2013 Sausio 09

Kas iš tikrųjų, kaip ir kiek mus valdys

veidas.lt


2013 m., tikėtina, Vyriausybė išsilaikys jau vien dėl nenoro apsijuokti prieš Europą. Tačiau po Lietuvos pirmininkavimo ES prezidento rinkimų kova gali sukelti pokyčių ir valdančiojoje daugumoje.

Tauta savo pasirinkimu vis labiau patenkinta
Nauja žvaigždė sužibo – šešioliktosios Vyriausybės ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius tapo tautos svajonių premjeru, pralenkdamas lig tol, atrodė, geležine meile tautos gaubiamą prezidentę. Premjerą, “Vilmorus”/”Lietuvos ryto” apklausos duomenimis, gruodį palankiai vertino net 58,3 proc. apklaustųjų, o Dalią Grybauskaitę – 50,3 proc. Dar ryškesnis atotrūkis tarp neigiamų vertinimų – atitinkamai 15,7 ir 30,6 proc. Prezidentė, neprileidusi Darbo partijos “elito” į vykdomąją valdžią, pirmą kartą savo kadencijoje per porą mėnesių prarado 22,5 proc. rėmėjų.
Apklausos duomenys reiškia ne ką kita, o kad tauta labiausiai pasitiki ne tuo, kuris stojo prieš neskaidrių politikų patekimą į Vyriausybę, o tuo, kuriam teisiami bendražygiai nekėlė jokių moralinių dvejonių tol, kol apie tai viešai neprabilo prezidentė.
Tiesa, A.Butkevičius garbingai tesėjo duotą pažadą, kad jo vadovaujama partija leis teisėsaugai užbaigti Darbo partijos juodosios buhalterijos bylą, – balsavo už trijų Seime bandžiusių nuo teisingumo pasislėpti “darbiečių” teisinės neliečiamybės panaikinimą. Tačiau minėta apklausa, per kurią A.Butkevičius išsiveržė į lyderius, vyko dar iki šio balsavimo, tad tautai euforiją sukėlė būtent besiblaškantis, keliskart per dieną nuomonę keičiantis premjeras, kurį politologas Tomas Janeliūnas taikliai prilygino politiniame žaidime esant greičiau kamuoliu nei žaidėju.
Tauta po rinkimų dar labiau įtvirtino ir savo simpatijas socialdemokratams – jų pasitikėjimo reitingai nuo 14,1 proc. rugsėjį pakilo iki 26,4 proc. gruodį. Nepaisant atskleistų skandalingų Viktoro Uspaskicho ir jo partiečių poelgių bandant pirkti balsus rinkimuose, o anksčiau būnant valdžioje neskaidriai skirstant ES lėšas, galų gale akivaizdaus bandymo pasislėpti Seime nuo teisingumo, ši partija atrodo patikima vis didesnei Lietuvos visuomenės daliai – jos reitingai per porą mėnesių pakilo nuo 12,7 iki 18 proc.
Atrodo, kad rinkėjai, jei ir jaučiasi suklydę, tai atiduodami neprognozuotai daug balsų buvusiems valdantiesiems konservatoriams: lapkritį šių reitingas buvo pakilęs iki 11,8 proc., bet gruodį vėl nukrito iki 8,1 proc.
Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės “Vilmorus” vadovo dr. Vlado Gaidžio tokie kardinalūs reitingų pokyčiai nestebina: “A.Butkevičiaus šuolis ne pats unikaliausias: premjeru tapęs Rolandas Paksas 1999 m. per mėnesį reitingus užsiaugino 27 proc. – nuo 43 proc. palankių vertinimų iki 70 proc., o palaikančiųjų A.Butkevičių per du mėnesius padaugėjo 24 proc. Beveik visų premjerų reitingai kadencijos pradžioje paaugdavo, išskyrus po R.Pakso premjerauti pradėjusį Andrių Kubilių.”
Lygiai taip pat ir visos naujos valdančiosios partijos sutinkamos su viltimi ir didesniais pasitikėjimo procentais. Sociologo manymu, žmonės A.Butkevičių reitinge pakėlė už jo portfelį ir todėl, kad jis – buvusių opozicinių jėgų lyderis, o ne už jo charizmatiškumą. Tačiau, kaip ir ankstesnių premjerų, A.Butkevičiaus reitingas, V.Gaidžio prognozėmis, netrukus, ko gero, sumenks.
Sociologo manymu, turėtų stabilizuotis ir pasitikėjimas prezidente, nes jo kritimas susijęs su konkrečiais įvykiais ir jos pareikšta pozicija, tad, jei tokių įvykių nebus, nebekris ir reitingai. V.Gaidys pastebi, kad anksčiau prezidentę gana vienodai palaikė visų partijų rėmėjai, o dabar jos reitingai mąžta dėl “darbiečių”, socialdemokratų ir “tvarkiečių” rėmėjų menkesnių simpatijų. “Prezidentė  žmonėms atrodė nepriklausoma nei nuo oligarchų, nei nuo kokios politinės jėgos, tačiau dabar susiformavo įvaizdis, kad ji palaiko buvusią valdančiąją daugumą. Jos griežtumas žmonėms paprastai patikdavo, bet per ministrų skyrimo procedūrą akcentuotas reikalavimas mokėti anglų kalbą kirto per paprastų žmonių savivertę, nes jie patys dažnai angliškai nemoka”, – daro prielaidą V.Gaidys.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/prognozes-2013 internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...