2014 Rugsėjo 19

Kuri partija garantuoja regionui sėkmę?

veidas.lt

„Veido“ savivaldybių reitingo lyderei vadovauja socialdemokratas, pusei pirmojo dešimtuko – liberalių partijų merai, o autsauderiams – Lenkų rinkimų akcija ir konservatoriai.

 

Artėjant pasirinkimui, kam atiduoti savo regiono vadžias kitiems ketveriems metams, pravartu būtų paanalizuoti, kurių partijų vairuojamos savivaldybės lemia geresnę gyvenimo kokybę – darbo vietas, didesnes pajamas, investicijas į regioną, saugesnę aplinką. Remiantis gyvenimo kokybę geriausiai atskleidžiančiais rodikliais sudaryto „Veido“ savivaldybių reitingo aukščiausioje pozicijoje – socialdemokratų vadovaujamas Klaipėdos rajonas, o paskutiniame dešimtuke – vos viena jų vedama savivaldybė. Pirmame dešimtuke vyrauja liberalios partijos.

Savivaldybėms autsaiderėms vadovauja Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Lenkų rinkimų akcijos merai.

 

Socialdemokratų postų daug, bet nė vieno geidžiamiausio

Šiuo metu daugiausiai – net per trečdalį savivaldybių (21) valdo socialdemokratai. Kai kurias valdo tikrai sėkmingai. Beje, „Veido“ taip pat sudarinėjamuose merų reitinguose (jie skaičiuojami pagal merų, valstybės institucijų bei verslo asociacijų atstovų balsus ir savivaldybės vietą „Veido“ reitinge) iš šešių nugalėtojų – keturi socialdemokratai, po vieną Valstiečių ir žaliųjų sąjungos bei Liberalų ir centro sąjungos atstovą. Beje, geriausiais išrinkti merai kelerius metus nebereitinguojami, priešingu atveju socialdemokratų lyderystė būtų dar ryškesnė.

Naujausiame „Veido“ savivaldybių reitinge socialdemokratų lyderiaujamų – vos trys, tiek pat kiek Liberalų sąjūdžio, tik šis teturi devynis merus. Gal socialdemokratų lyderystė ne tokia ryški, nes vis dėlto didmiesčiuose, šalia jų esančiuose rajonuose gyvenimo kokybės rodikliai geresni nei kaimiškuosiuose rajonuose, o socialdemokratų „specializacija“ kita – provincija. Socialdemokratai neturi ir seniai neturėjo nė vieno prestižiškiausio mero portfelio: Vilnių valdo Artūras Zuokas, ką tik užregistruotos Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) lyderis, Kauną – tradiciškai konservatoriai, Klaipėdą – tradiciškai liberalai.

Kažin ar kas keisis ir kitų metų vasario pabaigoje ar kovo pradžioje vyksiančiuose savivaldybių tarybų rinkimuose, nepaisant to, kad Lietuvoje socialdemokratai dabar yra „ant bangos“: sociologinės apklausos nacionaliniu mastu nesutampa su rinkėjų pasirinkimu atskiruose regionuose. Didelės sėkmės tarp miestiečių socialdemokratams neprognozuoja ir šiemet vykusiuose Europos Parlamento rinkimuose jiems atiduoti balsai: nė viename iš trijų didmiesčių jie nelyderiavo.

O juk tai trečdalis valstybės gyventojų, juolab turinčių didžiausią finansinę, ir ne tik, įtaką valstybei. Socialdemokratams tai skaudama vieta – jie vis išsako siekį bandyti labiau atliepti ir miestiečių lūkesčius. Vis dėlto neatrodo, kad turi ambicijų rimtai varžytis dėl didmiesčių karūnų jau artimiausiuose pirmą kartą vyksiančiuose tiesioginiuose merų rinkimuose: Kaune į kovos ringą dėl prestižinio portfelio nutarė mesti Orintą Leiputę, Klaipėdoje – Liliją Petraitienę. Tačiau didesnė tikimybė, kad konservatorių ir liberalų tėvonijose šių kandidatams konkurenciją gali sudaryti koks visuomenėje populiarus asmuo nei mažiau populiarių čia partijų senbuvės. Dėl kandidato į Vilniaus merus dar varžosi aštuoni socialdemokratai, tačiau ir ten tarp lyderių – partijos funkcionieriai, o charizmatiškų, visuomenėje vizionieriškomis idėjomis garsėjančių vardų tarp jų negirdėti.

Tad kovose dėl didesnių miestų socialdemokratai gali tikėtis nebent išlaikyti Šiaulius, kur europiniuose rinkimuose lyderiavo surinkę penktadalį balsų.

O savose tėvonijose provincijoje sociademokratų, tikėtina, vėl lauks sėkmė: net prasčiausios gyvenimo kokybės savivaldybėse, kurioms diriguoja socialdemokratai, gyventojai prieš juos protestuoti ir bandyti laimę rinkdami kitus, regis, neketina: vos 51 vietoje iš 60-ies „Veido“ savivaldybių reitinge atsidurianti socialdemokratų valdoma Kelmė europiniuose rinkimuose vis tiek juos iškėlė į lyderius.

Socialdemokratų centrinio rinkimų štabo vadovo savivaldybių tarybų rinkimams partijos vicepirmininko Algirdo Syso prognozėmis, visi esami jų partijos merai bus patvirtinti pretendentais į šį postą naujai kadencijai, nebent patys to nenorėtų. Beje, Europos Parlamento rinkimuose ši partija lyderiavo beveik tokiame pačiame skaičiuje savivaldybių, kiek ir dabar turi merų.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 362014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt/1,16 EUR. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-36-2014-m

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...