2011 Spalio 13

Kosovas: euforiją keičia neviltis

veidas.lt


Po nepriklausomybės paskelbimo į šalies ateitį šviesiai žvelgę kosoviečiai nusivylė valdžia.

Prieš daugiau nei trejus su puse metų, 2008 m. vasario 17-ąją, Kosovas šventė. Tada buvo priimta nepriklausomybės deklaracija, leidusi pagaliau atsikratyti Belgrado jungo. Be to, įtakingiausių Vakarų valstybių parama žadėjo jauniausiai Europos šaliai naują pradžią. Tačiau šiandien džiaugsmo šalyje jau nedaug: Kosove klesti korupcija, smarkiai išaugo nedarbas ir didėja nusivylimas vyriausybe, o kai kurie jos nariai sulaukia kaltinimų karo nusikaltimais.
Be to, ir Belgradas nesirengia taip lengvai susitaikyti su šios provincijos, kuri vadinama visos serbų tautos lopšiu, netektimi. Padėtį smarkiai apsunkina tai, kad Kosovo šiaurinėje dalyje dominuoja serbai, kurie mieliau klauso Belgrado, o ne Prištinos nurodymų.

Korupcija ir nusivylimas

Daugiausiai nusivylusiųjų – tarp jaunimo. Nemažai kosoviečių dėl visų nelaimių linkę kaltinti šalyje veikiančius Europos Sąjungos ar Jungtinių Tautų pareigūnus, nes esą būtent jie stabdo šalies raidą. Kritikos strėlės krinta ir į premjero Hashimo Thacio stovyklą. Jis dažnai pavadinamas amerikiečių marionete.
„Kosovas yra vargingiausia Europos valstybė, tačiau mūsų politikai – turčiai. Kuo aukštesnis nedarbo lygis šalyje, tuo didesni jų automobiliai ir tuo riebesnės jų bankų sąskaitos“, – tiesiai šviesiai rėžia vienas Kosovo opozicijos lyderių Albinas Kurtis. Jo vadovaujamas judėjimas „Vetevendosje!“ („Apsisprendimas“) yra trečia įtakingiausia ir vis dar sparčiai populiarėjanti Kosovo politinė jėga. Savaitraščio „Der Spiegel“ žurnalistams A.Kurtis pareiškė, kad Kosovas formaliai galbūt yra nepriklausomas, tačiau tikrai nėra suverenus.
Tai reiškia, kad priimant svarbiausius sprendimus labai didelį vaidmenį vaidina tiek ES, tiek JT pareigūnai, tiek Vašingtonas, turintis didelę įtaką premjerui H.Thaciui. JAV ambasada Prištinoje jau dabar primena nedidelį miestelį ir jos teritorija vis plečiama.
Būtent JAV ambasadoriaus Christopherio Dello įtaka buvo lemiama Kosovo parlamente renkant šalies prezidentą. Per balsavimą C.Dellas sėdėjo salėje ir atvirai siuntinėjo trumpąsias žinutes savo palaikomam kandidatui, nurodinėdamas, kaip šis turi elgtis, kad užsitikrintų daugumą. Nepavykus į šį postą prastumti Behgjeto Pacollio (jo išrinkimas buvo pripažintas prieštaraujančiu konstitucijai), prezidente išrinkta labai mažai politinės patirties turinti Atifete Jahjaga. A.Kurtis ironizuoja teigdamas, kad Kosovas iš Serbijos įkaito ir kalinio tapo tarptautinės bendruomenės pacientu, kuriam nepripažįstama teisė pačiam spręsti savo likimą.
Savo ruožtu ES problemų kyla dėl elementariausio dalyko – penkios iš 27 Bendrijos narių vis dar nėra pripažinusios Kosovo nepriklausomybės, tad dažnai taip ir lieka neaišku, kaip traktuoti Kosovo statusą.
JT darbuotojai Kosove gauna kone dvidešimt kartų didesnį atlygį, nei siekia vidutinės vieno kosoviečio mėnesio pajamos. Natūralu, kad tai kelia paprastų Kosovo piliečių, uždirbančių vos po 200 eurų per mėnesį, nepasitenkinimą. „Transparency International“ perspėja, kad šalyje auga korupcijos lygis, o nedarbas Kosove siekia 45 proc.
Kaip pabrėžia „Der Spiegel“ apžvalgininkai, nors tarptautinė bendruomenė nuo 1999 m., kai Kosove baigėsi karinis konfliktas, į šią šalį jau investavo apie 4 mlrd. eurų, tačiau didelių laimėjimų nematyti. Pramonė Kosove praktiškai neegzistuoja ir net česnakus šalis priversta importuoti iš Kinijos.
Į klausimą, kur nukeliauja didžioji dalis pinigų, galima atsakyti pasitelkus vieną pavyzdį. Kai Kosovo vyriausybė nusprendė tiesti greitkelį į Albanijos sostinę Tiraną, buvo paskelbtas konkursas, kurį laimėjo vienas JAV koncernas. Dabar Kosovo valstybė šiam koncernui už statybines medžiagas – cementą, smėlį ir žvyrą moka dvigubai didesnę kainą nei ta, kuri vyrauja rinkoje.

