2010 Lapkričio 17

Ginčas

L.Bosca iš Lietuvos reikalauja 300 mln. litų

veidas.lt

Iš didžiausios šalyje alkoholio gamintojos bendrovės “Alita” privatizavimo konkurso prieš 7 metus pašalintas ir iš valstybės prisiteisęs 1,75 mln. litų kompensaciją Italijos verslininkas Luigiterzo Bosca (Luidžiterco Bosca) toliau bylinėjasi su Lietuva.

Dabar jis reikalauja atlyginti 80 mln. eurų (apie 276 mln. litų) žalos, kurią patyrė dėl, jo nuomone, netinkamo investicijų klimato ir negautų pajamų.

“Tiek nuostolių jis bando prisiteisti iš Lietuvos valstybės. Mūsų nuomone, tai neatrodo labai rimtai, bet visko būna. Kas iš to bus, dar neaišku”, – BNS sakė ministro pirmininko kancleris Deividas Matulionis.

Valstybės turto fondas (VTF) iki antradienio jau pateikė arbitro kandidatūrą, o šalių ginčą turėtų nagrinėti Stokholmo arbitražo teismas. L.Bosca apie savo arbitro paskyrimą pranešė dar spalio mėnesį, o apie pradėtą arbitražo procesą prieš Lietuvą pagal Jungtinių Tautų tarptautinės prekybos teisės komisijos (UNCITRAL) taisykles Turto fondui pranešta šių metų vasarį.

VTF laikinasis vadovas Jonas Niaura BNS teigė negalintis pasakyti, dėl ko L.Bosca kreipėsi arbitražą, tačiau teigė, kad tai susiję su Lietuvos teismų sprendimais.

“Tai konfidenciali informacija, todėl negaliu nieko komentuoti. Tai ne visai finansinė pretenzija, tai kitas aspektas, tačiau jis susijęs su Lietuvoje priimtais sprendimais”, – BNS sakė K.Niaura.

Jis sakė taip pat negalintis atskleisti, kas pasiūlytas į Lietuvos arbitrus, nes kandidatūrą dar turi patvirtinti kita pusė, be to, abi šalys dar turi išrinkti trečią arbitrą.

“Arbitražai paprastai trunka nuo pusantrų iki dvejų metų. Procesas užtruks, nes arbitrai dar turi pasirinkti vietą – tikriausiai tai bus Stokholmas, be to, dar neaišku, ar ieškinys bus pripažintas tinkamu nagrinėti – tai taip pat turi nuspręsti arbitrai. Mes esame lygiose pozicijose”, – kalbėjo J.Niaura.

Turto fondas šių metų birželį paskelbė teisininkų, kurie konsultuotų jį arbitražo procese, konkursą, kurio laimėtoju paskelbta mažiausią kainą pasiūliusi advokatų kontora “Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN”. Tačiau sutartis su ja dar nepasirašyta, nes, pasak J.Niauros, konkurso rezultatus vienas jo dalyvių apskundė teismui.

Vilniaus apygardos teismas lapkričio 10 dieną advokatų kontoros “Bernotas ir Dominas Glimstedt” advokatų prašymu pritaikė laikinąsias apsaugos priemones ir sustabdė konkurso procedūras, BNS pranešė teismo atstovė Jolanta Krupičevičienė.

“Bernotas ir Dominas Glimstedt” advokatai prašo teismo pašalinti iš konkurso advokatų kontorą “Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN” ir laimėtoju pripažinti jų pasiūlymą, kuris galutinėje pasiūlymų eilėje įrašytas antruoju numeriu.

Nutartis turi būti vykdoma skubiai, tačiau per 7 dienas gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.

Anot VTF vadovo, tai nesutrukdys arbitražo procesui, nes fondas turi savų teisininkų, tačiau J.Niaura teigė nesitikėjęs, kad kažkas bandys sužlugdyti kvalifikuotų ir reikalingą patirtį turinčių teisininkų pasirinkimą.

Konkurso rezultatus nagrinėjusi Viešųjų pirkimų tarnyba vertino, ar konkurso laimėtoja

neturės interesų konflikto byloje, nes “Lideika, Petrauskas, Valiūnas ir partneriai LAWIN” yra nuolatiniai “Alitos” įmonių grupės partneriai.

Tarnyba pareiškė, kad konkurso reikalavimai buvo diskriminaciniai ir jis turėtų būti nutrauktas, tačiau atsižvelgusi į tai, kad pasekmės galėtų sukelti didelę žalą valstybei, neprieštaravo, kad jis būtų tęsiamas.

Pasak VTF, valstybė, neturėdama arbitražo procese kvalifikuoto atstovo ir laiku nepaskyrusi savo arbitro, taip pat laiku nepareiškusi nuomonės dėl kitos šalies jau pasirinkto arbitro kandidatūros, gali patirti didelių nuostolių.

2006 metais pralaimėjęs bylą dėl neteisėto Italijos verslininko L.Bosca pašalinimo iš “Alitos” privatizavimo konkurso, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) sprendimu Turto fondas sumokėjo jam 1,754 mln. litų kompensaciją dėl patirtos žalos.

“Alita” 2003 metais buvo už 57,55 mln. litų parduota jos vadovų komandai – bei “Alitos” generalinio direktoriaus Vytauto Junevičiaus grupei, nors geriausią – 90,7 mln. litų – pasiūlymą privatizuojant įmonę buvo pateikęs iš konkurso pašalintas L.Bosca.

Konstitucinis Teismas 2006 metais nusprendė, kad 2003 metų gruodžio mėnesio Vyriausybės nutarimas, įteisinantis “Alitos” privatizavimą, prieštarauja Konstitucijai. Tais pačiais metais speciali Seimo komisija įvertino, kad privatizuojant “Alitą” valstybei buvo padaryta 35,905 mln. litų žala.

Iki šiol vyksta teismas dėl buvusio Turto fondo vadovo Povilo Milašausko atsakomybės dėl L.Bosca pašalinimo iš konkurso – pirmosios instancijos teismas pripažino jį piktnaudžiavus tarnyba ir priteisė sumokėti 1,754 mln. litų VTF naudai bei 13 tūkst. litų baudą. Tačiau vėliau Vilniaus apygardos teismas teismas P.Milašauską išteisino, o LAT grąžino bylą jam nagrinėti iš naujo. Ketvirtadienį teismas toliau ją nagrinės.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...