2014 Gegužės 31

Kaip atsirado etiketas

veidas.lt


Likimo ironija: etiketą išrado visai ne didikai – terminas kilo iš paprasto draudimo nemindžioti žolės. Apie tai rašo Giedrius Drukteinis knygoje “Kodėl spaudžiam dešinę. Apie etiketą ir manieras”, kurios ištrauką pateikiame.

Liudviko XIV sodininkas nuolat piktindavosi, kad Versalio gyventojai ir svečiai vaikšto po kruopščiai prižiūrimas vejas kur pakliūva, mat tuometiniai didikai gindamiesi nuo nemalonių kvapų vaikščiojo su gėlėmis rankose, tačiau be jokių skrupulų trypė jas kojomis. Todėl karaliui leidus Versalio parke prismaigstė lentelių su užrašu “Ne marchez pas sur l’herbes” (“Nemindžiokite žolės”). Taip lentelė, arba prancūziškai “étiquette”, ir pradėjo etiketo istoriją.
Etiketas tapo mėgstamu Liudviko XIV žaidimu (Versalio svečiai jame uoliai dalyvavo) ir jis sugaišo nemažai laiko, kurdamas vis naujas rūmų elgesio taisykles, kurios surašytos ant lapelių ir skydelių buvo iškabinamos visur, kur tik lankydavosi rūmų svečiai. Ir klaidinga būtų įsivaizduoti, kad tos taisyklės buvo vaikiškos monarcho užgaidos. Kuriant etiketo taisykles buvo remiamasi Aristotelio ir Erazmo Roterdamiečio mokymais, higienos ir padorumo nuostatomis. Praktika, juo labiau skatinama karaliaus, diduomenei pasirodė priimtina, etiketas tapo karaliaus dvaro elgesio kodeksu. Karalius įteigė, kad didiko titulas nesuteikia besąlygiškų teisių naudotis neribotomis galimybėmis. Taigi etiketas padėjo jam sutramdyti diduomenę ir aiškiai apibrėžti jos statusą vienu paprastu sakiniu: “Viskam sava vieta ir viskas savo vietoje.” Galiausiai ši sistema iš Versalio ėmė plisti po visą šalį ir tapo socialinės tvarkos ir politinės sistemos pagrindu.
Kuriant etiketo taisykles būta ir paradoksų. Liudvikas XIV primygtinai reikalavo iš kitų naudotis šakutėmis, tačiau pats mėgdavo valgyti pirštais. Karaliaus rūmuose buvo sukurta keli šimtai taisyklių, bet jos niekada nebuvo išleistos atskiru leidiniu, mat taisyklės nuolat kito ir iš pradžių buvo priimtos kaip žaidimas. Pirmąkart Liudviko XIV dvaro taisykles atskiru leidiniu paskatino išleisti JAV prezidentas George’as Washingtonas, garsėjęs frankofiliškomis pažiūromis.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės "Veido" straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę "veidas 212014" bei įvedę gautą
kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-21-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...