2013 Birželio 01

Krūtų šalinimas – ne vienintelė profilaktinė priemonė nuo vėžio

veidas.lt


Pasaulį apskriejusi žinia, kad garsi aktorė Angelina Jolie ryžosi krūtų šalinimo operacijai, nes jai buvo nustatyta vėžio riziką didinanti genų mutacija, paskatino pasidomėti, kaip dažnai panašūs tyrimai atliekami Lietuvoje ir kokių priemonių imamasi nustačius tokias genų mutacijas.
Pats genas BRCA, kurio mutacija labai padidina vėžio riziką, pasaulyje buvo aptiktas 1994 m. Nuo to laiko jis tiriamas visame Vakarų pasaulyje, vien Didžiojoje Britanijoje per metus dėl to tikrinama apie 7,5 tūkst. moterų.
Lietuvoje šis genas imtas tirti palyginti neseniai, bet dabar tokie tyrimai irgi rekomenduojami visoms moterims, kurių šeimoje buvo nustatyta krūties ar kiaušidžių vėžio atvejų.
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojas onkogenetikas dr. Ramūnas Janavičius atkreipia dėmesį, kad anksčiau BRCA geno tyrimas užtrukdavo iki pusmečio, o dabar kelių dažniausių mutacijų tyrimą galima atlikti per porą dienų.
Jei toks genas aptinkamas, tai dar nereiškia, kad krūtų šalinimas (mastektomija) – vienintelė galimybė apsisaugoti nuo gresiančio vėžio. Medikai primena, kad tokios moterys gali dažniau tikrintis nuo krūties vėžio, pavyzdžiui, ne kas trejus metus, o kas metus ar pusantrų, bei pradėti šį procesą ne nuo penkiasdešimties, o nuo trisdešimties metų amžiaus.
Vis dėlto kai kuriais atvejais rekomenduojama būtent mastektomija. Pirmąją profilaktinę abiejų krūtų mastektomiją dėl onkogenetiškai patvirtintos BRCA1 geno mutacijos Vilniaus universiteto Onkologijos institute prieš porą metų atliko habil. dr. Valerijus Ostapenka.
Santariškių klinikų gydytojas, plastikos chirurgas Nerijus Jakutis atkreipia dėmesį, kad tokios procedūros baimintis nereikėtų: krūtų šalinimas jau diagnozavus vėžį yra ne tas pats, kas panaši operacija prevenciniais tikslais. “Šiuo prevenciniu atveju krūtų forma lieka nepakitusi”, – patikina gydytojas.
Tiesa, kai kurias moteris nuo tokios operacijos atgraso ne vien baimė, bet ir finansinis aspektas. Mat vėžiu sergančiai moteriai operacijos išlaidas kompensuoja Ligonių kasa, o apsisprendus dėl prevencinės operacijos procedūros ir implantų išlaidas pacientei tenka padengti pačiai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...