Belgradas nerimsta

Kaip minėta, Kosovo šiaurėje gyvena nemažai serbų. Tad nieko keista, jei Belgradas išnaudoja šią tautinę mažumą savo interesams įgyvendinti. Kosovo šiaurėje dirbantys serbų mokytojai, policininkai ar gydytojai atlyginamą vis dar tebegauna iš Serbijos. Be to, vietiniai serbai šiaurinėje Kosovo dalyje atsiskaitinėja savo valiuta, o dažnas netgi atsisako pirkti duonos, jei ji kepta vietinių kosoviečių. Toks įspūdis, kad Kosovas – anaiptol ne nepriklausoma valstybė.
Belgradas vis dar yra linkęs traktuoti Kosovą kaip savo provinciją, ir Serbijos valdžia rinkėjams nuolatos kartoja nė nesirengianti pripažinti Kosovo nepriklausomybės. Šios tendencijos tik stiprėja artėjant visuotiniams rinkimams, kurie Serbijoje vyks kitų metų viduryje. Tad padėtis, kuri yra gana įtempta, artimiausiu metu veikiausiai nepasikeis. Tą įrodo ir stringančios derybos tarp kosoviečių ir serbų atstovų.
Rugsėjo pabaigoje Serbija vienašališkai nutraukė ES tarpininkaujamas derybas su Kosovu, kai diskutuotiname pasienio tarp šių dviejų valstybių ruože vėl atsinaujino neramumai. Konfliktas iš esmės kilo dėl dviejų sienos perėjimo punktų. Kosovo serbai prieštarauja, kad šiuos pasienio punktus kontroliuotų Kosovo policija ir muitinės pareigūnai. Tačiau Priština, motyvuodama Kosovo teritoriniu integralumu, į tokius norus dėmesio nekreipė ir rugsėjo viduryje ten dislokavo savo pareigūnus. Per kilusius neramumus žuvo vienas žmogus, be to, dar dešimt žmonių, tarp kurių keturi NATO kariai, buvo sužeisti.
Vienas Kosovo serbų lyderių Krstimiras Pantinius teigia, kad Prištinos sprendimas perimti pasienio ruožo su Serbija kontrolę lėmė nedidelę humanitarinę krizę, nes esą tapo neįmanoma į regioną įvežti maisto ir vaistų. Todėl vietiniai serbai buvę priversti atidaryti alternatyvius sienos perėjimo punktus. Vis dėlto tokios kalbos, ko gero, tėra pasiteisinimas siekiant destabilizuoti padėtį.
Liepą tame pačiame pasienio ruože jau buvo kilę neramumų, kurie tuomet pareikalavo kosoviečio policininko gyvybės. Tai įvyko dėl tos pačios priežasties – Prištinos bandymo minėtuose sienos perėjimo punktuose dislokuoti savo pareigūnus.
Spręsti konflikto tarp Belgrado ir Prištinos neskatina net tas faktas, jog Serbijai yra pasakyta, kad ji turi išspręsti savo nesutarimus su Kosovu, jei nori pradėti derybas dėl narystės ES. Serbijos vidaus reikalų ministras Ivica Dačičius praėjusią savaitę atvirai pareiškė, kad apskritai egzistuoja net ne vienas, o du Kosovai – albaniškasis ir serbiškasis. „Albanai nenorėjo gyventi Serbijoje ir aš pripažįstu jų teisę į tai. Tačiau serbai taip pat nenori gyventi nepriklausomame Kosove ir aš iš jūsų, kaip demokrato, laukiu šios teisės pripažinimo“, – Austrijos valstybės sekretoriui Europos ir tarptautiniams reikalams Wolfgangui Waldneriui pareiškė I.Dačičius.
Serbų dominuojamos šiaurinės Kosovo dalies atsiskyrimas kai kurių specialistų minimas kaip galimas konflikto sprendimo scenarijus, tačiau dauguma Vakarų valstybių tam priešinasi. Priešinasi tam ir Priština, kuri teigia ginsianti Kosovo teritorinį integralumą.

