2012 Kovo 01

Apie moteris – rimtai ir su šypsena

veidas.lt

KALBA VYRAI

Kovą žiūrovų laukia septyni nauji teatro spektakliai.

Įdomu stebėti, kaip vystosi vieno ar kito teatrinio veikalo biografija konkrečioje šalyje. Ir spėlioti, kuo jie privilioja skirtingus kūrėjus, kodėl būtent dabar, būtent čia ir būtent šis kūrinys išnyra iš gelmių.
Kovo mėnesį tokią progą apmąstymams siūlo panevėžiečiai, po metų pertraukos lietuviams priminsiantys Aleksandro Ostrovskio dramą „Audra“. Pernai pavasarį Dalios Ibelhauptaitės vadovaujami „Bohemiečiai“ kvietė į Leošo Janačeko operos „Katia Kabanova“, kurios libreto pagrindas – ta pati A.Ostrovskio drama, premjerą.
Manoma, kad „Audroje“ atspindėti paties dramaturgo išgyventi jausmai žymiai rusų aktorei Liubovei Kosickajai, kuri ir tapo pirmąja Katerinos vaidmens atlikėja: drama 1859 m. išvydo sceną Maskvos mažajame teatre. Po premjeros publika plodama verkė. Devyniolikto amžiaus vidurio Rusijos visuomenėje užstoti į nesantuokinės meilės ryšius įklimpusią ir tai atvirai pripažįstančią moterį reikėjo drąsos. Režisierius Valius Tertelis žada „Katerinos“ personažams suteikti naujovišką dvasią, o pačiam spektakliui – šiuolaikišką skambesį.
Klasikines šaknis turi ir Leonardo Bernstaino miuziklas „Kandidas“, jau šį savaitgalį skambėsiantis Nacionaliniame operos ir baleto teatre. „Kandidas, arba optimizmas“ – taip vadinosi aštuoniolikto amžiaus prancūzų mąstytojo Voltero satyrinė novelė. Pasak spektaklio muzikos vadovo Martyno Staškaus, ironiški Voltero teiginiai puikiausiai tinka nūdienos lietuviškajai realybei. Kalbiniuose miuziklo intarpuose leidžiama laisvai improvizuoti, tad galbūt išgirsime įdomių minčių apie dabartinę Lietuvos politiką…
Į klasiką Kaune darsyk žada atsigręžti ir režisierius Arūnas Areima, šįkart besiimantis Friedricho von Schillerio „Plėšikų“. Spektaklio raktas – šiuolaikinio žmogaus ironiškas požiūris į viską, kas kažkada būdavo suherojinama, iškeliama virš kasdienybės, laikoma Dievo apsireiškimu ar likimu. Juokiamasi ir iš teatro, iš pjesės, iš vaidinančių aktorių.

Jaunoji dramaturgija

O štai režisierius Agnius Jankevičius Nacionaliniame dramos teatre grįžta prie Oskaro Koršunovo Lietuvoje išpopuliarinto („Ugnies veidas“, „Šaltas vaikas“) šių dienų Vokietijos teatro klasiko Mariaus von Mayenburgo. Jo pjesės „Akmuo“ veiksmas klaidžioja tarp 1935-ųjų ir 1993-iųjų. Istorija pasakojama šeimos, įsikūrusios žydų šeimai prieš karą priklausiusiame name Drezdene, lūpomis. Pavadinimo „Akmuo“ – tai akmuo, iš gatvės atlekiantis į vieną iš namo langų. Gyventojai sukrunta: ar kažkas akmenį metė, nes mano, kad jie prielankūs žydams? „Kolektyvinė kaltė tampa didele gėda mažo žmogaus gyvenime. Kaltė gimdo gėdą, gėda gimdo melą, melas falsifikuoja istorinius faktus ir kuria iškreiptą šiandienos paveikslą“, – tvirtina A.Jankevičius.
O Šiauliuose premjerai rengiama pirmąkart Lietuvoje pristatomo amerikiečių dramaturgo Adamo Rappo pjesė „Inertiškos dujos“, prabylanti apie šių dienų jaunimo dvasinę būseną, socialinius ir moralinius prieštaravimus. Keturi iširusios roko grupės nariai beprasmiškai leidžia laiką prišnerkštame bute. Jie postringauja apie nieką ir ryja „užsimiršimo“ tabletes… Staigmeną Tomo Jašinsko spektaklyje žiūrovams rengia Šiaulių roko grupė „Colours of Bubbles“.

Juoko pasiilgusiems

„Šiek tiek gaila nebyliojo kino. Koks būdavo malonumas žiūrėti į moterį, kai ji išsižiodavo, o balsas taip ir nepasigirsdavo“, – sakė kino klasikas Charlie Chaplinas. Bet Klaipėdos muzikinio teatro spektaklyje „Sveikas, Čarli!“ atlikėjams išsižiojus garsas pasigirs! Pirmą kartą Lietuvos teatro scenoje skambės paties Ch.Chaplino filmams sukurtos dainos. Jas atliks jo filmų personažai: bankininkas Džonas, vagis Bilas, naivi gražuolė Ana, dainininkė Estera, liūdnoji ponia Liza. Antroje spektaklio dalyje matysime šokio spektaklį pagal Valterio Mnacakanovo baleto siuitą „Čapliana“.
„Domino“ teatras pristato komediją „Apie ką kalba vyrai?“, nusižiūrėtą nuo Rusijos trupės „Kvartet I“. Tai puiki proga vyrams pasižiūrėti, kaip jie atrodo iš šono, o moterims sužinoti, apie ką galvoja jų vyrai. O galvoja jie, žinoma, apie moteris, kurios čia apie save išgirs nemažai naujo. Dar – apie darbą, pinigus, vidutinio amžiaus krizę, ištikimybę, automobilius, futbolą… Ir visi šie apmąstymai – su gera doze sveiko humoro.

Kovo premjerų repertuaras
2, 3 d. 18.35 val. Nacionaliniame operos ir baleto teatre – „Kandidas“. Dirigentas Martynas Staškus
3 d. 18.30 val. Klaipėdos muzikiniame teatre, 16 d. 18 val. Rusų dramos teatre – „Sveikas, Čarli!“. Rež. Rūta Bunikytė
8, 12, 14 d. 19 val., 11 d. 15, 19 val. „Domino“ teatre – „Apie ką kalba vyrai?“. Rež. Olegas Šapošnikovas
16, 17 d. 19 val. Nacionaliniame dramos teatre – „Akmuo“. Rež. Agnius Jankevičius
16, 17, 24, 25 d. 18 val. Kauno dramos teatre – „Plėšikai“. Rež. Artūras Areima
17, 18 d. 17 val. Panevėžio J.Miltinio dramos teatre – „Katerina“. Rež. Valius Tertelis
25 d. 18 val. Šiaulių dramos teatre – „Inertiškos dujos“. Rež. Tomas Jašinskas

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...