2010 Birželio 03

Saulės aktyvumas

Kad pasilepinimas saule netaptų didelių rūpesčių pradžia

veidas.lt

Saulė – gyvybės ir sveikatos šaltinis, tačiau jei nemokėsime su ja draugauti, galime rimtai nukentėti. Apie tai perspėja ir medikai.

"Veido" archyvas

Šiuo metu saulė labai aktyvi, todėl degintis reikia išties atsargiai. Didžiausias saulės aktyvumas būna vidurdienį, todėl mėgautis saulės voniomis patartina po 14 valandos. Pratinti kūno odą prie saulės spindulių taip pat reikia pamažu: iš pradžių degintis po keliolika minučių, vėliau deginimosi laiką galima pamažu ilginti.

Vėžys nesnaudžia

Trečius metus iš eilės vyksta odos vėžio – melanomos profilaktikai skirti renginiai. Gegužės 10-ąją, tai yra Euromelanomos dieną, visi norintieji ir iš anksto užsiregistravę galėjo nemokamai pasitikrinti dėl galimų odos vėžio požymių. Į mus, medikus, kreipėsi žmonės, pageidaujantys, kad būtų įvertinta jų odos būklė – įtartini apgamai, pigmentinės dėmės ir kiti nerimą keliantys darinukai.

Per trejus akcijos metus pastebėjome, kad daugėja pacientų, kuriems įtariame melanomą. (Mūsų centre diagnozę patikslinantys tyrimai neatliekami, žmonės siunčiami onkologų konsultacijos.) Įtartinų atvejų per trejus metus padaugėjo apie 20 proc. Iš tų asmenų, kurie dėl tyrimo apsilankė pas mus, net du trečdaliai buvo išsiųsti atlikti papildomų tyrimų, tai yra jų odos dariniai sukėlė įtarimų, kad tai gali būti vėžys.

Vienintelė laimė, kad žmonės tampa vis atsargesni; daugelis į medikus kreipiasi vos pajutę įtartinus simptomus: staigų apgamo didėjimą, skausmą, niežėjimą, spalvos bei formos pokyčius ir kita.

Būsimųjų senučių kalvė

Jaunas merginas ir moteris noriu įspėti, kad jų pomėgis nuolat lepintis soliariume nėra toks jau nekaltas. Jei kuri mano, kad stiprus įdegis yra grožis, tai jis labai laikinas. Soliariume nuolat besilankančių moterų ir merginų oda senėja kur kas sparčiau nei kitų. Be to, didėja ir melanomos grėsmė.

Keista, kad lietuvaitės nori būti rudos. Be to, rudos ištisus metus. Nuo seno Lietuvoje šviesi, skaisti veido oda buvo labai vertinama, o aristokratės nuo saulės spindulių slėpdavosi po skrybėlaitėmis, kad tik neįdegtų. Mat šviesi oda buvo aukštos visuomeninės padėties, aristokratiškumo ženklas. Rudos, tai yra stipriai įdegusios, dažniausiai būdavo kaimietės: juk jos triūsdavo laukuose, ravėdavo daržus ir išvengti saulės neturėjo galimybių.

Tačiau dabar kiti laikai ir atsargiai, taisyklingai degintis vasarą nėra blogai.

Atsarga gėdos nedaro

Vyresnio amžiaus moterys taip pat turėtų saule mėgautis gana atsargiai. Viena vertus, su amžiumi didėja melanomos grėsmė.  Be to, veikiant saulės spinduliams intensyvėja pigmento išsiskyrimas odoje. Labai dažnai jis pasiskirsto netolygiai, ir moterys “pasipuošia” didokomis rudomis dėmėmis, o tai nėra gražu. Vyresnėms moterims įdegus, išryškėja ir raukšlės, oda praranda drėgmę.

Kada saulė padeda

Esti ir tokių odos ligų, kurių eiga veikiant saulės spinduliams lengvėja. Tarkime, daugumos sergančiųjų psoriaze, arba žvyneline, (tačiau ne visų) odos būklė, veikiant saulės spinduliams, pagerėja. Vasarą palengvėja ir tokių ligų, kaip vaikų atopinis dermatitas, simptomai. Tačiau jei oda šlapiuoja, padengta šašais, saulėje ilgai būti nepatartina dėl estetinių sumetimų: tokia oda netolygiai įdega, šašų, randų vietoje lieka neįdegusios dėmės. Sergantieji odos ligomis patys pastebi, ar saulė jiems kenkia, ar yra draugė.

Neskubėkite į šiltus kraštus

Lietuviai žiemą, pavasarį ar ankstyvą vasarą – lyg paukščiai – suskumba ilsėtis į šiltus kraštus. Mūsų krašto žmonių, kaip ir gyvenančiųjų Skandinavijos šalyse, oda nėra įpratusi staiga pagaminti didelio kiekio melanino, tai yra apsauginio pigmento. Todėl jei kaip tik dabar ruošiatės atostogauti Pietuose, nelėkite ten stačia galva, o prieš tai pamažu pripratinkite odą prie saulės čia, Lietuvoje, leiskite jai nors truputį įdegti. Dar geriau į Pietus vykti liepos pabaigoje, rugpjūčio mėnesį, kai oda jau bus prisitaikiusi prie saulės, pagaminusi pakankamai melanino, įdegusi.

Apsauginius kremus nuo saulės vartoti būtina kiekvienam. Praverčia ir įdegio kremai, padedantys per trumpesnį laiką tolygiai įdegti, todėl rudos odos norintis žmogus trumpiau būna saulėje. Deginantis, kaip ir viską gyvenime daryti, reikia su saiku. Ir būtina mylėti savo odą – ne tik palepinti ją saulės voniomis, bet ir atgaivinti, pasitepti kremu, pieneliu, losjonu.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...