2010 Spalio 01

Verslas

Kainų karas atskleidė degalinių pelną

veidas.lt

Savaitę besitęsiant degalinių tinklų kainų karui vilniečiai galėjo įsigyti keliasdešimčia centų atpigusio benzino ir dyzelino. Tuo pačiu vairuotojai pamatė, kokia iš tikrųjų yra degalinių pelno marža.

Viena priešais kitą sostinėje įsikūrusių „Neste“ ir  „Alauša“ degalinių kainų karas prasidėjo prieš porą savaičių – vieni ir kiti vis mažino benzino ir dyzelino kainas. Trečiadienį litras 95 markės benzino kainavo 3,70-3,72 Lt, o dyzelino – 3,20 Lt. Tuo metu kitose šalies degalinėse litro 95 markės benzino kaina siekė 4-4,12 Lt, dyzelino – 3,45-3,6 Lt.

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius patikino, kad  sostinėje prekiauta beveik didmenine kaina.

Pasaulinis „Platt’s“ indeksas, pagal kurį nustatomos degalų kainos, šiuo metu nėra taip daug nukritęs. Ši kainų sumažinimas konkuruojančiose degalinėse nėra pirmasis – degalų pardavėjai ne kartą tam tikrose degalinėse yra degalus atpiginę 10-20 centų, tai ypač dažnai vyksta Marijampolėje.

„Lietuvos žinios“ praneša:

Savaitę besitęsiant degalinių tinklų kainų karui vilniečiai galėjo įsigyti keliasdešimčia centų atpigusio benzino ir dyzelino. Verslininkai, bijodami nuostolių, neprekiavo pigiau nei savikaina, tad vairuotojai pamatė, kokia iš tikrųjų yra degalinių pelno marža.

Vilniaus Naujamiesčio mikrorajone keletą dienų tvyrojo neįprastas sujudimas – prie kainas smarkiai numušusių degalinių driekėsi dešimčių automobilių eilės, žmonės pigių degalų įsipilti laukė beveik valandą. Bet vakar eilės ištirpo – per naktį “stebuklingos” kainos vėl padidėjo beveik 40 centų.

Viena priešais kitą įsikūrusių “Neste” ir “Alauša” degalinių kainų karas prasidėjo prieš porą savaičių – vieni ir kiti vis mažino benzino ir dyzelino kainas. Trečiadienį litras 95 markės benzino jau kainavo vos 3,70-3,72 lito, o dyzelino – tik 3,20 lito. Tuo metu kitose šalies degalinėse litro 95 markės benzino kaina siekė 4-4,12 lito, dyzelino – 3,45-3,6 lito. Nieko keista, kad gyventojai netruko apgulti kainas sumažinusias degalines, susigundę prisipilti baką degalų ir sutaupyti 20-30 litų.

Galiausiai prekeiviai pasidavė – žiniasklaidai paskelbus apie tokias mažas kainas, degalinės vos spėjo aptarnauti plūstančius klientus. Taigi vakar “stebuklingos” kainos kilstelėtos, bet karo nuotaikos vis dar juntamos: “Alaušoje” rytą litras 95 markės benzino kainavo 4,04 lito, o “Neste” – 4,06 lito, popiet kainos vėl mažintos iki 3,97 lito.

Kas pradėjo šį kainų karą, abu degalinių tinklai nesutaria ir kaltina vienas kitą. “Neste Lietuva” mažmeninės prekybos direktorius Audrius Miežys ketvirtadienį su žiniasklaida bendrauti nepageidavo ir buvo išjungęs savo mobilųjį telefoną.

Bendrovės “Alauša” Vilniaus filialo vadovas Arnoldas Bagdonas aiškino, kad pirmoji kainas mažinti ėmė kitoje gatvės pusėje veikianti “Neste” degalinė. “Mes tik reaguojame į konkurentų veiksmus. Laikomės tokios politikos – pardavinėti degalus pora centų pigiau nei didieji tinklai”, – tvirtino pašnekovas. Pasak jo, degalinėje parduodami “Orlen Lietuva” pagaminti degalai, nes importuoti iš užsienio neapsimoka, tad objektyvių priežasčių mažinti kainą nėra. Kodėl benzinas ir dyzelinas taip staiga atpigo, A.Bagdonas aiškino apylankomis. “Kai diktuoja konkurencija, kartais reikia aukoti pelną”, – sakė jis. Bet paklaustas, ar degalinė dirbo nuostolingai, leido suprasti, kad taip nebuvo: “Negalima taip teigti, nes būna ir atsargų. Tai buhalterijos darbas.”

Šiek tiek kainas buvo sumažinusi ir sostinės Naujamiestyje, į oro uostą vedančioje gatvėje įsikūrusi degalinė “Lukoil”, vėliau jai pavymui pasekė ir “Statoil” degalinė. Anksčiau “Statoil” degalinių tinklas tvirtino į degalų karą neįsitrauksiantis, bet ketvirtadienį Vilniuje, Eišiškių plente esančioje bendrovės degalinėje 95 markės benzinas kainavo tik 3,89 lito.

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentas Lukas Vosylius LŽ patikino, kad asociacija neturi nieko bendra su staiga nukritusiomis degalų kainomis. “Asociacija nesvarsto kainodaros, tai pačių įmonių reikalas. Jei mes bandytume kainas reguliuoti, būtume apkaltinti karteliniu susitarimu”, – teigė jis.

