2016 Gegužės 23

Kaunas tampa verslo traukos centru

veidas.lt

Auksė Lankaitytė

Laikinojoje sostinėje vykstantys pokyčiai ir nuolat kylantys modernūs biurai it magnetas traukia naujus verslus, čia įsikuria užsienio bendrovės, plečiasi jau veikiančios įmonės.

Kauno miesto vicemeras Povilas Mačiulis įsitikinęs, kad tai lemia Kauno miesto savivaldybės priimami sprendimai ir tai, jog miestas palaiko verslą, skatina jo kūrimąsi, plėtrą. Būtent tai lemia verslui palankią aplinką, padeda pritraukti daugiau investicijų ne tik iš kitų miestų, bet ir iš užsienio.

Vietoj biurokratijos – didėjantis pasitikėjimas

Vicemeras P.Mačiulis mano, kad šiuos pokyčius lemia ir savivaldybės vadovybės pasikeitimas. „Anksčiau girdėdavome investuotojų nusiskundimų, kad Kaune lyg pelkėje – bandydamas plė­toti nekilnojamojo turto projektus gali ne tik įk­limpti, bet ir nuskęsti. Dabar viskas keičiasi iš esmės. Metus dirbanti naujoji miesto komanda iš­­sikėlė kelis pagrindinius tikslus: mažinti biurokra­tinį aparatą, trumpinti procedūras ir kurti investi­cijoms patrauklų mikroklimatą“, – tvirtina vicemeras.

Kol kas didžiausias susidomėjimas yra miesto centru, Laisvės alėja, Nemuno sala, abiem upės krantinėmis – būtent čia labiausiai juda statybų projektai.

Jo nuomone, didėjantį verslo pasitikėjimą ge­riausiai rodo rengiamų projektų skaičius. „Pa­teik­siu pavyzdį: per visą nepriklausomybės laikotarpį Kaune pastatyti vos keli biurų paskirties pastatai, kurių dydis viršija 3 tūkst. kv. metrų, o pastaraisiais metais Kaune lyg grybų po lietaus padaugėjo iniciatyvų, ir šiuo metu skaičiuojame net 12 biuro pastatų, kurie projektuojami arba jau turi statybos leidimus. Dalis šių projektų viršija ir 10 tūkst. kv. metrų“, – tvirtina P.Mačiulis.

Kol kas didžiausias susidomėjimas yra miesto centru, Laisvės alėja, Nemuno sala, abiem upės krantinėmis – būtent čia labiausiai juda statybų projektai. Tikimasi, kad ilgainiui savo nišą atras ir objektai atokesniuose rajonuose. Paklausūs taps ir biurai Savanorių prospekte bei kitose miesto erdvėse, kurios turi patogius ryšius su oro uostu ir greitkeliu.

Investuotojai nori kurtis Kaune

P.Mačiulio teigimu, pirmieji pastatyti nauji pa­statai tikrai atvers kelią naujoms bendrovėms, ku­rios laukia nesulaukia, kada galės atidaryti savo padalinius Kaune. Joms šis miestas įdomus dėl di­delio aukštos klasės jaunų specialistų skaičiaus, universitetų, patogios infrastruktūros bei transporto ir logistikos ryšių.

Kaune besikuriantys tarptautinių įmonių biurai reiškia naujas darbo vietas ir, galima prognozuoti, ateityje dar labiau didėsiantį kokybiškų naujų gyvenamųjų patalpų poreikį.

Vicemerui antrina ir statybų bendrovės „YIT Kausta“ generalinis direktorius Kęstutis Vanagas: „Investuotojai vis labiau domisi galimybėmis biurus įkurti ne sostinėje, bet Kaune. Investuotojus vilioja itin patogi Kauno vieta šalies žemėlapyje – iš jo galima patogiai pasiekti visus didžiuosius miestus, be to, šiek tiek mažesnės nei sostinėje verslo išlaikymo sąnaudos. Daugiau verslo investicijų, Kaune besikuriantys tarptautinių įmonių biurai reiškia naujas darbo vietas ir, galima prognozuoti, ateityje dar labiau didėsiantį kokybiškų naujų gyvenamųjų patalpų poreikį.“

Beje, „YIT Kausta“ vadovo teigimu, nekilnojamasis turtas Kaune traukia smulkiųjų investuotojų dėmesį. Jie renkasi būstą ne gyvenimui, bet investicijai ir ieško nedidelio ploto butų centre ir aplink jį. Butus investicijai Kaune dėl greitesnio atsiperkamumo renkasi ne tik kauniečiai, bet ir sostinės gyventojai.

