2012 Kovo 20

Jurgis Razma

Konservatoriai prieš liberalus

veidas.lt


Jurgiui Razmai, Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnui
VEIDAS: Ar konservatorių prezidiumo ultimatumai atsistatydinti vidaus reikalų ministrui, grąžinti į darbą FNTT vadovus nestumia koalicijos į griūtį?
J.R.: Prezidiumo siūlymai tikrai nėra radikalūs, jie netgi pavėluoti. Demokratinėse šalyse, jei atskiras ministras imtų nepaisyti premjero pozicijos, jei tos ministerijos departamento vadovas imtų viešai auklėti premjerą, kad šis bus apskųstas teismui, jeigu drįs panaikinti ministro įsakymą, būtų sekundžių reikalas priimti atitinkamus sprendimus.
Sakote, demokratinėse šalyse ir inicijuoti interpeliaciją koalicijos partneriui nėra įprasta? Tikrai nedažnas ir nelabai normalus atvejis. Bet prisiminkime, kad tas nenormalumas prasidėjo, kai prezidentė netenkino premjero teikimo. Jei premjeras, kuris yra kolektyvinės struktūros vadovas, pasako, kad su vienu nariu negali dirbti, koks čia gali būti prievartavimas jį versti tai daryti. Toks faktas kitoje demokratinėje valstybėje sunkiai įmanomas. Tad teko ieškoti kitų būdų išspręsti situacijai, į kurią esame įstumti.
Šiandien realesnė perspektyva – mažumos Vyriausybė ar koalicija su papildyta sudėtimi nei tolesnė koalicija su liberalcentristais, nes nematau nė menkiausio kompromiso požymio. Taip, ir mes neiname į kompromisą, bet gindami svarbius principus ir teisingumą dėl atleistų pareigūnų. Potencialūs koalicijos partneriai šalia Liberalų sąjūdžio – mažesnės frakcijos, nes didžiosios, tikėtina, prieš rinkimus brangins opozicinį būvį. Ar mums tiks bet kokie partneriai? Stabilumo vardan – taip. Jei paremia gerą veiksmą, neetiška kelti klausimą, kuri tai partija.
O santykiai su prezidente, nors sudėtingi, bet gal pasitarnaus demokratijos plėtrai. Išryškėjo rimtos takoskyros, požiūrių skirtumai, bet dėl svarbių valstybei reikalų sutarsime.
VEIDAS: Vis dėlto ar premjero reikalavimas per pakartotinį patikrinimą poligrafu tuomečiams FNTT vadovams klausimą formuluoti – ne ar jie nutekino informaciją apie „Snorą“, bet ar nutekino žiniasklaidai, nepatvirtina spėjimų, kad FNTT informacija dalijosi su premjero aplinka?
J.R.: Nors premjero raštą galima kiek kritikuoti, jo noras žinoti situaciją pagrįstas. Tačiau KAM pareigūnai turėjo tai priimti kaip dera pagal įstatymus, o ne nuleisti jį iki eilinio poligrafisto, nors ir šis turi nuo nieko nepriklausomai kvalifikuotai formuluoti klausimus. Tačiau daug rimtesnė problema buvo pirmasis tikrinimas, kai kažkodėl vieniems pareigūnams duoti labai konkretūs klausimai, o kitiems platūs, į kuriuos atsakyti kebliau. Beje, vidaus reikalų ministras sprendimus priėmė remdamasis pirmuoju tikrinimu.
VEIDAS: Ar balsuosite už pirmalaikius Seimo rinkimus ir kas galėtų sutrukdyti spėti priimti energetikos projektus?
J.R.: Tikiuosi, energetikos projektus priimsime, nes jais rūpinasi, ačiūdie, ne liberalcentristų vadovaujama Energetikos ministerija, o Seime pagrindinės frakcijos elgsis atsakingai, nes tie projektai kur kas didesnės svarbos nei sutrikdyta situacija koalicijoje. Už pirmalaikius rinkimus sutikčiau balsuoti, jei tuo momentu būtų aišku, kad spėsime priimti sprendimus dėl strateginių energetikos projektų.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...