Pašnekovas prisipažino, kad ir jį nustebino staiga sumažėjusios degalų kainos. “Neįsivaizduoju, iš kur tokios kainos. Manoma, kad pelno marža siekia iki 25 centų. Bet kai pamačiau, kad litras dyzelino kainuoja 3,20 lito, o benzino – 3,70 lito, negalėjau patikėti – tai beveik didmeninė kaina”, – sakė jis. L.Vosylius patvirtino, kad pasaulinis “Platt’s” indeksas, pagal kurį nustatomos degalų kainos, šiuo metu nėra taip daug nukritęs. Jis svarstė, gal degalų pardavėjai kainas pradėjo mažinti norėdami padidinti pardavimo apimtis, bet kadangi konkuruojančios degalinės įsikūrusios vos per gatvę viena nuo kitos, palaipsniui degalų kaina sumažėjo net 40 centų.

Šis staigus kainų sumažinimas konkuruojančiose degalinėse nėra pirmasis – degalų pardavėjai ne kartą tam tikrose degalinėse yra degalus atpiginę 10-20 centų, tai ypač dažnai vyksta Marijampolėje. Vilniuje gyvenanti iš Marijampolės kilusi Rita pasakojo, kad ji po savaitgalio į sostinę dažnai grįžta įsipylusi legaliai parduodamo 95 markės benzino po 3,80-3,90 lito už litrą.

Degalinės dėl aukštų kainų dažniausiai kaltina gamintoją – Mažeikių naftos perdirbimo įmonę. Didmeninė “Orlen Lietuva” gaminamų degalų kaina pastaruoju metu yra šiek tiek sumažėjusi. Mažeikių terminale vakar didmeninė 95 markės benzino litro kaina buvo 3,61 lito, o dyzelino – 3,16 lito. Prieš mėnesį litras benzino kainavo 20 centų, dyzelino – 5 centais brangiau.

Ketvirtadienį popiet į Klaipėdos jūrų uostą įplaukė jau šeštas bendrovės “Lukoil Baltija” tanklaivis su benzinu, skirtu tinklo degalinėms. Ši įmonė nuo metų pradžios iš Švedijos tanklaiviais jau atsigabeno maždaug 45 tūkst. tonų pigesnio benzino ir iš bendrovės “Orlen Lietuva” jo šiemet ketina pirkti mažiau, nes apie pusę kiekio ketina įsivežti iš užsienio.

„Respublika“ informuoja:

„Investuotojams suabejojus JAV ekonomikos atsigavimo tempais, praėjusią savaitę tarptautinėse rinkose smuko naftos kainos. Kartu krito ir Amerikos dolerio kursas kitų valiutų atžvilgiu. Atrodytų, ko daugiau reikia, kad strimgalviais žemyn imtų ristis degalų kainos ir Lietuvoje. Tačiau mūsų degalinėse šiokia tokia kainų korekcija įvyko tik baigiantis savaitei.

Lapkričio mėnesio pristatymo termino ateities sandorių JAV lengvos naftos barelio kaina sumažėjo 20 amerikietiškų centų, beveik iki 75 JAV dolerių, “Brent” naftos kainos – 11 amerikietiškų centų, iki 78 JAV dolerių. Nuo dar didesnio naftos kainų kritimo sulaikė tik tai, kad doleris nuo savaitės pradžios pastebimai atpigo euro ir kitų valiutų atžvilgiu (per 5 dienas penkiais centais). Tačiau Lietuvai, turinčiai su euru susietą litą, tai turėjo būti gera žinia – teoriškai naftos, taigi ir degalų, kaina turėjo kristi dar daugiau.

Bet, atrodo, mūsų šalies prekiautojai degalais turi keistoką barometrą, kuris rodo… tik jiems palankų orą. Pagal jį, jeigu pasaulinės naftos kainos kyla (“giedra”), paskui jas tučtuojau pabrangsta ir didmenoje bei mažmenoje pardavinėjami degalai. Tačiau jeigu šios žaliavos kainos ima mažėti (“apsiniaukę”), degalų kainos žemyn leidžiasi gerokai lėčiau arba apskritai niekaip nereaguoja ir teberodo “giedra”.

Pavyzdžiui, vairuotojams labai sunku paaiškinti, kodėl vakar, po naftos kainų mažėjimo ištisą savaitę, populiariausias A95 markės benzinas Lietuvoje kainavo 4,18 Lt, o Estijoje – 3,94 Lt, Latvijoje – 3,87 Lt.

Mažmenininkai dėl brangių degalų neretai kaltina ir rinką monopolizavusią “Orlen Lietuva”, neva ši, naudodamasi savo išskirtine padėtimi, neskuba mažinti didmeninių produkcijos kainų. Bet praėjusią savaitę atsitiko kitaip. Pavyzdžiui, rugsėjo viduryje vos pradėjus mažėti žaliavos kainoms, vos ne kitą dieną mažeikiečiai ėmė mažinti didmenines čia gaminamo benzino ir dyzelino kainas. Tarkim, “Orlen Lietuva” Mažeikių terminale tūkstantis litrų A95 markės benzino rugsėjo 13-14 d. didmeninėje rinkoje kainavęs 3776-3777 litų, vakar tekainavo 3598,12 lito arba 18 centų už litrą mažiau, o dyzelino kaina per tą laiką atpigo nuo 3258 iki 3164,9 lito, arba 8 centais už litrą mažiau.

Tuo tarpu degalinių švieslentėse šis kainų pokytis atsispindėjo daug prasčiau. Per dvi savaites A95 markės benzino litras tesugebėjo atpigti 6-8 centais, o dyzelinas – 7 centais.“

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...