2010 Rugpjūčio 05

Vaistai

Kompensuojamų vaistų kainynas – patvirtintas

veidas.lt

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys ketvirtadienį pasirašė pagal naujus principus ir metodiką parengtą 2010 metų kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyną.

Trečiadienį ministerija iš opozicijos ir Gydytojų sąjungos sulaukė kritikos, kad kainynas nebuvo pasirašytas praėjus daugiau nei pusei metų.

Anot Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM), svarbiausia kainyno naujovė – kompensuojama ne pagal vaisto gamintojo prekinį pavadinimą, o pagal konkrečiame preparate esančią veikliąją medžiagą.

“Kainyno sudarymo metodika leidžia taupyti ir valstybės, ir gyventojų pinigus skiriamus vaistams. Kadangi kai kurių vaistų gamintojų atstovai kategoriškai nesutiko mažinti vaistų kainų, sveikatos apsaugos ministras R.Šukys dėl tokios jų elgsenos kreipsis į užsienyje esančių motininių vaistų kompanijų vadovus”, – teigiama pranešime.

Anot SAM, šis kainynas sunkmečio sąlygomis, sumažėjus finansavimui, leistų ne tik taupyti Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšas, bet ir suteiktų galimybę gyventojams už vaistus mokėti mažiau.

“Konkrečiai rengiant kainyną, vaistų tiekėjus reikėjo priversti realiai konkuruoti bei mažinti vaistų kainas, taip pat rasti priemonių ir būdų, kaip taupant valstybės lėšas mechaniškai neperkelti išlaidų naštos ant vartotojų pečių, pastariesiems didinant priemokas už vaistus. Atrodo, kad tokius, rimtus iššūkius, rengiant kainyną, iš esmės pavyko įgyvendinti”, – teigia R.Šukys.

Naujajame 2010 metų kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyne iš viso yra 1833 prekinių pavadinimų vaistiniai preparatai, iš jų 167 – nauji.

Kainyne sumažėjus 1084 vaistų bazinėms kainoms, Privalomasis sveikatos draudimo fondas per metus turėtų sutaupyti per 70 mln. litų, arba apie 190 tūkst. litų kasdien.

“Atsižvelgiant į bendrą vaistų kainų mažėjimą, priemokos už vaistus gyventojams taip pat turėtų mažėti. Be abejo, konkretus priemokų dydis labai priklausys nuo to, ar gyventojai pasinaudos galimybe rinktis ir pirkti pasiūlytus naujus pigesnius kompensuojamuosius vaistus. Pagal ligšiolines vaistų pirkimo tendencijas pacientai priemokoms per metus sumokėdavo apie 130 mln. litų. Jeigu pacientai iš naujojo kainyno rinktųsi pigesnius vaistus, per metus jie galėtų sutaupyti per 80 mln. litų”, – teigia R.Šukys.

SAM tikina, kad 1049 vaistinių preparatų kainos išliko tokios pat kaip ir 2009 metų kainyne, nes nemažai vaistų gamintojų atstovų nesutiko deklaruoti mažesnių vaistų kainų. SAM, siekdama, kad gyventojams drastiškai neišaugtų priemokos už vaistus, buvo “priversta” kai kuriems vaistiniams preparatams laikinai taikyti išlygas.

“Kai kurie vaistų gamintojų atstovai derybose buvo nepalenkiami ir kategoriški, todėl kainyne yra vaistinių preparatų, už kuriuos priemokos gyventojams išaugs. Reaguodamas į tai, artimiausiu metu tiesiogiai kreipsiuos į užsienyje esančių motininių šių kompanijų vadovus, atkreipdamas dėmesį į jų atstovų Lietuvoje elgseną bei primygtinai prašydamas įvertinti ir peržiūrėti užsienio gamintojų Lietuvoje vykdomą vaistų kainų politiką, atsižvelgiant į sunkmečio sąlygomis sumažėjusias galimybes gyventojams įsigyti jiems reikalingus vaistus”, – teigia R.Šukys.

Išleidus naująjį kainyną, iš esmės pasikeis daugelio vaistinių preparatų kainos ir priemokos už juos.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...