Karo nusikaltimų šešėlis

Kosovo vyriausybei pastaruoju metu ramybės neduoda ne tik prasta ekonominė padėtis, nesutarimai su Belgradu ir pernelyg rūpestinga tarptautinės bendruomenės globa. H.Thacio ministrų kabinetą persekioja ir kaltinimų banga. Opozicija teigia, kad H.Thacis ir jo komanda suklastojo parlamento rinkimus ir taip neteisėtai liko valdžioje. Buvęs H.Thacio vyriausybės transporto ministras yra teisiamas dėl kaltinimų korupcija. Panašūs kaltinimai pareikšti ir keletui kitų pareigūnų. Tačiau bene rimčiausiai skamba Europos Tarybos kaltinimai, kad konflikto su Serbija metu Kosovo išsilaisvinimo armijai vadovavęs dabartinis premjeras H.Thacis ir jo bendrai buvo įsivėlę į nelegalią prekybą žmogaus organais.
Šiuos kaltinimus viešai išdėstė Europos Tarybos žmogaus teisių tyrėjas Dickas Martis. Jo teigimu, 1999 m. dabartinis Kosovo premjeras H.Thacis ir jo vadovaujama Kosovo išsilaisvinimo armija ne tik užsiėmė prekyba žmogaus organais, tačiau taip pat platino narkotikus bei ginklus. Savo ataskaitoje D.Martis teigia, jog Kosovo šiaurėje nelaisvėje laikomi civiliai buvo nužudomi, kad būtų galima išimti jų inkstus. Šie organai buvo pardavinėjami juodojoje rinkoje. Kosovo vyriausybė šiuos kaltinimus kategoriškai paneigė ir grasino griebtis veiksmų prieš D.Martį, kuris esą šmeižia Kosovo valdžią.
Tačiau Kosove veikianti ES policijos ir teisingumo misija „Eulex“ pradėjo tyrimą. Įdomu tai, kad rugsėjo 28 d. Vokietijoje, parke, buvo rastas nužudytas vienas pagrindinių liudininkų prekybos žmogaus organais byloje. Nužudytasis Agimas Zogajus buvo laikomas „saugomu liudininku X“ byloje, kurioje pagrindinis kaltinamasis yra Fatmiras Limajus. Šis vyras anksčiau buvo vienas Kosovo sukilėlių vadų kovoje su serbais, dabar – Kosovo parlamento narys.
Belieka tikėtis, kad pavyks ištirti aukštiems Kosovo pareigūnams mestus kaltinimus. Tačiau vien jau tas faktas, kad virš pačių aukščiausių Kosovo politikų kabo įtarimų tokiais kraupiais nusikaltimais debesys, tikrai nepuošia Kosovo vyriausybės ir neprisideda prie šalies įvaizdžio gerinimo užsienyje.

Kosove klesti korupcija, o nedarbo lygis pasiekė 45 proc.

Apie Kosovą

Gyventojų skaičius: 1 825 632
Gyventojų amžiaus struktūra:
0–14 metų – 27,2 proc.
15–64 metų – 66,1 proc.
64 metų ir vyresni – 6,7 proc.
BVP vienam gyventojui: 6600 JAV dolerių
Nedarbo lygis: 45 proc.
Skurdo lygis: 30 proc.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (3)

 1. Vai Vai rašo:

  Ką dabar daryti? Teks Europos sąjungai įvesti sankcijas kaip ir Baltarusijai – neleisti Kosovo valdininkų į Europą.

 2. Kosovas ir Metohija Kosovas ir Metohija rašo:

  Kosovas yra tipiska JAV imperialistine kolonija. Jie neturi ni nepriklausomibe, ni savo valiutos, ni interneto domena, ni pasto kodo, ir ni JTO naryste. Fantomiska narkotiku tranzitine teritorija is Afganistano, korumpuota ir valdyta nuo banditu ir karo zudiku.

