2010 Gruodžio 12

Užsienis

Kosove vyksta rinkimai

veidas.lt

Kosove sekmadienį ryte pradėjo darbą rinkimų apylinkės – vyksta pirmieji po nepriklausomybės paskelbimo 2008 metais visuotiniai rinkimai, kurie tikriausiai susilpnins premjero Hashimo Thaci (Hašimo Tačio) valdžios pozicijas.

Paskutinės prieš šiuos istorinius rinkimus apklausos rodė, kad H.Thaci Kosovo demokratų partija (PDK) vos 2 proc. lenkia savo pagrindinę varžovę – Kosovo demokratinę lygą (LDK), kuriai vadovauja sostinės Prištinos meras Isa Mustafa.

Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 7 val. vietos (8 val. Lietuvos) laiku; tuo metu Prištinos centre prie jų jau laukė dešimtys žmonių, daugiausia – pagyvenę ir prieš darbo pradžią balsuoti norintys rinkėjai.

“Atsikėliau anksti, balsuoti, nes man nepatinka tai, kaip šaliai buvo vadovaujama. Žmonės kentėjo, o politikai tuo tarpu turėjo naudos, ir mes turime tai sustabdyti”, – sakė 39 metų statybos inžinierius Shaqiras Zeneli (Šakiras Zenelis).

“Jeigu tie, kurie iki šiol vadovavo šaliai, vėl laimės, nusivylimas virs depresija”, – perspėjo 21 metų ekonomikos studentas Kreshnikas Ahmeti (Krešnikas Ahmetis).

Kosovo policija, vietos ir tarptautiniai stebėtojai atidžiai stebi šiuos rinkimus, kurie vyksta 2 280-yje rinkimų apylinkių 37-iuose municipalitetuose.

Svarbus dalykas sekmadienio rinkimuose gali būti rinkėjų aktyvumas – jei jis bus mažas, geresnes pozicijas, kaip manoma, turės H.Thaci, o jei didelis – opozicija.

Balsavimo teisę turi daugiau kaip 1,6 mln. žmonių, kurių daugiau kaip 70 tūkst. balsuoti galės pirmą kartą. Rinkėjai turi išrinkti 120 parlamentarų.

Tai pirmieji rinkimai nuo 2008 metų vasario, kai Kosovo gyventojų daugumą sudarantys albanai paskelbė Kosovo nepriklausomybę.

Šie rinkimai yra pirmalaikiai; jie buvo sušaukti po to, kai rugsėjo pabaigoje žlugo nesmagi valdančioji koalicija.

Buvę koalicijos partneriai PDK ir LDK dėl krizės, kuri sužlugdė jų aljansą, kaltino vieni kitus.

Istorinis balsavimas vyks tokiu metu, kai nedarbo lygis Kosove grėsmingai artėja prie 50 proc. ir auga visuomenės nepasitenkinimas dėl korupcijos.

2007 metais į valdžią atėjęs buvęs albanų partizanų lyderis H.Thaci buvo priverstas skelbti pirmalaikius rinkimus, kai LDK spalį pasitraukė iš valdančiosios koalicijos po konflikto dėl tuometinio partijos vadovo Fatmiro Sejdiu (Fatmiro Seidiu), kuris taip pat užėmė Kosovo prezidento postą. Šis konfliktas pasiekė net Konstitucinį Teismą.

Buvęs ekonomikos profesorius I.Mustafa viliasi, kad jo partijai iškovoti pergalę sekmadienio rinkimuose padės pažadai atsiriboti nuo praeities pažabojus korupciją 2 mln. gyventojų turinčiame Kosove, kurio visuomenė jaučia vis didesnį nusivylimą.

“Duosime jums vyriausybę…kuri su šaknimis išraus korupciją ir pagerins Kosovo įvaizdį bei reputaciją”, – sakė I.Mustafa per rinkimų kampaniją.

Nauja viešosios nuomonės apklausa parodė, kad net 73 proc. Kosovo gyventojų mano, kad korupcijos mastai išaugo I.Thaci vadovavimo vyriausybei laikotarpiu.

I.Mustafa, kurį galima laikyti politikos naujoku, į premjero postą pretenduoja praėjus vos mėnesiui po to, kai perėmė iš F.Sejdiu LDK vairą.

F.Sejdiu teko atsistatydinti iš prezidento posto, kai Konstitucinis Teismas nusprendė, kad jis negali vienu metu vadovauti ir šaliai, ir politinei partijai. Ši Teismo nutartis paskatino LDK pasitraukti iš koalicijos. Tačiau po to F.Sejdiu neteko ir partijos vadovo posto, kurį iš jo paveržė I.Mustafa.

Ketvirtadienį kalbėdamas viename rinkimų kampanijos renginyje H.Thaci prognozavo, kad jo partijai pavyks iškovoti pergalę, ir sakė, jog gavęs naują ketverius metų mandatą jis sieks šalies integracijos į NATO ir stengsis priartinti ją prie narystės Europos Sąjungoje bei Jungtinėse Tautose.

Vadovaujant I.Thaci Kosovas 2008-aisiais paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos, kuri iki šio jos nepripažįsta. Kosovas faktiškai išsivadavo iš Belgrado kontrolės po 1999 metų NATO bombardavimų kampanijos.

Dauguma Kosovo gyventojų yra etniniai albanai, tačiau čia taip pat gyvena apie 120 tūkst. etninių serbų.

40 tūkst. serbų, kurie gyvena anklave Kosovo šiaurėje, nebalsuos. Tuo tarpu likę serbų bendruomenės nariai, dauguma kurių įsikūrę centriniuose Kosovo rajonuose, turės teisę pareikšti savo valią.

120 vietų parlamente dešimt vietų rezervuota serbams.

Nors jau praėjo dveji metai, kai Kosovas pasiskelbė nepriklausoma valstybe, nedaug žmonių tiki, kad jis jau pajėgus savarankiškai gyvuoti ir užtikrinti savo žmonių gerovę.

Pasaulio banko duomenimis, nedarbas Kosove siekia 48 proc. ir yra didžiausias Europoje.

Manoma, kad nė vienai partijai sekmadienio rinkimuose nepavyks užsitikrinti daugumos, todėl veikiausiai laukia ilgas ir sunkus koalicijos formavimo procesas.

+370 5 2058525 begin_of_the_skype_highlighting              +370 5 2058525

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...