2010 Rugsėjo 27

Gintaras Sarafinas

Kas liko iš idėjos parengti pažangų biudžeto projektą

veidas.lt

Kiekvienais metais pareiškiama, kad jau nuo kitų metų valstybės biudžetas bus formuojamas pagal kažkokius itin skaidrius principus bei metodus ir bus neregėtai pažangus. Tas pats buvo kalbama ir pernai. Taigi šiemet formuojant ir svarstant kitų metų biudžeto projektą daug kas laukė kažkokių stebuklingų permainų.

Dar rugpjūčio viduryje finansų ministrė Ingrida Šimonytė “Veidui” pažadėjo, kad rugpjūčio pabaigoje arba vėliausiai rugsėjo pradžioje biudžeto projektas bus parengtas ir gulės ant stalo. Dabar jau visiška rugsėjo pabaiga, o tas projektas vis dar kažkur klajoja.

Paskambinus į Finansų ministeriją, net finansų viceministrai aiškina, kad dar niekas nežinoma, neaiškūs ir ministerijų apetitai, tad nė vieno skaičiaus iš biudžeto projekto sužinoti mes neturime šansų. Ir apskritai – ko mes čia tą savo nosį kaišiojame.

Taigi, paprastai tariant, elgiamasi kaip ir kasmet: premjeras, finansų ministrė ir vienas kitas žmogus, kurių nuomonė galingiesiems įdomi, susėda ir siaurame ratelyje paslapčia stumdo bei brauko skaičiukus. Kur čia tie itin pažangūs biudžeto formavimo principai – nežinia. Aišku tik tai, kad ir šiemet biudžeto projektas kurpiamas neskaidriai ir, tikėtina, neprofesionaliai.

Žinoma, spalį kažkoks 2011 m. valstybės biudžeto įstatymo projektas bus parengtas ir padrėbtas Seimui. Parlamentarai reaktyviniu greičiu turės viską perskaityti ir išnagrinėti. Į maždaug 3 proc. jų pasiūlymų bus atsižvelgta, o visų kitų tautiečių nuomonė ir argumentai apie biudžeto projektą, apie proporcijas ir apie tai, kam asignavimų skaičiukus būtų galima sumažinti, niekam neįdomi. Ji netgi erzinanti.

Didžiausi protai gali siūlyti alternatyvius biudžeto variantus, gali pirštu baksnoti, kur pinigai metami tiesiog į balą, gali prikišamai rodyti genialius sprendimus, bet niekam tai neįdomu. Šiandien linkstama save ir kitus įtikinėti, kad apie biudžetą išmano tik keli žmonės, ir visi jie Tėvynės sąjungos vadovybėje. Visi kiti – tai tik tamsi tauta, kuri mano, kad pinigai auga ant medžių.

Įdomu, kas būtų, jei ir kitose valstybėse biudžetas būtų sudarinėjamas taip, kaip Lietuvoje: atsikelia ryte Barackas Obama, įsitaiso krėsle, pasikrapšto pakaušį, pasismailina pieštuką ir ima vienur skaičiukus braukyti, o kitur prirašinėti. Ir štai vakare JAV biudžetas jau “gatavas”. Sakysite, tai nesąmonė, hiperbolizavimas ir realybėje to nebūna. Bet Lietuvoje juk būna.

Štai rugsėjo viduryje premjeras Andrius Kubilius pareiškia, kad diskusijos dėl biudžeto dar per ankstyvos. Įdomu, o kada jos bus ne per ankstyvos? Gal gruodį? Ir ką tos diskusijos mūsų šalyje apskritai duoda? Esant dabartinei valdančiajai daugumai jos yra visiškai tuščias reikalas. Nes valdantieji tariasi tik su veidrodžiu.

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Gintaras Sarafinas:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...