 3. Kosovas ir Metohija Kosovas ir Metohija rašo:

  Michel Chossudovsky

  23. March 2011.

  (Global Research, March 24, 2011)

  24 March 1999: Remembering the NATO led War on Yugoslavia: Kosovo “Freedom Fighters” Financed by Organized Crime

  Twelve years ago, March 24th 1999, marks the commencement of NATO’s aerial bombardment of Yugoslavia. The bombings which lasted for almost three months, were followed by the military invasion (under a bogus UN mandate) and illegal occupation of the province of Kosovo.

  In the course of the last week, the so-called international community, backed by the UN Security Council has called for the bombing of Libya, a sovereign country, allegedly to protect the lives of civilians under the logo of “Responibility to Protect”.

  The covert operations, the military strategies applied in Libya not to mention the process of media disformation bear a canny resemblance to Yugoslavia in 1999.

  The Libyan “humanitarian bombing” campaign is an integral part of military strategy which consists in destroying the country’s civilian infrastructure. It is a “copy and paste” of previous humanitarian bombing endeavors including the 1999 bombing of Yugoslavia and the 2003 military campaign against Iraq.

  The military technology today however is far more sophisticated and precise.

  In 1999, when Belgrade was bombed, the children’s hospital was the object of air attacks. It had been singled out by military planners as a strategic target.

  NATO acknowledged that that had done it, but to “save the lives” of the newly borne, they did not target the section of the hospital where the babies were residing, instead they targeted the building which housed the power generator, which meant no more power for the incubators, which meant the entire hospital was for all sakes and purposes destroyed and many of the children died.

  I visited that hospital, one year after the bombing in June 2000 and saw with my own eyes how they did it with utmost accuracy. These are war crimes using the most advanced military technology using NATO’s so-called smart bombs.

  In Yugoslavia, the civilian economy was the target: hospitals, airports, government buildings, manufacturing, infrastructure, not to mention 17th century churches and the country’s historical and cultural heritage.

  The following article focussing on the KLA, written and published in April 1999, documents the KLA’s links to organized crime and Al Qaeda. While the nature of the opposition in Libya remains to be analysed, media reports have confirmed that it is integrated by membvers of the Libyan Islamic Fighter Grooup (LIFG), a terrorist organization with links to al Qaeda.

  Michel Chossudovsky, March 24, 2011

  Heralded by the global media as a humanitarian peace-keeping mission, NATO’s ruthless bombing of Belgrade and Pristina goes far beyond the breach of international law. While Slobodan Milosevic is demonised, portrayed as a remorseless dictator, the Kosovo Liberation Army (KLA) is upheld as a self-respecting nationalist movement struggling for the rights of ethnic Albanians. The truth of the matter is that the KLA is sustained by organised crime with the tacit approval of the United States and its allies.

  Following a pattern set during the War in Bosnia, public opinion has been carefully misled. The multibillion dollar Balkans narcotics trade has played a crucial role in “financing the conflict” in Kosovo in accordance with Western economic, strategic and military objectives. Amply documented by European police files, acknowledged by numerous studies, the links of the Kosovo Liberation Army (KLA) to criminal syndicates in Albania, Turkey and the European Union have been known to Western governments and intelligence agencies since the mid-1990s.

  “…The financing of the Kosovo guerilla war poses critical questions and it sorely test claims of an “ethical” foreign policy. Should the West back a guerilla army that appears to partly financed by organised crime.”[1]

  While KLA leaders were shaking hands with US Secretary of State Madeleine Albright at Rambouillet, Europol (the European Police Organization based in the Hague) was “preparing a report for European interior and justice ministers on a connection between the KLA and Albanian drug gangs.”[2] In the meantime, the rebel army has been skilfully heralded by the global media (in the months preceding the NATO bombings) as broadly representative of the interests of ethnic Albanians in Kosovo.

  With KLA leader Hashim Thaci (a 29 year “freedom fighter”) appointed as chief negotiator at Rambouillet, the KLA has become the de facto helmsman of the peace process on behalf of the ethnic Albanian majority and this despite its links to the drug trade. The West was relying on its KLA puppets to rubber-stamp an agreement which would have transformed Kosovo into an occupied territory under Western Administration.