„Kaunas stojasi ant kojų. Tai rodo pradedami įgyvendinti biurų projektai, tvarkomos apleistos te­ritorijos, gaivinamos pakrantės. Pagaliau bus pra­d­ėti tvarkyti miesto nepuošiantys vaiduokliais ta­pę pastatai, pavyzdžiui, „Respublikos“ viešbutis Karaliaus Mindaugo prospekte“, – pasakoja K.Va­nagas.

Svarbus tarptautinis laimėjimas

Šių metų kovą Kaunas buvo įvertintas tarptauti­niu mastu už ekonominį išsivystymą ir po­ten­cialą. Įtakingo žurnalo „FDI Magazine“ sudary­ta­me reitinge Kauno regionas pateko tarp ge­riau­sių mažųjų Europos ateities regionų ir buvo apdovanotas kategorijoje „ekonominis efektyvumas“. Kauno regiono vadovai šį apdovanojimą at­­siėmė Kanuose vykusioje tarptautinėje nekilnojamojo turto ir investicijų parodoje „MIPIM 2016“.

Šis įvertinimas neabejotinai turės įtakos Kauno regionui, kuris siekia pritraukti investuotojų. „Financial Times“ grupei priklausančio di­džiausio pasaulyje tiesioginių užsienio investicijų analizės centro „fDi Intelligence“ sudarytame reitinge Kauno regionas pateko tarp geriausių Eu­ropos ateities regionų.

„Reitingų sudarinėtojai stebėjo geriausiai besivystančius pasaulio regionus. Analitikai rinko informaciją apie regionų ekonominį potencialą, žmogiškuosius išteklius, verslo efektyvumą ir verslo aplinką“, – sakė užsienio investicijų analizės centro „fDi Intelligence“ komercijos direktorius Chrisas Knightas.

Šie reitingai – kelrodis investuotojams. Jie mato, kurie regionai yra perspektyviausi, kiek laimėjimų jie turi, ar apskritai verta ten nuvykti ir apžiūrėti viską iš arčiau.

Modernūs biurai – Savanorių prospekte

Bendrovės „Mikrovisatos valda“ nekilnojamojo turto projektų vadovo Mariaus Strolio teigimu, Kaune vykstantys pokyčiai infrastruktūros sri­tyje išties matomi. Jaučiamas ir visokeriopas miesto valdžios palaikymas, projektų derinimo pro­cedūros su atsakingais specialistais vyksta grei­čiau, be jokių trukdymų ar stabdymų. Tai la­bai svarbu verslui, įgyvendinančiam miestui reikš­mingus projektus.

„Jau kuris laikas veikia mūsų pastatytas mo­dernus biurų pastatas Savanorių prospekte. 3600 kv. metrų ploto biuruose jau šeimininkauja nuomininkai, tarp kurių – ne tik lietuviškos įmo­nės, farmacijos bendrovės, skambučių centras, bet ir stambios užsienio kompanijos“, – pa­sakoja M.Strolis.

Pasak „Mikrovisatos valdos“ atstovo, šių metų rudenį planuojama pradėti statyti dar vieną mo­dernų biurų pastatą kitoje Savanorių prospekto vietoje, kurio autorius – architektas Gintautas Natkevičius. Tai beveik 5 tūkst. kv. metrų ploto išskirtinės architektūros biurų kompleksas, kurį planuojama pastatyti per metus.

Kaip ir jau veikiančio biurų pastato nuomininkams, naujo statinio naujakuriams norime pasiūlyti mažus komunalinius mokesčius, naujausias technologijas ir viską, kas geriausia.

„Šis pastatas iš kitų vizualiai išsiskirs tuo, kad bus pakilęs nuo žemės paviršiaus, jis laikysis ant specialių kolonų ir neturės pirmo aukšto. Vietoj jo bus įrengta moderni parkavimo aikštelė, kurioje veiks išmanioji automobilių stebėsenos sistema. Jį statant bus pritaikyti prieš tai pastatytame biure pasiteisinę sprendimai, padedantys taupyti ir nuomininkams garantuojantys mažus komunalinius mokesčius. Kaip ir jau veikiančio biurų pastato nuomininkams, naujo statinio naujakuriams norime pasiūlyti mažus komunalinius mokesčius, naujausias technologijas ir viską, kas geriausia“, – planais dalijasi M.Strolis.

Baigiama rekonstruoti autobusų stotis

Šių metų pabaigoje duris turėtų atverti ir baigiama rekonstruoti Kauno autobusų stotis. Nau­joji stotis, kurios plotas sieks 13 tūkst. kv. metrų, akivaizdžiai skirsis nuo senosios.

