2010 Balandžio 25

Kanai 2010

“Kanai 2010″: auksiniai mūšiai su šakelėmis vyriškoje kompanijoje

veidas.lt

"Veido" archyvas

Gegužės 12 d. prasidedančiame 63-iajame Kanų festivalio konkurse dalyvaus 12-os pasaulio šalių atstovai, o JAV atstovaus tik vienintelis filmas.

Likus mėnesiui iki robinhudiško starto Kanų festivalis jau paskelbė oficialios programos sudėtį. “Šiemet atrankos procedūra vyko itin komplikuotai. Paskutinėmis dienomis mums teko priimti daug sudėtingų sprendimų ir ištarti sunkius “ne”, – sakė prestižinio renginio meno vadovas Thierry Fremaux, pabrėždamas, kad šiemet atrankos komisija gavo mažiau paraiškų, o dėl finansinės krizės ne visi režisieriai spėjo laiku užbaigti filmus.

Įspūdingas sąrašas

Jis jau išsiuntinėjo kvietimus Kanų aukščiausios lygos žaidėjams britui Mike’ui Leigh, meksikiečiui Alejandro Gonzalezui Inarritu, rusui Nikitai Michalkovui, japonui Takeshi Kitano, iraniečiui Abbasui Kiarostami, tailandiečiui Apichatpongui Weerasethakului, prancūzams Rachidui Boucharebui ir Bertrand’ui Tavernier, korėjiečiams Imui Sang-soo ir Lee Chang-dongui.

Toks intriguojantis, žvaigždiškas ir išskirtinai vyriškas pasirinkimas atrodo labai saugus ir šiek tiek populistinis, nes juk Kanams pirmiausia reikia didelio spaudos dėmesio. Tačiau festivalis niekuomet neatsisako rizikos investuoti į naujus vardus ir atradimus.

Šiemet svariausių staigmenų tikimasi iš vaidybiniame kine debiutuojančio baltarusių dokumentininko Sergejaus Loznicos ir režisieriaus duonos po septynerių metų pertraukos paragavusio prancūzų aktoriaus Mathieu Almarico (jis vaidino paralyžiuotą “Elle” žurnalo redaktorių dramoje “Skafandras ir drugelis”). Pirmą kartą prie “Auksinės palmės šakelės” mėgins stiebtis Čadui atstovaujantis ir Prancūzijos pilietybę gavęs Mahamatas Salehas Harounas (jo debiutinį filmą “Sausros sezonas” 2007 m. rodė “Kino pavasaris”).

Daugiau netikėtumų pateiks antra pagal svarbą programa “Ypatingas žvilgsnis”, kurioje susibūrė patyrę meistrai (portugalas Manelis de Oliveira, prancūzas Jeanas Lucas Godard’as, korėjietis Hongas Sang-soo, kinas Wangas Xiaoshuai), perspektyvūs debiutantai (Sandanso kino festivalyje sužibėjęs amerikietis Derekas Cianfrance’as), antruosius filmus sukūrę festivalių favoritai rumunas Cristi Puiu, vienintelė moteris režisierė dviejose konkursinėse programose Agnes Kocsis iš Vengrijos, pernai Kanuose triumfuojamai atsiskleidęs kanadietis Xavier Dolanas) ir negirdėti vardai iš Peru bei Indijos.

Trūksta dar šešių septynių filmų

Beje, visa festivalio programa dar nėra žinoma. Pasak Th.Fremaux, ji bus pildoma dar kelias savaites.
Konkurse kol kas rezervuota tik viena vieta amerikietiškam filmui – režisieriaus Dougo Limano politiniam trileriui “Sąžiningas žaidimas” apie ambasadoriaus Josepho Wilsono ir CŽV agentės Valerie Plume šeimos problemas. Baltieji rūmai paskelbė apie moters slaptą veiklą, kai jos sutuoktinis 2003 m. parašė straipsnį, kritikuojantį prezidentą George’ą W.Bushą manipuliuojant neteisinga informacija apie masinio naikinimo ginklus Irake, kad tik išgalvotų priežastį karui pradėti. Bagdade filmuotame ir tikrais skandalingais įvykiais paženklintame kūrinyje vaidina raudonojo kilimo maršams tinkamiausios žvaigždės Naomi Watts ir aršus buvusio prezidento administracijos kritikas Seanas Pennas.