  Ironically Robert Gelbard, America’s special envoy to Bosnia, had described the KLA last year as “terrorists”. Christopher Hill, America’s chief negotiator and architect of the Rambouillet agreement “has also been a strong critic of the KLA for its alleged dealings in drugs.”[3] Moreover, barely a few two months before Rambouillet, the US State Department had acknowledged (based on reports from the US Observer Mission) the role of the KLA in terrorising and uprooting ethnic Albanians:

  “…the KLA harass or kidnap anyone who comes to the police, … KLA representatives had threatened to kill villagers and burn their homes if they did not join the KLA [a process which has continued since the NATO bombings]… [T]he KLA harassment has reached such intensity that residents of six villages in the Stimlje region are “ready to flee.”[4]

  While backing a “freedom movement” with links to the drug trade, the West seems also intent in bypassing the civilian Kosovo Democratic League and its leader Ibrahim Rugova who has called for an end to the bombings and expressed his desire to negotiate a peaceful settlement with the Yugoslav authorities.[5] It is worth recalling that a few days before his March 31st Press Conference, Rugova had been reported by the KLA (alongside three other leaders including Fehmi Agani) to have been killed by the Serbs.

  Covert Financing of “Freedom Fighters”

  Remember Oliver North and the Contras? The pattern in Kosovo is similar to other CIA covert operations in Central America, Haiti and Afghanistan where “freedom fighters” were financed through the laundering of drug money. Since the onslaught of the Cold War, Western intelligence agencies have developed a complex relationship to the illegal narcotics trade. In case after case, drug money laundered in the international banking system has financed covert operations.

  According to author Alfred McCoy, the pattern of covert financing was established in the Indochina war. In the 1960s, the Meo army in Laos was funded by the narcotics trade as part of Washington’s military strategy against the combined forces of the neutralist government of Prince Souvanna Phouma and the Pathet Lao.[6]

  The pattern of drug politics set in Indochina has since been replicated in Central America and the Caribbean. “The rising curve of cocaine imports to the US”, wrote journalist John Dinges “followed almost exactly the flow of US arms and military advisers to Central America”.[7]

  The military in Guatemala and Haiti, to which the CIA provided covert support, were known to be involved in the trade of narcotics into Southern Florida. And as revealed in the Iran-Contra and Bank of Commerce and Credit International (BCCI) scandals, there was strong evidence that covert operations were funded through the laundering of drug money. “Dirty money” recycled through the banking system–often through an anonymous shell company– became “covert money,” used to finance various rebel groups and guerilla movements including the Nicaraguan Contras and the Afghan Mujahadeen. According to a 1991 Time Magazine report:

  “Because the US wanted to supply the mujehadeen rebels in Afghanistan with stinger missiles and other military hardware it needed the full cooperation of Pakistan. By the mid-1980s, the CIA operation in Islamabad was one of the largest US intelligence stations in the World. `If BCCI is such an embarrassment to the US that forthright investigations are not being pursued it has a lot to do with the blind eye the US turned to the heroin trafficking in Pakistan’, said a US intelligence officer.[8]

  America and Germany join Hands

  Since the early 1990s, Bonn and Washington have joined hands in establishing their respective spheres of influence in the Balkans. Their intelligence agencies have also collaborated. According to intelligence analyst John Whitley, covert support to the Kosovo rebel army was established as a joint endeavour between the CIA and Germany’s Bundes Nachrichten Dienst (BND) (which previously played a key role in installing a right wing nationalist government under Franjo Tudjman in Croatia).[9] The task to create and finance the KLA was initially given to Germany: “They used German uniforms, East German weapons and were financed, in part, with drug money”.[10] According to Whitley, the CIA was, subsequently instrumental in training and equipping the KLA in Albania.[11]

  The covert activities of Germany’s BND were consistent with Bonn’s intent to expand its “Lebensraum” into the Balkans. Prior to the onset of the civil war in Bosnia, Germany and its Foreign Minister Hans Dietrich Genscher had actively supported secession; it had “forced the pace of international diplomacy” and pressured its Western allies to recognize Slovenia and Croatia. According to the Geopolitical Drug Watch, both Germany and the US favoured (although not officially) the formation of a “Greater Albania” encompassing Albania, Kosovo and parts of Macedonia.[12] According to Sean Gervasi, Germany was seeking a free hand among its allies “to pursue economic dominance in the whole of Mitteleuropa.”[13]

