2010 Spalio 07

Nudegimai

Kai pasaulio pažinimas baigiasi nudegimu

veidas.lt

"Veido" archyvas

Mažieji dažnai elgiasi neatsargiai, nesupranta visų jų tykančių pavojų. Pradėję viską griebti mažomis rankytėmis ir ypač pradėję vaikščioti, jie tampa tikri bandytojai. O pati mėgstamiausia jų veikimo vieta yra virtuvė, kurioje bandymai neretai pasibaigia nudegimais.

Nusideginti galima ne tik prisilietus prie karšto daikto, nudegina ir cheminės medžiagos, elektros srovė ar saulės spinduliai. Bet dažniausiai mažyliai nudega nusiplikę karštais skysčiais (vandeniu, kava, sriuba ir kt.). Tai sudaro 83 proc. visų vaikų nudegimų! Šios nelaimės dažniausiai atsitinka dėl tėvų neapdairumo – mamai ar tėčiui pasidėjus puodelį lengvai pasiekiamoje vietoje, o mažyliui jį užsivertus ant savęs. Kuo aukštesnė skysčio temperatūra ir kuo ilgesnis jo veikimo laikas, tuo nudegimai būna sunkesni, pavojingesni ir palieka didesnius randus. Tačiau atkreipkite dėmesį, kad nudeginti gali ir gerokai, jūsų akimis, pravėsusi arbata. Mažylio oda net penkis kartus jautresnė ir plonesnė nei suaugusio žmogaus, todėl natūralu, kad į karštį ji reaguoja jautriau, todėl lengviau ir nudega. Mažylis gali nusideginti ir 50–60 laipsnių skysčiu, o jeigu skystis siekia 70 laipsnių – oda giliai nudega per vieną sekundę.

Keturi nudegimų laipsniai

Nudegimai būna skirtingo laipsnio, nuo kurio priklauso mažylio būklė, gydymas ir randų tikimybė:

 • I laipsnio nudegimas (pažeisti tik viršutiniai odos sluoksniai) pasireiškia skausmingu paraudimu, mažylis jį gali patirti net ilgiau pabuvęs saulėje. Šis nudegimas praeina savaime per 1–2 dienas be gydymo.
 • II laipsnio nudegimas (apmiršta ir nusilupa visas paviršinis odos sluoksnis), kurio požymiai – paraudimas, pūslės, jų dugnas rausvas, drėgnas, skausmingas, o paspaudus žaizdos dugnas pablykšta. Jeigu mažylis nudega gana didelį odos plotą, pirmomis dienomis net gali pakilti temperatūra. Tinkamai gydant, kai į pažeidimą nepapuola infekcija, nudegimas praeina per 10–14 dienų. Nudegimo vietoje keletą mėnesių ar net metus gali išlikti padidėjusi pigmentacija.
 • III laipsnio nudegimo (pažeidžiami beveik visi odos sluoksniai) požymiai yra pūslės su raudonu, neskaidriu turiniu, odos nekrozės luobas ryškiai raudonu ar pilkai matiniu paviršiumi, žaizdos dugnas paspaudus neblykšta. Kai pūslės pratrūksta, gijimo laikas užtrunka iki kelių savaičių. Šis nudegimas skirstomas į pogrupius: IIIA – išlieka nepažeistas pats giliausias odos sluoksnis, IIIB – žūsta visi odos sluoksniai. Tokias žaizdas namie gydyti pavojinga, nes galima užkrėsti mikrobais. Jas dažnai tenka operuoti. Gilūs randa lieka po IIIB nudegimo.
 • IV laipsnio nudegimas pavojingiausias tuo, kad žūsta ne tik visi odos sluoksniai, bet ir giliau esantis riebalinis audinys (kartais ir dar giliau esantys sluoksniai, t.y. raumeninis, sausgyslės, kaulai). Pagrindiniai požymiai – rudas, juodas ar pilkas storas luobas, atrodo kaip apanglėjimas, pūslių nėra, neskausminga. Šie nudegimai visuomet operuojami (atliekama odos persodinimo operacija) ir po jų lieka randai, kuriuos vėliau tenka dar ilgai gydyti.

