2011 Lapkričio 04

Kas ketvirtas gyventojas norėtų įkurti savo verslą arba užsiimti individualia veikla

veidas.lt


3 proc. Lietuvos gyventojų, galėdami laisvai pasirinkti, norėtų įkurti savo verslą arba užsiimti individualia veikla. 37 proc. rinktųsi samdomą darbą valstybiniame sektoriuje.

Tai paaiškėjo tyrimų bendrovei RAIT atlikus Lietuvos gyventojų apklausą. Apklausa atlikta š.m. rugsėjo 2 – 17 dienomis, apklausta 1004 15 – 74 m. nuolatinių Lietuvos gyventojų.
Apklausos metu Lietuvos gyventojų buvo klausiama kokio darbo jie labiausiai norėtų jei laisvai galėtų pasirinkti. Daugiau nei trečdalis (37 proc.) apklaustųjų teigė labiausiai norėtų būti samdomu darbuotoju valstybiniame sektoriuje (dirbti valstybinėje, biudžetinėje įstaigoje). Beveik trečdalis Lietuvos gyventojų norėtų dirbti sau: 23 proc. norėtų įkurti savo verslą ar užsiimti individualia veikla, t.y. būti pačiam sau darbdaviu ir 7 proc. norėtų būti laisvai samdomu Į verslumą linkęs jaunimasdarbuotoju (dirbti pagal autorinę sutartį, patentą, individualios veiklos sutartį ar pan.).

Į verslumą linkęs jaunimas

Savo verslą labiausiai yra linkę kurti jauni ir aukštąjį išsilavinimą turintys Lietuvos gyventojai. 55,8 proc. apklausoje dalyvavusių įmonių vadovų ir savininkų taip pat, prioritetą suteikia verslininko karjerai.
14 proc. gyventojų galėdami laisvai pasirinkti, norėtų būti samdomu darbuotoju privačiame sektoriuje (dirbti privačioje įmonėje). Labai maža dalis (2 proc.) norėtų būti samdomu darbuotoju viešajame sektoriuje (dirbti nevyriausybinėse organizacijose). Dar apie penktadalį (17 proc.) Lietuvos gyventojų negalėjo atsakyti į šį klausimą.
Apklausa atskleidė, kad samdomą darbą valstybinėje įstaigoje žmonės pagrinde pasirinktų dėl laiku mokamo atlyginimo (32 proc.), stabilumo, saugumo, patikimumo (31 proc.), socialinių garantijų (24 proc.). Kitos priežastys buvo paminėtos rečiau. Samdomą darbą privačioje įmonėje dažniausiai rinktųsi dėl didesnio atlyginimo (27 proc.), įdomesnio darbo (24 proc.). Nevyriausybinėje organizacijoje žmonės pasirinktų dirbti pagrinde dėl didesnių savirealizacijos galimybių (27 proc.) arba dėl didesnio atlyginimo (19 proc.). Lietuvos gyventojai, kurie esant laisvam pasirinkimui norėtų įkurti savo verslą arba būti laisvai samdomais darbuotojais, pagrinde tai rinktųsi dėl galimybės būti savarankiškais ir nepriklausomais. Taip galvoja 61 proc. tų, kurie norėtų įkurti savo verslą ir 59 proc. tų, kurie norėtų būti laisvai samdomais darbuotojais.

Dauguma nori samdomo dabo

„Jei Lietuvos gyventojai laisvai galėtų pasirinkti darbą, kurio jie norėtų, tuomet daugiau nei trečdalis (37 proc.), RAIT vykdytoje apklausoje dalyvavusių respondentų rinktųsi samdomo darbuotojo valstybiniame sektoriuje darbą. Tačiau, džiugina tai, kad 23 proc. respondentų išreiškė norą įkurti savo verslą ir būti pačiam sau darbdaviu, dar 7 proc. norėtų būti laisvai samdomu darbuotoju. Nors ankstesnio tyrimo rezultatai rodo, kad pradėti savo verslą ketina 8 proc. gyventojų, norinčių dirbti sau yra beveik keturis kartus daugiau (30%) “ – duomenis komentuoja RAIT valdybos pirmininkė Inga Nausėdienė.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...