2014 Gegužės 06

Audrius Bačiulis

Kaip Žaliojo tilto balvonai plėšia kaukes sovietmečio godotojams

veidas.lt


Požiūris į skulptūras ant Vilniaus Žaliojo tilto tapo puikiu lakmuso popierėliu, rodančiu tikrąją, o ne gražiais žodžiais apie paveldosaugą dangstomą įvairių veikėjų, iš paskutiniųjų besistengiančių išsaugoti šį stalinizmo įdagą Vilniaus centre, natūrą.

Ginčui, ką daryti su sovietinėmis sklulptūromis ant Žaliojo tilto, – greit ketvirtis amžiaus. Bet publicisto Ramūno Bogdano viešas raginimas portale “Delfi” – “Išvaduokite Vilnių nuo žaliųjų žmogeliukų senelių!” – Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje pataikė itin laiku į pačią jautriausią vietą, tad šaršalas kilo nemenkas. Ginti Lietuvos okupaciją žyminčių sovietinių balvonų sukruto mokslinėmis regalijomis pasidabinusios, kultinių figūrų statusą turinčios veikėjos, visai atsitiktinai atsiskleidusios daugiau, nei būtų norėjusios.
Čia ne apie menotyros doktorantės Rasos Antanavičiūtės aiškinimus, esą sovietinės skulptūros ant Žaliojo tilto “puikiai veikia mieste kaip okupacijos simbolis”, retoriškai klausiant: “Koks būtų tikslas okupaciją pamiršti?” Ir ne apie jos argumentus, keliant vėlgi retorinį klausimą: “Ar pradėsime naikinti ir karių kapines, kuriose guli priešai?” Lyginti abstraktaus sovietmetį žyminčių statulų nuėmimo su karių kapų sunaikinimu neįmanoma.
Nors būtų galima lygiai taip pat retoriškai pasiteirauti: ar moteris, jeigu ją, neduok Dieve, kokie girti gyvuliai išprievartautų tarpuvartėje, visą likusį gyvenimą visiems rodytų, kur ir kaip ją prievartavo?
Nes sovietinė okupacija buvo lygiai toks, gal net brutalesnis, Lietuvos valstybės išprievartavimas. Ir ne tik dvasinis, bet ir fizinis, nes sovietinių Europos užkariautojų kelią žymėjo ne tik sugriauti miestai ir sudegintos sodybos, bet ir milijonai jų išprievartautų moterų.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 182014" bei įvedę gautą kodą. Žinutės kaina 4 Lt.
Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-18-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (5)

 1. ooo ooo rašo:

  tačiau laikai keičiasi. Po trisdešimtmečių kartos užaugusios ant visų medijų skleidžiamo isteriškai besismaginančiai – konsrvatoriai Viljams pardavė, Landsbergis – ožys (turiu trisdešimtmetę draugę, į mano pasakymą, kad prie Smetonos Lietuvos žemės ūkis buvo vienas iš geresnių Europoje, ji su vyru šoko – taigi balanos gadynė buvo), ateina aštuoniolikamečių karta, kuri Šimonytės pilną ekonominių terminų kalbą (taip gluminusią dabartinius pensininkus) supranta daug geriau, nei dabartinių valdančiųjų populistinius nusipezėjimus, o Paulausko rinkiminis klipas jiems, tai absoliučiai tikras įrodymas, kad už jį balsuoti negalima.
  Įdomi būtų apklausa – ką palaiko aštuoniolikos – dvidešimt trijų metų LR gyventojai

 2. alikas alikas rašo:

  kada tuos balvonus i Grudo parka isves?

 3. Vincas Vincas rašo:

  PRITARIU .A.Bačiulio straipsniui 100%.Ačiū.

 4. max max rašo:

  o kur dabar yra tie Lietuvos kinoteatro, kaip sovietinės architektūros paveldo, saugotojai? Aūūūū, atsiliepkit


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...