o viduriuojančio vaiko žarnyno gleivinė (kuri juos gamina) pažeista, todėl ima rastis santykinis jų trūkumas. Puikiai tiks ryžių ar bulvių košė, trintos sriubos, džiūvėsėliai, kukurūzų lazdelės, makaronai be pieno.

Neduokite šviežių vaisių ir daržovių

Nes juose esanti fruktozė ir sorbitas gali paūminti viduriavimą ir provokuoti pilvo pūtimą, sukelti koliką. Taip pat neduokite medaus (jis laisvina vidurius, gali sukelti pūtimą), saldainių (galima saikingai duoti karamelės su natūralia gliukoze, nes organizmui jos reikia, bet neduoti šokoladinių ar neaiškios kilmės saldainių), konditerijos gaminių (jie per riebūs).

Ribokite šviežio pieno produktų vartojimą

Nes juose daug laktozės. Pieną vertėtų pakeisti rūgščiais pieno produktais (kefyru ar jogurtu, kurie turi ir naudingų bakterijų). Juose laktozės kiekis daug mažesnis nei šviežiame piene, nes rūgimo bakterijos, vykstant rūgimo procesui, suardo dalį laktozės. Varškėje per daug baltymų.

Pakeiskite pieno mišinį

Nes įprasti mišiniai su laktoze gali būti viduriavimo priežastis. Mat dalis vaikų dėl žarnyno gleivinės pažeidimo netoleruoja laktozės. Tokiu atveju geriau rinktis mišinį be laktozės, tokį, kuriame mažesnis jos kiekis,  arba sojų mišinį. Net ir išnykus ligos simptomams naujuoju mišiniu patartina maitinti dar keletą dienų.

Nebeduokite jokių naujų produktų

Nes kūdikiui, prieš tai valgiusiam tik mamos pieną, bet koks naujas, neįprastas, alergizuojantis, per riebus maistas taip pat gali sukelti viduriavimą. Kelias dienas patariama nebeduoti naujų produktų ir grįžti vien prie žindymo.

Skrupulingai laikykitės higienos

Nes per nešvarias rankas ar jomis paliestus daiktus virusai gali pasiekti kitas aukas (ypač prastai pagarsėję rotavirusas ar noravirusas). Veiksmingiau nei muilas neužsikrėsti ar neužkrėsti kitų padeda rankų dezinfekavimas alkoholio turinčiomis priemonėmis. Nustatyta, kad ant įvairių daiktų ligą sukeliantis virusas gyvybingas nuo 10 iki 30 dienų.

Beje, užkratas gali plisti ir per dulkes, todėl valykite namus chloro turinčiais preparatais, nes kitoms dezinfekuojamosioms medžiagoms virusai yra atsparūs.

Vykite į ligoninę

Nes jei mažylis atkakliai atsisako gerti, o per keturias šešias valandas viduriavimas nesiliovė, vadinasi, jis galėjo netekti labai daug skysčių. Ligoninėje skysčiai lašinami į veną.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...