2013 Sausio 29

Zenonas Vaigauskas

Kovą – vėl rinkimai

veidas.lt


Trys klausimai Zenonui Vaigauskui, Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkui

VEIDAS: Kovo 3 d. trijose rinkimų apygardose vyks pakartotiniai rinkimai į Seimą. Kiek jie kainuos? Ir ar tiesa, kad kandidatų šiose apygardose užsiregistravo labai daug?
Z.V.: Šie rinkimai kainuos per 1,6 mln. Lt, iš jų 795 tūkst. Lt teks apygardų ir apylinkių komisijoms. O kandidatų iš pradžių būta tikrai daug – bent jau Ukmergės rinkimų apygardoje apie savo ketinimus buvo pranešę per 20 pretendentų. Tai iš tiesų didelis skaičius. Tačiau pamatę, kokia formuojasi grūstis, dalis pretendentų savo ketinimų atsisakė, dalis nesurinko būtinų tūkstančio rėmėjų parašų, tad prognozuočiau, kad realiai visose trijose apygardose konkuruos vidutiniškai po dešimt kandidatų.
VEIDAS: Kokias išvadas po praėjusių Seimo rinkimų pasidarė pati Vyriausioji rinkimų komisija? Ar pakartotiniai rinkimai jau vyks kitaip, ar bus didesnė kontrolė, ar bus daugiau policijos? Ar ir per šiuos rinkimus vyks baltųjų pirštinių akcija?
Z.V.: Mes viliamės, kad baltųjų pirštinių akcija per šiuos rinkimus tikrai bus. Taip pat manome, kad ir policija imsis aktyvesnių veiksmų, juolab kad dabar ji turės daugiau galimybių. Jei bus gauta signalų apie balsų pirkimą, policija jau galės naudoti kriminalinės žvalgybos priemones. Ir dabar atsakomybė grės ne tik balsų pirkėjams, bet ir šios veiklos organizatoriams. Taigi manyčiau, kad šį kartą norint pirkti balsus reikės beatodairiškos drąsos.
Permainų, žinoma, bus ir pačioje Rinkimų komisijoje. Mes jau važiavome ir dar važiuosime į susitikimus su rinkimų apylinkių pirmininkais, rengiame jiems mokymus, aiškiname, į ką reikia kreipti dėmesį, nuo ko saugotis, kaip išvengti klaidų. Planuojame ir visiškai naują akciją: kiekvieno rinkėjo bus prašoma anonimiškai užpildyti lapelį, kuriame bus teiraujamasi, kaip jis vertina rinkimų apylinkės darbą, patalpas, ar niekur nematė, negirdėjo balsų pirkimo atvejų. Tą lapelį bus galima įmesti į pašto dėžutę, o mes visus tuos vertinimus perskaitysime ir padarysime išvadas. Na, ir patys važiuosime iš Vilniaus, stebėsime rinkimų eigą aptariamuose trijuose regionuose.
VEIDAS: Praėjusią savaitę prezidentė Dalia Grybauskaitė Danijoje užsiminė, kad jei politinės partijos sutartų dėl naujos atominės elektrinės statybos Visagine, reikėtų iš naujo rengti referendumą ir atsiklausti tautos nuomonės. Kiek toks referendumas kainuotų, kada jį būtų galima rengti ir ar būtų formuluojamas kitoks klausimas, nei buvo per pastarąjį referendumą?
Z.V.: Šis klausimas labiau ne man, o politikams. Nors aš manau, kad klausimą derėtų suformuluoti gerokai tiksliau, nei jis buvo suformuluotas per praėjusį referendumą. Taip pat reikėtų išvengti ir kitų klaidų, kurių nemažai buvo padaryta prieš šį referendumą, ir jis vyko labai jau spontaniškai. Rinkėjai, tiesą sakant, nežinojo, kokios bus 2012 m. referendumo pasekmės.
Kažkodėl nemanau, kad toks referendumas galėtų įvykti šiemet, nes jo rezultatai ne itin skirtųsi nuo ką tik buvusio referendumo. O štai jei referendumas būtų surengtas kitais metais, kalba jau būtų kita. Juolab kad kitais metais vyks prezidento rinkimai, taip pat Europos Parlamento narių rinkimai, tad referendumą būtų galima surengti daug pigiau. Tada jis kainuotų 2–3 mln. Lt, o jei būtų rengiamas atskirai, jo kaina siektų 15–16 mln. Lt.
Bet kokiu atveju referendumui reikėtų pradėti ruoštis daug anksčiau ir kitaip, nei tai buvo daroma 2012 m. Taip pat reikėtų kažkokią pinigų sumą skirti referendumo agitacijai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

 1. Viktorija Viktorija rašo:

  Mano vardas yra Mis Viktorija
  Mačiau jūsų profilį dabar ir pasiimti susidomėjimą draugus pasidalinti svarbią diskusiją su jumis, kreipkitės man laišką
  (elliotvictoria60@yahoo.co.uk) už
  vaizdas geras


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...