2010 Gruodžio 14

WikiLeaks

Kas nutekino informaciją?

veidas.lt

JAV armijos eilinis, įtariamas nutekinęs milžinišką kiekį įslaptintos informacijos tinklalapiui “WikiLeaks”, gali būti tituluotas didvyriu viename Kalifornijos mieste, pagarsėjusiame hipių judėjimu ir protestais prieš karą.

Berklio miesto tarybos nariai antradienį balsuos dėl rezoliucijos, kurioje eilinis Bradley Manningas (Bredlis Maningas) vadinamas didvyriu, o kariškiai raginami paleisti jį iš arešto.

“Pūsti švilpuką dėl karo nusikaltimų nėra nusikaltimas”, – rašoma rezoliucijoje, kuriai pritarė šio miesto Taikos ir teisingumo komisija. – Jeigu eilinis Bradley Manningas yra šaltinis, pateikęs “WikiLeaks” vaizdo įrašą “Šalutinė žmogžudystė” (Collateral Murder) ir/arba 92 tūkst. dokumentų, žinomų kaip “Afganistano karo dienoraštis” (The Afghan War Diary), (tokiu atveju) jis yra didvyris.”

Pacifizmo aktyvistai B.Manningą vadina didvyriu, o vyriausybės pareigūnai, įtūžę dėl įslaptintos medžiagos nutekinimo – piktadariu.

“WikiLeaks” dar neatskleidė, kokiu būdu per pastaruosius kelis mėnesius įgijo šimtus tūkstančių slaptų dokumentų, tarp jų – per 250 tūkst. konfidencialių JAV diplomatinių pranešimų, kuriuos tinklalapis pradėjo viešinti nuo praeito mėnesio.

Tačiau pagrindinis įtariamasis yra 23 metų B.Manningas – vaikiško veido eilinis, kuris buvo suimtas gegužę, kai “WikiLeaks” paviešino vaizdo įrašą “Pašalinė žmogžudystė”, kuriame nufilmuotas vienas kruvinas JAV kovinio sraigtasparnio “Apache” smūgis Bagdade 2007 metais.

“Šio vaizdo įrašo paskelbimas niekam nepakenkė ir yra informacija, kurią pasaulio žmonėms, o ypač Amerikos piliečiams, dera žinoti, – sakoma Berklio rezoliucijoje. – Jungtinių Valstijų armija nuslėpė įrodymus ir paskelbė šį karo nusikaltimą “pateisinamu”, o dabar teigia, kad žudynių paviešinimas yra nusikalstamas.”

B.Manningui gali būtų skirta daugiau nei 50 metų laisvės atėmimo.

Šis karys taip pat įtariamas nutekinęs daugybę įslaptintų dokumentų, kurie dabar žinomi kaip “Afganistano karo dienoraštis” arba “Pentagono raštai II” (Pentagon Papers II).

Beveik 600 tūkst. žmonių pirmadienį pasirašė internetinę peticiją, palaikančią “WikiLeaks”, kurio suimtas įkūrėjas Julianas Assange’as (Džulianas Asandžas) antradienį antrąkart stos prieš teismą Londone.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...