Akivaizdu, kad Kanų meno vadovas viltingai laukia dar kelių amerikiečių invazijos. Visa kino industrija užgniaužusi kvapą svarsto, ar dvejus metus montažinėje užsidariusiam ir viešumo vengiančiam legendiniam amerikiečiui Terrence’ui Malickui pavyks užbaigti kruopščiai slepiamo siužeto fantastinį epą “Gyvybės medis”. “Šiandienos duomenimis, šis filmas vis dar neparengtas premjerai, bet atrankos komisijoje žiūrėjome negalutinę versiją ir visi laikome kumščius. Per artimiausias dvi savaites įmanomi įvairiausi stebuklai”, – intriguoja Th.Fremaux.

Jeigu lėtai dirbantis, 5–10 metų vienam filmui aukojantis, jokiam prodiuserių spaudimui nepasiduodantis T.Malickas palaimins premjerą Kanuose ir iki padorios trukmės ją sutrumpins (kalbama, kad dabartinė versija tiksi ties šešiomis valandomis), tai 2008 m. festivalio žiuri prezidentui S.Pennui teks žingsniuoti Kanų laiptais antrą sykį, o festivalis turės garbės pasikviesti dažną svečią Bradą Pittą kartu su gyvenimo drauge Angelina Jolie.

Į benuvažiuojantį Kanų traukinio 63-iąjį vagoną dar turi vilčių įšokti ir Tomas Tykweris su romantine drama “Trys”, ir legendinis vengras Bela Tarras su mistiniu trileriu “Turino žirgas”, ir danė Susanne Bier su drama “Kerštas”, ir Honkongo maestro Johnnie To su trileriu “Įkaito mirtis”, ir prancūzas Olivier Assayas su penkių valandų trukmės kriminaliniu epu “Carlosas”.

Žvaigždžių nebus itin daug

Populiarių ir žinomų veidų paradą garantuoja nekonkursiniai filmai. Vardan broliškos draugystės su Holivudu Kanai priėmė ginčytiną sprendimą pirmąjį vakarą atiduoti prabangiajam nuotykių epui “Robinas Hudas”, kuris po dviejų dienų šaudysis strėlėmis viso pasaulio kino teatruose. Kas gi atsisakys galimybės galingai pradėti festivalį su seru Ridley Scottu ir auksine australų kino pora Russellu Crowe bei Cate Blanchett?

Viskas būtų gražu, jei nežinotume, kad į atidarymo ceremoniją pretendavo prancūzų prodiuserių stipriai proteguojamas ir po du kokybiškus filmus per metus sukurti spėjantis Francois Ozonas, kurio komedijoje “Perukas” pagrindinius vaidmenis atliko Prancūzijos aktorių elitas Catherine Deneuve, Gerard’as Depardieu ir Ludivine Sagnier. Šiai intriguojančiai ir komercinei 1977 m. spektaklio ekranizacijai Th.Fremaux pasiūlė eilinį seansą nekonkursinėje programoje, bet ambicingasis režisierius kol kas galutinio atsakymo nedavė. Galbūt tai bus uždarymo filmas, kuris taip pat dar nepaskelbtas?

Woody Allenas niekuomet nedalyvauja konkursuose ir nenori prizų, bet pašvęsti į Kanus atvažiuoja gana noriai. Šį kartą niujorkietis pristatys Londone nufilmuotą misteriją “Tu sutiksi aukštą tamsiaplaukį nepažįstamąjį” ir atvarys visą bandą žvaigždžių: serą Anthony Hopkinsą, ispaną Antonio Banderasą, “Lūšnynų milijonieriaus” išgarsintą Indijos gražuolę Freidą Pinto, amerikietį Joshą Broliną ir N.Watts, kuriai Kanuose teks puikuotis dviem filmais.