  Islamic Fundamentalism in Support of the KLA

  Bonn and Washington’s “hidden agenda” consisted in triggering nationalist liberation movements in Bosnia and Kosovo with the ultimate purpose of destabilising Yugoslavia. The latter objective was also carried out “by turning a blind eye” to the influx of mercenaries and financial support from Islamic fundamentalist organisations.[14]

  Mercenaries financed by Saudi Arabia and Koweit had been fighting in Bosnia.[15] And the Bosnian pattern was replicated in Kosovo: Mujahadeen mercenaries from various Islamic countries are reported to be fighting alongside the KLA in Kosovo. German, Turkish and Afghan instructors were reported to be training the KLA in guerilla and diversion tactics.[16]

  According to a Deutsche Press-Agentur report, financial support from Islamic countries to the KLA had been channelled through the former Albanian chief of the National Information Service (NIS), Bashkim Gazidede.[17] “Gazidede, reportedly a devout Moslem who fled Albania in March of last year [1997], is presently [1998] being investigated for his contacts with Islamic terrorist organizations.”[18]

  The supply route for arming KLA “freedom fighters” are the rugged mountainous borders of Albania with Kosovo and Macedonia. Albania is also a key point of transit of the Balkans drug route which supplies Western Europe with grade four heroin. 75% of the heroin entering Western Europe is from Turkey. And a large part of drug shipments originating in Turkey transits through the Balkans. According to the US Drug Enforcement Administration (DEA), “it is estimated that 4-6 metric tons of heroin leave each month from Turkey having [through the Balkans] as destination Western Europe.”[19] A recent intelligence report by Germany’s Federal Criminal Agency suggests that: “Ethnic Albanians are now the most prominent group in the distribution of heroin in Western consumer countries.”[20]

  The Laundering of Dirty Money

  In order to thrive, the criminal syndicates involved in the Balkans narcotics trade need friends in high places. Smuggling rings with alleged links to the Turkish State are said to control the trafficking of heroin through the Balkans “cooperating closely with other groups with which they have political or religious ties” including criminal groups in Albanian and Kosovo.[21] In this new global financial environment, powerful undercover political lobbies connected to organized crime cultivate links to prominent political figures and officials of the military and intelligence establishment.

  The narcotics trade nonetheless uses respectable banks to launder large amounts of dirty money. While comfortably removed from the smuggling operations per se, powerful banking interests in Turkey but mainly those in financial centres in Western Europe discretely collect fat commissions in a multibillion dollar money laundering operation. These interests have high stakes in ensuring a safe passage of drug shipments into Western European markets.

  The Albanian Connection

  Arms smuggling from Albania into Kosovo and Macedonia started at the beginning of 1992, when the Democratic Party came to power, headed by President Sali Berisha. An expansive underground economy and cross border trade had unfolded. A triangular trade in oil, arms and narcotics had developed largely as a result of the embargo imposed by the international community on Serbia and Montenegro and the blockade enforced by Greece against Macedonia.

  Industry and agriculture in Kosovo were spearheaded into bankruptcy following the IMF’s lethal “economic medicine” imposed on Belgrade in 1990. The embargo was imposed on Yugoslavia. Ethnic Albanians and Serbs were driven into abysmal poverty. Economic collapse created an environment which fostered the progress of illicit trade. In Kosovo, the rate of unemployment increased to a staggering 70 percent (according to Western sources).

  Poverty and economic collapse served to exacerbate simmering ethnic tensions. Thousands of unemployed youths “barely out of their Teens” from an impoverished population, were drafted into the ranks of the KLA…[22]

  In neighbouring Albania, the free market reforms adopted since 1992 had created conditions which favoured the criminalisation of State institutions. Drug money was also laundered in the Albanian pyramids (ponzi schemes) which mushroomed during the government of former President Sali Berisha (1992-1997).[23] These shady investment funds were an integral part of the economic reforms inflicted by Western creditors on Albania.

