2011 Birželio 09

Audrius Bačiulis

“Krepšinio liūtas” – Kauno esybės atspindys

veidas.lt

"Veido" archyvas

Vos Krepšinio federacija pasirinko, kad Kauno krepšinio pergales prie “Žalgirio” arenos įamžins Tado Gutausko “Krepšinio liūtas”, pliūptelėjo skulptūros kritikos banga: “Pernelyg realistinė, plagiatas, kičas.” Grupelė VDU menotyros studentų netgi viešą laišką surašė, kuriame akis rėžia frazė: “Skulptūra neatspindi besivystančio Kauno dvasios.”

Nebeiškenčiau. Nes T.Gutausko “Krepšinio liūtas” tiesiog genialiai atspindi dabartinę Kauno dvasią. Jame į viena susiliejo Karo muziejaus sodelio liūtas, kaip smetoninio Kauno legendos simbolis, ir krepšinio kamuolys, kaip sovietinio Kauno “Žalgirio” legendos simbolis. Kartu sujungus – žiaurus provincialus kičas, kaip šiandienio Kauno esybės atspindys ir kvintesencija. Aplodismentai kūrėjui, nepatenkinamas įvertinimas būsimiems menotyrininkams, nesuprantantiems, kokiame mieste jie gyvena.

Kaunas, kaip miestas, niekur nesivysto. Jis tarsi pakibęs virš bedugnės, nes laisvoje Lietuvoje prarado egzistencijos prasmę.

Smetonos laikais Kaunas buvo priverstinė laikinoji sostinė, ne savo valia tapęs vieninteliu lietuvišku miestu, sukurtu ne pagal Vidurio Rytų, bet pagal Vakarų Europos tradiciją. Pabrėšiu – vieninteliu XX a. pradžioje atgimusios lietuvių tautos savarankiškai, kone nuo pamatų, sukurtu miestu, nes tiek viduramžiškas senamiestis, tiek rusiškas gubernijos centro paveldas sudarė tik labai nežymią jo dalį, palyginti su tuo, kas pastatyta Lietuvos laikais.

Dėl to sovietmečiu Kaunas tapo valstybingumo dvasios sergėtoju ir miestietiškos Lietuvos kūrėju – vakarykščiam kaimiečiui gyventi Vilniuje buvo nejauku, tad jis rinkosi “savą”, kaimo tradicijų nepamiršusį, bet kartu jau miesto gyvenimą gyvenantį Kauną. Peraugę Kauno rėmus vakarykščio kaimiečio vaikai keldavosi į Vilnių, būdami visaverčiai miestiečiai. Kauno politechnikos institutas keturiems dešimtmečiams tapo tiek sovietinės, tiek – vėliau – atsikūrusios nepriklausomos Lietuvos vadovų elito kalve.

Bet iškovojus nepriklausomybę Kaunas patyrė masinį miestiečių egzodą: į Vilnių persikėlė ne tik valstybingumo tradicijos sergėjimo pareiga, bet ir dauguma tų, kurie ją saugojo. Dėl šio miestiečių egzodo pakito miesto bendruomenės sandara, vakarykščių kaimiečių skaičius tapo per didelis veiksmingam suvirškinimui, tad pats pradėjo virškinti bei išstumti miestiečius. Ne veltui visa šiandienio Kauno “grietinėlė” gyvena ne Žaliakalnio šlaite ir V.Putvinskio gatvėje stovinčiose vilose, o aplinkiniuose kaimuose. Finalas buvo, kai du broliukai, nors tarsi seni kauniečiai, gryniausiu sodiečių stiliumi vardan galimybės prakalti savo griuvenas nužudė Laisvės alėją, buvusią Kauno širdį architektūriniu, kultūriniu, idėjiniu požiūriu.

Tiesiai priešais “Akropolį” stovėsiantis “Krepšinio liūtas” tai įamžins.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (4)

  1. Kauno Kauno rašo:

    labui autorius nutylėjo Kauną ‘nužudžiusį’ kauniečių pasirinktą merą, ‘ubagų karalių’. Juk kaip tik tada iš miesto bėgte bėgo investuotijai!

  2. kauniete kauniete rašo:

    Ponas Baciuli, panasu, kad Kaune buvote jau seniaiiii… Kalbate it koks susireiksmines biuroktatas. Pavaiksciokit po Laisves aleja ir pilna zmoniu Rotuses aikste, o tad rasinekite.

  3. Šiknius Šiknius rašo:

    Bačiuliui matai Kaunas nepatinka, ko jam tas liūtas užkliuvo, statykite prie Siemens arenos nors dinozaurą, arba asilą toks kaip bačiulis su barzda…tam senam išpurtėliui netinka, nei Žalgiris, nei Laisvės alėja, bet tas nestebina…juk visi vilniečiai yra arba kaimiečiai, arba šūdlenkiai, arba skeltanagiai, todėl puola jie Kauną bet kokiu atveju net apsitriesdami.

  4. Cezaris Cezaris rašo:

    Tiesos autoriaus žodžiuose apie šiandieną yra, aišku bendras vaizdas sutirštintas ir per daug kategoriškas, o dar prisideda ir tai, kad autorius Kaune nebūna pastoviai ir miesto gyvenimo “iš vidaus” nemato. Verta pastebėti, kad dabartinį Vilnių po karo sudarė tokie patys kaimiečiai + senieji miesto gyventojai – kitataučiai, o vėliau prisidėjo ir “papildymas” iš Kauno. Vis tik verta pasidžiaugti, kad nors ir vaizdas nupieštas pesimistinis, bet autoriui gimtas miestas vistiek rūpi. :]


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...