Du kartus fotografams pozuos ir J.Brolinas (“Šioje šalyje nėra vietos senukams”), suvaidinęs niekšingą finansų brokerį Oliverio Stone’o kriminalinėje dramoje “Volstritas 2: pinigai nesnaudžia”. Ekonominės krizės padarinius ir bankų griūties priežastis kapstantis filmas suteiks šansą sugrįžti į Prancūzijos Rivjerą veteranui Michaelui Douglasui ir jaunosios kartos numylėtiniui Shia LaBeoufui, o “Oskarui” nominuota talentingoji britė Carey Mulligan festivalio rūmų laiptelius skaičiuos pirmą kartą.

Esminiai potėpiai

Prestižinę “Auksinę palmės šakelę” nuskinti taikysis 20 arba 21 kandidatas (kol kas žinoma tik 16). Lietuviško kraujo turintis charizmatiškasis britas M.Leigh (jo seneliai gyveno Ukmergėje) gali tapti absoliučiu rekordininku, nes dar niekam nepavyko Kanuose nugalėti tris kartus. Dramoje “Dar vieneri metai” režisierius laikėsi įprastos taktikos – eksperimentavo su improvizuoti gebančiais aktoriais Imelda Staunton ir Jimu Broadbentu.

Jau dabar galima neabejoti, kad geriausio režisieriaus titulą Kanuose iškovojęs meksikietis A.G.Inarritu privers anksti keltis festivalio naktinėtojus ir sausakimšai užpildys 8:30 seansą. Barselonoje nufilmuotoje intymioje dramoje “Grožis” narkotikus platinantis vienišas vyras desperatiškai stengiasi išgyventi marginalų kaimynystėje ir apsaugoti savo mažus vaikus nuo blogos įtakos. “Šis provokuojantis filmas privers žiūrovus nueiti į tokią vietą, kai atrodys, kad kelio atgal jau nebėra. Parašiau scenarijų specialiai Javierui Bardemui ir negalėjau jaustis laimingesnis, kai pasitaikė galimybė dirbti su juo”, – džiaugiasi režisierius A.G.Inarritu, kurį Lietuvos žiūrovai prisimena iš dramų “21 gramas” ir “Babelis”.

Kultinis japonų veteranas Takeshi Kitano neišlaikė pažado niekuomet negrįžti į gangsterinį kiną ir kriminaliniame trileryje “Įniršis” po dešimties metų pertraukos vaidins išsišokėlius nusikaltėlius auklėjantį jakudzos mafijos bosą.

Rusijos šešėliai

Šiemet Kanuose ypač ryškiai spindės sovietinės spalvos. 1994 m. Didžiuoju žiuri prizu apdovanotas maestro N.Michalkovas pristatys epinę karinę dramą “Saulės nualinti 2: pasipriešinimas”. “Nesu įsitikinęs, kad šis filmas bus teisingai suprastas ir gerai priimtas Prancūzijoje, bet pats faktas, kad esame pakviesti į konkursą, skamba prestižiškai ir maloniai”, – teigia 70 mln. JAV dolerių kainavusio brangiausio visų laikų rusiško filmo autorius N.Michalkovas.

O Baltarusijoje gimęs, Maskvos VGIK’ą baigęs ir į Vokietiją emigravęs dokumentininkas S.Loznica Kanuose mojuos Ukrainos vėliava, bet pirmajame vaidybiniame filme “Mano laimė” kartu su tolimųjų reisų sunkvežimio vairuotoju pasuks į degraduojančios Rusijos provincijos gilumą. Košmariškoje beprotybėje jo lauks nemalonūs susitikimai su karo veteranais, be įstatymų veikiančiais milicininkais, miškų plėšikais ir prostitute.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...