  Drug barons in Kosovo, Albania and Macedonia (with links to the Italian mafia) had become the new economic elites, often associated with Western business interests. In turn the financial proceeds of the trade in drugs and arms were recycled towards other illicit activities (and vice versa) including a vast prostitution racket between Albania and Italy. Albanian criminal groups operating in Milan, “have become so powerful running prostitution rackets that they have even taken over the Calabrians in strength and influence.”[24]

  The application of “strong economic medicine” under the guidance of the Washington based Bretton Woods institutions had contributed to wrecking Albania’s banking system and precipitating the collapse of the Albanian economy. The resulting chaos enabled American and European transnationals to carefully position themselves. Several Western oil companies including Occidental, Shell and British Petroleum had their eyes rivetted on Albania’s abundant and unexplored oil-deposits. Western investors were also gawking Albania’s extensive reserves of chrome, copper, gold, nickel and platinum… The Adenauer Foundation had been lobbying in the background on behalf of German mining interests.[25]

  Berisha’s Minister of Defence Safet Zoulali (alleged to have been involved in the illegal oil and narcotics trade) was the architect of the agreement with Germany’s Preussag (handing over control over Albania’s chrome mines) against the competing bid of the US led consortium of Macalloy Inc. in association with Rio Tinto Zimbabwe (RTZ).[26]

  Large amounts of narco-dollars had also been recycled into the privatisation programmes leading to the acquisition of State assets by the mafias. In Albania, the privatisation programme had led virtually overnight to the development of a property owning class firmly committed to the “free market”. In Northern Albania, this class was associated with the Guegue “families” linked to the Democratic Party.

  Controlled by the Democratic Party under the presidency of Sali Berisha (1992-97), Albania’s largest financial “pyramid” VEFA Holdings had been set up by the Guegue “families” of Northern Albania with the support of Western banking interests. VEFA was under investigation in Italy in 1997 for its ties to the Mafia which allegedly used VEFA to launder large amounts of dirty money.[27]

  According to one press report (based on intelligence sources), senior members of the Albanian government during the Presidency of Sali Berisha including cabinet members and members of the secret police SHIK were alleged to be involved in drugs trafficking and illegal arms trading into Kosovo:

  (…) The allegations are very serious. Drugs, arms, contraband cigarettes all are believed to have been handled by a company run openly by Albania’s ruling Democratic Party, Shqiponja (…). In the course of 1996 Defence Minister, Safet Zhulali [was alleged] to had used his office to facilitate the transport of arms, oil and contraband cigarettes. (…) Drugs barons from Kosovo (…) operate in Albania with impunity, and much of the transportation of heroin and other drugs across Albania, from Macedonia and Greece en route to Italy, is believed to be organised by Shik, the state security police (…). Intelligence agents are convinced the chain of command in the rackets goes all the way to the top and have had no hesitation in naming ministers in their reports.[28]

  The trade in narcotics and weapons was allowed to prosper despite the presence since 1993 of a large contingent of American troops at the Albanian-Macedonian border with a mandate to enforce the embargo. The West had turned a blind eye. The revenues from oil and narcotics were used to finance the purchase of arms (often in terms of direct barter): “Deliveries of oil to Macedonia (skirting the Greek embargo [in 1993-4] can be used to cover heroin, as do deliveries of kalachnikov rifles to Albanian `brothers’ in Kosovo”.[29]

  The Northern tribal clans or “fares” had also developed links with Italy’s crime syndicates.[30] In turn, the latter played a key role in smuggling arms across the Adriatic into the Albanian ports of Dures and Valona. At the outset in 1992, the weapons channelled into Kosovo were largely small arms including Kalashnikov AK-47 rifles, RPK and PPK machine-guns, 12.7 calibre heavy machine-guns, etc.

  The proceeds of the narcotics trade has enabled the KLA to rapidly develop a force of some 30,000 men. More recently, the KLA has acquired more sophisticated weaponry including anti-aircraft and antiarmor rockets. According to Belgrade, some of the funds have come directly from the CIA “funnelled through a so-called “Government of Kosovo” based in Geneva, Switzerland. Its Washington office employs the public-relations firm of Ruder Finn–notorious for its slanders of the Belgrade government”.[31]

  The KLA has also acquired electronic surveillance equipment which enables it to receive NATO satellite information concerning the movement of the Yugoslav Army. The KLA training camp in Albania is said to “concentrate on heavy weapons training – rocket propelled grenades, medium caliber cannons, tanks and transporter use, as well as on communications, and command and control”. (According to Yugoslav government sources.[32]

