2013 Rugpjūčio 20

Kam statomi paminklai

veidas.lt


Idėja jau kitąmet Vilniuje paminklu pagerbti legendinį “bitlą” Johną Lennoną nėra pati netikėčiausia: prieš aštuoniolika metų jo iniciatoriai – Vilniaus rotušės ceremonmeisteris, menotyrininkas Saulius Pilinkus ir fotomenininkas Saulius Paukštys paminklu pagerbė JAV muzikantą Franką Zappą.

Net šio gimtojoje Baltimorėje paminklų jam nestatė, tad lietuviams teko padovanoti lietuviškojo kopiją.
Šiandien Vilniaus mieste yra 75 paminklai, atminimo ženklai, skulptūros ir 190 atminimo lentų. Naujausi – skulptūrinė kompozicija “Budos pilvas” ir paminklas S.Dariui bei S.Girėnui prie Technikos muziejaus. Kaip informavo sostinės savivaldybė, artimiausiu metu T.Kosciuškos gatvėje turėtų atsirasti paminklas garsiems tarpukario Lietuvos veikėjams broliams Vileišiams.
Beje, pastaraisiais metais vis gausiau statomi atminimo ženklai tautinių mažumų atstovams – taip pagerbti rašytojai Romainas Garry ir Tarasas Ševčenka, gydytojas Cemachas Šabadas ir kt.
Norint viešosiose erdvėse valstybinėje žemėje pastatyti skulptūrą, reikia gauti Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisijos bei Tarybos Kultūros, švietimo ir sporto komiteto pritarimą, o jos projektą patvirtinti Miesto plėtros departamente (jei tai kultūros paveldo teritorija, reikia ir paveldosaugininkų pritarimo). Šiuo metu sostinės savivaldybei paduotos paraiškos statyti paminklą dingusiems be žinios vaikams, taip pat istorinės medžioklės tematika, ir dar protėviams.
Savivaldybė pati surengė Lukiškių aikštės sutvarkymo ir simbolio sukūrimo konkursą, bet dažniausiai iniciatyvos kyla „iš apačios“. Beje, patys iniciatoriai rūpinasi ir jų finansavimu. Štai lėšų J.Lennono paminklui tikimasi gauti renkant aukas. “Savivaldybė dažniausiai organizuoja ir skelbia konkursą arba prisiima pareigą tvarkyti teritoriją”, – toks, pasak Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento Miesto estetikos skyriaus vedėjos Beatričės Raguotienės, dažniausias savivaldybės indėlis.
Tiesa, dažnokai idėjos nevirsta kūnu. Štai Lietuvos rusų sąjunga 2011 m. prieš savivaldos rinkimus žadėjo, kad Vilniuje tuoj atsiras paminklas, skirtas rusų poetui, muzikantui ir aktoriui Vladimirui Vysockiui, bet neatsirado.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...