Bendrovės „Kautra“, kurios iniciatyva imtasi re­konstrukcijos, generalinis direktorius Linas Skardžiukas sako, kad tai modernus ir gerokai erd­vesnis pastatas nei senoji stotis, kuriame viskas bus sutalpinta po stogu, keleivių išlaipinimo ir įlaipinimo aikštelės – taip pat.

Savivaldybės in­dė­lis taip pat svarbus – keisis infrastruktūra aplink sto­tį, bus įrengta nauja žiedinė sankryža, atnaujin­tos aplinkinės gatvės, jų danga, apšvietimas.

„Viskas pritaikyta keleivių patogumui. Bus įreng­ta erdvi laukimo salė, moderni dispečerinė, siun­tų terminalas, kur siuntas paimti ir išsiųsti bus ga­lima neišlipant iš automobilio. Bus pritaikyta ne­mažai technologinių naujovių, veiks elektroninės lentelės, atnaujinamos pagal realų laiką. Šia­me pastate veiks prekybos centras, savitarnos ka­sos, bagažo saugykla, turizmo agentūra, pramogų, maitinimo zonos, taip pat 5400 kv. metrų požeminė aikštelė, kurioje tilps apie 200 automobilių ir beveik 100 dviračių“, – pasakoja L.Skar­­džiukas.

Jo teigimu, autobusų stotis rekonstruojama ne tik privataus verslo lėšomis. Savivaldybės in­dė­lis taip pat svarbus – keisis infrastruktūra aplink sto­tį, bus įrengta nauja žiedinė sankryža, atnaujin­tos aplinkinės gatvės, jų danga, apšvietimas.

Baigus įrengti architekto Gintaro Balčyčio su­projektuotą stoties pastatą, šių metų pabaigoje į jį persikels laikinoji autobusų stotis, kuri dabar įsikūrusi netoli „Akropolio“. Prognozuojama, kad nau­joji stotis per parą turėtų sulaukti maždaug 10 tūkst. keleivių, 600 autobusų, čia bus siūlomi tarptautiniai, tarpmiestiniai ir priemiestiniai reisai.

Pilies kaimynystėje – modernūs statiniai

Jau kuris laikas miestiečiai ir miesto svečiai ma­to priešais Kauno pilį vykstančias statybas. Šį pro­jektą įgyvendinančios bendrovės „YIT Kaus­ta“ vadovas K.Vanagas sako, kad tai pirmasis po ne­priklausomybės atkūrimo Kaune vykdomas to­kio dydžio urbanistinis projektas upės pa­kran­tėje. Jam buvo ruošiamasi atsakingai (atlikti specialūs tyrimai) ir ilgai – daugiau nei trejus me­tus, o pernai pavasarį pradėti statybos darbai.

Skaičiuojame, kad Piliamiesčio te­­ritorijoje galės įsikurti per 2 tūkst. gyventojų.

„Naujai kuriamoje 5,4 ha ploto Piliamiesčio teritorijoje per artimiausius penkerius metus iš­kils gyvenamųjų namų kvartalas, verslo centras, o dešinioji Neries pakrantė priešais Kauno pilį ge­­­rokai pasikeis. Skaičiuojame, kad Piliamiesčio te­­ritorijoje galės įsikurti per 2 tūkst. gyventojų. Šia­me sklype taip pat siekiame sukurti vietą, ku­rioje galėtų ilsėtis visi kauniečiai, pasigrožėti kitame krante matoma Kauno pilimi. Tad pirmame sta­tybų etape 1,5 mln. eurų skyrėme vien viešo­sioms erdvėms bei infrastruktūrai įrengti“, – pa­sakoja K.Vanagas.

Šioje teritorijoje šalia gyvenamųjų namų bus nutiesti pėsčiųjų ir dviračių takai, įrengti suoliukai, o dalis terasinio apsauginio pylimo bus suformuo­ta kaip amfiteatras, kuriame bus galima prisės­ti atsipūsti prie upės, susitikti su bičiuliais. Iš vi­so šioje teritorijoje planuojama statyti 20 daugiabučių gyvenamųjų namų ir juose įrengti apie 600 butų.

„Tikimės, kad su Piliamiesčio projektu pradedama tvarkyti dešinioji Neries pakrantė suteiks postūmį kitiems projektams. Visame pasaulyje miestų, įsikūrusių prie upių, pakrantės yra puoselėjamos ir laikomos prestižine vieta gyventi. Tad pradėję vykdyti projektą didelį kauniečių su­sidomėjimą juntame ir mes. Akivaizdu, kad ko­ky­biško naujos statybos būsto išskirtinėje Kau­no vietoje poreikis yra didelis“, – teigia K.Va­nagas.

Užs. Nr. VPL1045

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...