2010 Birželio 28

Nudegimai

Ką daryti nudegus?

veidas.lt

"Veido" archyvas

Nudegimai – viena dažniausių vasarą pasitaikančių traumų. Žaidimai prie laužo, “lauko virtuvė”, kurioje ruošiami gardūs kepsniai, šašlykai ar tiesiog verdama žuvienė, o dar mėginimas pasiruoši karšto gėrimo lauko sąlygomis, kava iš termoso, pilstoma tiesiog automobilyje važiuojant kelionėn ar stabtelėjus poilsio aikštelėje… Žinoma, jūs labai atsargūs ir nudegimų išvengdavote. Tačiau ką daryti, jei vieną kartą nepasisekė?

Birželis – tai metas, kai visi skuba į gamtą: prie ežero, miško, jūros ar upės, kai iš sandėliukų į kiemą ar sodą išnešamos kepsninės ir šašlykinės. Su visa šeima susiruošę į svečius ar iškylą gamtoje, skubame lyginti drabužių: juk prie vartų nekantriai laukia kelionių draugas automobilis. O ir grįžusios  iš užsienio ar kelionės po Lietuvą šeimininkės visada ras ką veikti: dažniausiai laukia kalnas neskalbtų ir neišlygintų skalbinių.

O kad ir ką darytų suaugusieji – ilsėtųsi ar dirbtų, aplink sukiojasi mažieji smalsučiai. Tad nenuostabu, kad vasarą padaugėja tokių traumų, kaip nudegimai. Dažniausiai tai nutinka kuriant laužą. Juk ne kiekvienas atidžiai perskaito ant degiojo skysčio butelių priklijuotus įspėjimus apie saugų elgesį. Nudegti galima netyčia prisilietus prie įkaitusios šašlykinės ar kepsninės. Nereti ir griuvimo atvejai, kai plaštaka pataikoma į degantį laužą.

Įvertinkite padėtį

Pirmiausia pats nudegusysis ar jo bičiuliai turi įvertinti padėtį: ar pirmąją pagalbą galite suteikti sau patys, ar būtina kviesti medikus arba skubėti ligoninėn.

Jei nudegimas apima didelį plotą, o žaizda gili, būtina kviesti greitąją pagalbą.

  • Pirmojo laipsnio nudegimas diagnozuojamas, kai nukenčia tik odos paviršinis sluoksnis – epidermis. Išoriškai matyti, kad oda paraudusi, šiek tiek patinusi.
  • Antrojo laipsnio nudegimas nustatomas, jei pažeisti gilesni odos sluoksniai. Tada oda ne tik parausta ir pabrinksta, bet ir iškyla skaidraus skysčio pripildytų pūslelių.
  • Trečiojo laipsnio nudegimas diagnozuojamas, jei nukenčia visi odos sluoksniai.
  • Pats sunkiausias yra ketvirtojo laipsnio nudegimas, kai pažeidžiami giliau esantys audiniai, atsiveria žaizdos, nudegusi vieta tiesiog “suskrunda”. Tai ypač sunkus ir pavojingas nudegimas, būtina skubi medikų pagalba, neretai gydoma chirurgiškai.
  • Taip pat svarbu, kiek kūno ploto nudegėte. Vidutinio sudėjimo žmogaus delno plotas apytiksliai lygus vienam procentui kūno ploto. Jei pažeista vieta atitinka dešimties delnų plotą, vadinasi, žmogus nudegė 10 proc. kūno.

Ką daryti?

Jei nukentėjo mažiau kaip 10 proc. kūno ir nudegimas pirmojo, lengviausio laipsnio, nudegusią vietą galima 15–20 minučių palaikyti šaltame vandenyje, po čiurkšle iš čiaupo arba prie šios vietos dėti ledo kompresą.

Antrojo laipsnio nudegimas pasižymi pūslelių atsiradimu, kurios vėliau pratrūksta. Atšaldę nudegusį plotą, uždėkite sterilų tvarstį, švarų audinio gabalą, kad nepatektų infekcija. Tvarstį galima sutepti specialiais medicininiais, nudegimams gydyti skirtais tepalais.

Pastaba: pirmąsias 3–5 minutes nudegusi vieta vėsinama kuo šaltesniu vandeniu, o vėliau tinkamiausias apie 18 laipsnių vanduo. Mat jei pažeisti gilesni odos sluoksniai, staiga labai atšaldžius karščio pažeistą vietą kraujagyslės spazmuojamos, sutrinka audinių kraujotaka, ir gilesni audiniai, kurie nevisiškai nukentėjo nuo karščio, gali būti labiau pažeisti dėl staigios temperatūrų kaitos.

  • Žaizdų netepkite naminėmis priemonėmis: nei aliejais, nei kalio permanganato ar juo labiau jodo tirpalu. Jei nudegusią vietą labai skauda, išgerkite nuskausminamųjų vaistų. Tokių priemonių pakaks, kol baigsite iškylą, tačiau būklei negerėjant gali teikti kreiptis į medikus. Neatidėliokite vizito pas gydytoją, jei ima kilti temperatūra, kamuoja šaltkrėtis. Šiuo atveju gali tekti vartoti antibiotikus.
  • Greitosios pagalbos neišvengsite, nudegę 20–30 ir daugiau procentų kūno, net jei tai ne patys sunkiausi pirmojo ir antrojo laipsnio nudegimai.
  • Nudegę didelį kūno plotą ar esant giliems nudegimams, jokiu būdu nevėsinkite nudegusios vietos. Kad į žaizdas nepatektų infekcija, nukentėjusįjį būtina susupti į švarų audeklą, paklodę, nudegusias vietas pridengti švariais rankšluosčiais. Nukentėjusiajam būtina duoti gerti mineralinio vandens arba silpnai sūdyto vandens iš čiaupo (išgerti reikėtų du tris litrus skysčio) ir laukti atvykstant greitosios pagalbos medikų.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...