2012 Liepos 22

Kodėl dažnėja nepasitvirtinančios orų prognozės

veidas.lt


Šią vasarą nemažai lietuvių, ypač pajūrio gyventojų bei verslininkų, skundžiasi, kad sinoptikų prognozės dažnai būna netikslios ar net visiškai nepasitvirtina. Sinoptikai atitaria, kad tai normalu, mat dėl šylančio klimato pastarosios vasaros tapo vis permainingesnės, o gyventojai turėtų ruoštis dar staigesniems orų pokyčiams bei dažnesnėms anomalijoms.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių prognozių skyriaus vyresnioji specialistė Inga Stankūnaitė teigia, kad pastarosiomis dienomis į Lietuvą iš pietų atkeliauja labai karšti ir drėgni oro srautai. Jiems maišantis su šaltu oru, ypač greitai formuojasi kamuoliniai debesys, ir sudėtinga tiksliai nusakyti, kurioje vietoje susidarys debesis, kada ir kur jis nebeišlaikys kritulių, o kur praslinks pro šalį.
„Kritulių iškritimo teritorija tokiu atveju dažniausiai siekia vos 10–20 km spindulį, todėl netgi, tarkime, Vilniuje, Fabijoniškių rajone, gali lyti, o pietiniame sostinės gale – ne“, – pasakoja I.Stankūnaitė. Pasak sinoptikės, trijų parų prognozių Lietuvos teritorijai patikimumas siekia apie 80 proc., tačiau visada išlieka tikimybė, kad oro masės pakeis judėjimo kryptį ar skaičiavimuose įsivels klaida.
Vilniaus universiteto klimatologijos profesorius Arūnas Bukantis pastebi tendenciją, kad dėl šylančio klimato anomalinių atmosferos reiškinių – šalnų, karščio bangų, stiprių liūčių, vėlyvų šalnų – Lietuvoje taip pat daugėja. Todėl sinoptikams vis sudėtingiau prognozuoti tokius permainingus orus.
„Gyventojai taip pat turėtų atkreipti dėmesį į žiniasklaidos priemonėse pateikiamų orų prognozių šaltinį“, – pataria A.Bukantis. Pasak mokslininko, tikrai ne visos žiniasklaidos priemonės remiasi Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, kartais pateikia pasenusius duomenis, todėl prognozėse dažnai galima pastebėti net kelių laipsnių skirtumą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...