Pirmieji žingsniai įvykus nelaimei

 • Pirmiausia – atitraukti vaiką nuo nudegimo šaltinio.
 • Nudegimo vietą reikėtų nedelsiant atšaldyti, pakišant pažeistą vietą po šaltu (16–18 laipsnių) vandeniu apie 20 minu., o kūdikiams apie 10 min. Vandens srovė turėtų būti nei per stipri, nei per silpna. Jei mažylis nusidegino gamtoje, t.y. ten, kur nėra vandentiekio, nudegintą vietą reikia panardinti į šaltą vandenį arba ant jos uždėti šaltą kompresą.
 • Jei mažylis nusidegino su drabužėliais, reikia kuo skubiau šaldyti su visais drabužiais – tiesiog pilkite ant viso mažylio vandenį, nes svarbiausia šaldant – laikas: karštis plinta gilyn žaibišku greičiu, o šaldant tas brovimasis į gilesnius audinius akivaizdžiai pristabdomas. Praėjus 20 min. galite nurenginėti mažylį, geriau drabužėlį prakirpti ir nurengti dalimis.
 • Patepti. Atvėsintą nudegusią vietą geriausia padengti drėgmę žaizdoje palaikančiu hidrogelio preparatu, kuris skatina gijimą.
 • Tvarstis. Po to ant nudegusios vietos dėkite sterilų tvarstį ir apibintuokite. Oda – tai barjeras, saugantis mus nuo piktų mikroorganizmų. Nudegusi oda – atviri vartai infekcijoms, todėl sterilumas nepaprastai svarbus.
 • Vaistai nuo skausmo. Duokite mažyliui skausmą mažinančių vaistų (paracetamolio ar ibufeno), patiems mažiausiems tiks žvakutės.
 • Pas gydytoją! Kad ir kaip profesionaliai tėveliai suteiktų pirmąją pagalbą, vis tiek rekomenduojama kuo greičiau vykti į gydymo įstaigą, kur bus steriliai sutvarkyta nudegusi vieta.

Dėmesio! Kviesti greitąją medicinos pagalbą (tel. 03 arba 112) reikia esant giliems nudegimams – III ir IV laipsnio.

Dažniausios tėvų klaidos

Svarbiausia tėvams – neprarasti savitvardos. Taip pat nerekomenduojama taikyti vadinamųjų liaudiškų priemonių: tepti įvairiais riebalais, aliejais, barstyti miltais, tarkuota bulve, žaliu kiaušiniu, šlapimo kompresu, soda, druska, purkšti neaiškios kilmės purškalais. Atminkite, kad riebalai, riebaliniu pagrindu pagaminti kremai ar putos tarsi užrakina karštį odoje, tad pakenkimas tik gilėja. Tokio pobūdžio priemonės trukdo sužeidimui gyti, didina skausmą ir uždegimą, o kartais netgi būna žaizdos infekcijos priežastis. Purškiamosios putos neatšaldo įkaitusių audinių, dėl to žaizda išlieka gilesnė, o tai lėtina jos gijimą ir didina randus. Labai klysta ir tie, kurie mano, kad susidariusios pūslės užgis greičiau, jei jas pradurs. Priešingai – skystis pūslėse apsaugo žaizdą nuo infekcijos.

Ar liks randai

Rando formavimasis priklauso nuo tinkamai suteiktos pirmosios pagalbos ir tolesnio žaizdos gydymo, taip pat nuo nudegimo vietos, ploto ir gylio – kuo giliau pakenkta, kuo ilgiau gijo, tuo didesni ir grubesni bus randai. Gilūs veido, ausų, nosies nudegimai visada palieka randus ir deformacijas. Dideli randai gali tiek sutraukti odą, kad netgi trikdomi vaiko judesiai. Be to, tai kosmetinė problema.

Ar įmanoma juos panaikinti? Šis klausimas kamuoja visus nelaimėlių tėvelius.

Daug kas priklauso nuo randų vietos ir dydžio. Senus randus galima paversti mažiau matomais (tepant tepalais ar šlifuojant lazeriu), bet visiškai panaikinti juos sunkiau. Naujus randus dažnai galima paslėpti iki beveik nematomų.

Veiksmingas  “Contractubex”, į kurį įeina kraujotaką gerinantis heparinas ir odos atsinaujinimą skatinantis alantoinas.

Kitas plačiai vartojamas preparatas “Curiosin Gel” su cinko hialuronatu gerina mikrocirkuliaciją ir odos atsinaujinimą. Dideli randai gali būti šalinami chirurginiu būdu, atliekamos plastinės operacijos. Tačiau ar aplankys šimtaprocentinė sėkmė, niekas negali pasakyti.

Kaip išvengti

 • Saugiai padėkite indus su karštais skysčiais atvėsti, niekada jų nelaikykite ant grindų ar žemės.
 • Laikykite arbatinukus ir kitus indus tokioje vietoje, kurios vaikai negalėtų pasiekti.
 • Prieš maudydami vaiką patikrinkite vandens temperatūrą.
 • Gydydami peršalimą ar kosulį, nenaudokite karšto, garuojančio vandens atviruose induose, naudokite specialius, saugius inhaliatorius.
 • Atvėsinkite įkaitusius buitinius elektrinius prietaisus (pvz., lygintuvą) ten, kur vaikai jų nepasieks.
 • Nepalikite plaukų džiovintuvo ar kitų buitinių elektrinių prietaisų arti plautuvės, kad vaikai neįmestų jų į vandenį.
 • Maistą virkite ant toliau nuo krašto esančių kaitviečių, indų rankenas nusukite į šoną.
 • Paaiškinkite mažiesiems, kad jie neitų prie orkaitės, krosnies, viryklės, radiatorių, kitų karščio šaltinių.
 • Neleiskite vaikų arti laužo liepsnos ar gęstančio laužo žarijų. Jas užpilkite vandeniu.
 • Saugiai nuo vaikų padėkite degtukus, žiebtuvėlius, ypač degias ar sprogias medžiagas.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

 • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

  Apklausos rezultatai

  Loading ... Loading ...