  These extensive deliveries of weapons to the Kosovo rebel army were consistent with Western geopolitical objectives. Not surprisingly, there has been a “deafening silence” of the international media regarding the Kosovo arms-drugs trade. In the words of a 1994 Report of the Geopolitical Drug Watch: “the trafficking [of drugs and arms] is basically being judged on its geostrategic implications (…) In Kosovo, drugs and weapons trafficking is fuelling geopolitical hopes and fears”…[33]

  The fate of Kosovo had already been carefully laid out prior to the signing of the 1995 Dayton agreement. NATO had entered an unwholesome “marriage of convenience” with the mafia. “Freedom fighters” were put in place, the narcotics trade enabled Washington and Bonn to “finance the Kosovo conflict” with the ultimate objective of destabilising the Belgrade government and fully recolonising the Balkans. The destruction of an entire country is the outcome. Western governments which participated in the NATO operation bear a heavy burden of responsibility in the deaths of civilians, the impoverishment of both the ethnic Albanian and Serbian populations and the plight of those who were brutally uprooted from towns and villages in Kosovo as a result of the bombings.

  [1] Roger Boyes and Eske Wright, Drugs Money Linked to the Kosovo Rebels, The Times, London, Monday, March 24, 1999.

  [2] Ibid.

  [3] Philip Smucker and Tim Butcher, “Shifting stance over KLA has betrayed’ Albanians”, Daily Telegraph, London, 6 April 1999

  [4] KDOM Daily Report, released by the Bureau of European and Canadian Affairs, Office of South Central European Affairs, U.S. Department of State, Washington, DC, December 21, 1998; Compiled by EUR/SCE (202-647-4850) from daily reports of the U.S. element of the Kosovo Diplomatic Observer Mission, December 21, 1998.

  [5] “Rugova, sous protection serbe appelle a l’arret des raides”, Le Devoir, Montreal, 1 April 1999.

  [6] See Alfred W. McCoy, The Politics of Heroin in Southeast Asia Harper and Row, New York, 1972.

  [7] See John Dinges, Our Man in Panama, The Shrewd Rise and Brutal Fall of Manuel Noriega, Times Books, New York, 1991.

  [8] “The Dirtiest Bank of All,” Time, July 29, 1991, p. 22.

  [9] Truth in Media, Phoenix, 2 April, 1999; see also Michel Collon, Poker Menteur, editions EPO, Brussels, 1997.

  [10] Quoted in Truth in Media, Phoenix, 2 April, 1999).

  [11] Ibid.

  [12] Geopolitical Drug Watch, No 32, June 1994, p. 4

  [13] Sean Gervasi, “Germany, US and the Yugoslav Crisis”, Covert Action Quarterly, No. 43, Winter 1992-93).

  [14] Daily Telegraph, 29 December 1993.

  [15] For further details see Michel Collon, Poker Menteur, editions EPO, Brussels, 1997, p. 288.

  [16] Truth in Media, Kosovo in Crisis, Phoenix, 2 April 1999.

  [17] Deutsche Presse-Agentur, March 13, 1998.

  [18] Ibid.

  [19] Daily News, Ankara, 5 March 1997.

  [20] Quoted in Boyes and Wright, op cit.

  [21] ANA, Athens, 28 January 1997, see also Turkish Daily News, 29 January 1997.

  [22] Brian Murphy, KLA Volunteers Lack Experience, The Associated Press, 5 April 1999.

  [23] See Geopolitical Drug Watch, No. 35, 1994, p. 3, see also Barry James, In Balkans, Arms for Drugs, The International Herald Tribune Paris, June 6, 1994.

  [24] The Guardian, 25 March 1997.

  [25] For further details see Michel Chossudovsky, La crisi albanese, Edizioni Gruppo Abele, Torino, 1998.

  [26] Ibid.

  [27] Andrew Gumbel, The Gangster Regime We Fund, The Independent, February 14, 1997, p. 15.

  [28] Ibid.

  [29] Geopolitical Drug Watch, No. 35, 1994, p. 3.

  [30] Geopolitical Drug Watch, No 66, p. 4.

  [31] Quoted in Workers’ World, May 7, 1998.

  [32] See Government of Yugoslavia at http://www.gov.yu/terrorism/terroristcamps.html.

  [33] Geopolitical Drug Watch, No 32, June 1994, p. 4


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...